Yatırımcı Arıyorum

Farkındalık ve Liderlik

Farkındalık Nedir?

Çevremizdeki olayları duyumsama, algılama ve bilinçli olarak değerlendirme olan farkındalığın hayatımızın her alanına dokunan etkileri vardır. Farkındalık, düşünceleri geçmişi yeniden şekillendirmek veya geleceği hayal etmek yerine, şu an algıladıklarımızı düzenler. Dikkatli yani farkında olmak, ne olduğu gerçeğiyle tamamen bağlantılı olmak ve hoşlanmasak bile bu gerçeği kabul etmek demektir.

Dikkatli olduğumuzda kendimize ve diğer insanlarla iletişimde oluruz ve bu iletişim kendimizi ve başkalarını bireysel kafa karışıklığından ziyade paylaşılan bir kesinliğe yönlendirir.

Farkındalığın Faydaları

Farkındalık, liderlere ve çalışanlara çalışmak için ellerinden geleni yapmalarını sağlayarak iş yerinde önemli faydalar sağlar. İş performansımızı ve işten alınan keyfi arttırır. Çünkü karar verme yeteneğimizi, çalışma ilişkilerimizin kalitesini ve lider olarak etkinliğimize katkı sağlar. Yapılan uluslararası bir araştırmaya göre, işyerinde farkındalık eğitiminin etkisinin çoklu çalışmalara etkisi olumlu olmuştur.

Bu olumlu etkilerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Çalışanların devamsızlığını ve başarısızlıkla sonuçlanan işlerin maliyetini azaltır
  • Konsantrasyon, hafıza ve öğrenme yeteneği gibi bilişsel işlevleri geliştirir
  • Çalışan verimliliğini arttırır
  • İşveren, çalışan ve müşteri ilişkilerini geliştirir
  • İş tatmini geliştirir ve artırır

Yapılan bu araştırmada, en az bir sezon farkındalık eğitim programlarına katılan 50.000 çalışanın şirketteki performansları incelendiğinde olumlu sonuçlar alındığı tespit edilmiştir. Bu şirket kültüründeki olumlu gelişmeler istatiksel olarak ölçüldüğünde iyileşme alanları orantısal olarak aşağıdaki gibidir;

  • İşyeri stresinde% 28 azalma
  • Uyku kalitesinde% 20 iyileşme
  • Şirketin çalışan başına yıllık 3.000 usd değerinde olan haftalık ortalama 62 dakikalık verimlilik artışı
  • Çalışanların tıbbi talepleri, programın ilk yılında şirkete 9 milyon dolar tasarruf sağlaması

Farkındalık liderliği nasıl etkiler?

Dikkatli bir lider çalışanların hangi işe yönlendireceği konusunda rehberlik eder ve doğru kişiyi doğru işe yönlendirmede başarılıdır. Birlikte çalıştığı kişilerle dikkatli bir ilişki kurarak nasıl daha verimli çalışacakları konusunda onlara yönlendirmeler yaparak kişisel verimliliği arttır ve dolayısıyla bu firma başarısını ikiye katlayan bir durumdur. Bu noktada unutulmamalıdır ki liderler, çalışanları olmadan lider değillerdir onları lider yapan çalışanlarıdır.

İşte bir liderin farkındalıkta yönetmesinin olumlu getirileri;

Yapıcı Olmak

Lider, eğer farkında bir liderse, çalışanların profesyonel yeteneklerini en iyi şekilde ifade etmeleri için yardımcı olur. O zaman kendini, ekibini ve dolayısıyla da şirketini daha profesyonel seviyelere taşıyabilir ve psikolojik olarak da daha mutlu olmalarını sağlayabilir. Önyargısız bir yönetime olanak tanıyan farkındalık, bu sayede kişilerin göz önünde bulunmayan gizli yeteneklerini keşfetmeleri içinde fırsat tanımış olur. Liderlik Yeteneği ve Duygusal Zeka

İlham verici olmak

Büyük liderler, kendilerini ilham alarak geliştikleri gibi başkalarına da ilham kaynağı olurlar ve yaratıcı fikirler çıkartmaları konusunda destek olurlar. Kendilerinde ve başkalarında asla keşfedilmemiş olabilecek potansiyel büyüklüğü tanımak için fırsatlar sunarlar ve organizasyonlar düzenlerler.

Ortak hedefler oluşturmak

Farkındalık, hayatın her alanında olduğu gibi ortak hedeflere götürerek onları başarmanın yollarında birleştirici olur ve daha iyi liderler olunmasına yardımcı olur. Ve yapılması gerekenler ve nasıl yapılması gerektiği hakkındaki farklı fikirler geliştirilmesine imkan tanır. Ortak hedefleri olan kişiler başarmak için var gücüyle çalışır ve firmayı başarılı kılar.

Cesur olmak

Farkındalık, kişilere gerçeklikle yüzleşme cesareti verir ve bu nedenle kendilerine ve başkalarına da öncülük etmek için gerçek fırsatlar yakalarlar. Bakıldığı zaman bir iş girişimi de, bir işi yönetmekte, hayatı yönetmekte cesaret istemez mi? En başarılı kişi ya da kurumlara bakıldığında cesur kişiler değiller midir?

Kişileri dinlemek

Farkındalık yürüten kişiler, çevresindekileri dinleyen ve onların fikirlerine saygı gösteren insanlardır. Başkalarının fikirlerine saygı gösteren liderler ve liderleri tarafından fikirlerine değer verildiği hissettirilen çalışanların firmaları her zaman daha başarılı olma eğilimindedir. Çünkü firmayı ve işi daha iyi benimsedikleri için çözüm önerileri de daha gerçekçi olur ve buda firmaya başarı getirir. Yönetim Modellerinin Faydaları Nelerdir?

Bir bütünün parçası olmak

Farkında olmak herkesin her dediğine evet demek ve herkesle uyum içinde olmak demek değildir elbet. Ekip arkadaşlarıyla paylaşılan çalışma hedefleri ve bir bütünün parçası olmak için en iyi yolu bulmaları için fırsat vermektir. Farkında olan liderler bunu bilir ve bunun ışığında sadece denetleyici olarak işlev görmezler.

Farkındalık Nasıl Kazanılır?

Farkındalık sonradan öğrenilebilen bir yetenektir ve çevremizde olanlara karşı tecrübelerimizle, düşünce ve inançlarımızla bir bütün olarak bakabilmek demektir. Geçmiş takıntısından ve gelecek kaygısından arınarak gündeki hedefe odaklanmaktır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz