Yatırımcı Arıyorum

Faktoring Sistemi ile Girişimcilik İlişkisi

Belli bir sermayeye sahip olan yeni girişimciler bazı durumlarda yeterli gelmeyen sermayeyi yükseltmek adına çeşitli yollara başvururlar. Faktoring sistemi bunlar arasında en revaçta olanlarındandır. Bu sistem hakkında yeteri kadar malumatı olmayan girişimciler için biraz bahsetmek gerekir.

Öncelikle bu sistemi kullanmak için en ideal adres bankalardır. Bankalar devlet desteği ile birleşik bir yapıda olarak bu hizmeti verirken hem kendileri kazanır hem de size kolaylık sağlamış olur. Bir örnekle açıklamak gerekirse faktoring sisteminde banka, sizin adınıza almanız gereken teçhizatı alır. Alacağınız teçhizat için de örneğin 50.000 tl bir fiyat biçelim. Bu teçhizatı 50.000 tl’ye sizin için alıp, size 55.000 tl’ye taksitler halinde satar. Peki bunun bize karı ne olacaktır? Devlet girişimci için bankalarla birlikte destek sağlayarak, sizi bir çok dosya masrafından kurtaracaktır. Yani bu miktar için bir kaç milyar ek ödeme yapmanız gerekecek iken bundan kurtulacaksınızdır. 50.000 tl ederindeki teçhizatınız için 60.000 tl ödeyeceğinize bu şekilde bir alışverişte bulunmak daha mantıklı olacaktır.

Devletin bu konuda destek vermesinin yegane sebebi yeni girişimciler sayesinde hem ticaret sahasının genişlemesi hem de ekonomiye katkıda bulunacak olmanızdır. Ayrıca nakit açısından sıkıntı yaşıyorsanız da bunun taksitlere bölünmesi sizi nispeten daha az zorlayacaktır. Konuya ilişkin detaylı bilgi sahibi olarak siz de işinize başlamayı ya da işinizi büyütmeyi mümkün kılabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz