Yatırımcı Arıyorum

Finansın 5 Usta İsmi

Finans Dünyasında 5 Önemli İsim

Finans dünyası kimi zaman anladığımız, kimi zaman da çözemediğimiz bir dünyadır. Yatırım yapmak, borsanın değer durumu ve finansal analizler, hepimizin çözebileceği durumlar değil. Ve gerekli eğitimleri alsak bile hala pek çok konuda eksiğimiz olduğunun da farkındayız.

İşte bu durumda, devreye piyasanın nabzını tutan isimler girmekte ve bu sayede her türlü kendini geliştirmiş uzmanlardan yardım alabilmekteyiz.

Finansın ve ekonominin usta isimleri kimler? Ülkemizde pek çok finans ve ekonomi uzmanı var. Biz 5 ismi sizlere tanıtmak istedik.

Her ne kadar ulusal ve uluslararası akademik kariyerleri ve başarıları kelimelere sığmasa da kısaca hayatlarına ve akademik kariyerlerine bir bakalım.

İşte finansın usta ve kıymetli isimleri.

Finansın Usta İsimleri Kimlerdir?

1- Dr. Mahfi EĞİLMEZ

1950 İstanbul doğumlu olan A. Mahfi EĞİLMEZ, ilk ve orta öğretiminin ardından Ankara Atatürk Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat ve Maliye bölümünü bitirdi. Gazi Üniversitesinde kamu maliyesi alanında doktorasını tamamlayan EĞİLMEZ, ayrıca yeminli mali müşavir unvanına da sahiptir.

Mahfi EĞİLMEZ ’in akademik kariyerine bakacak olursak;

Maliye Müfettişi, Maliye Müfettişi Muavini, Hazine Kamu Kurum ve Kuruluşları Daire Başkanı, Hazine Kamu Finansmanı Genel Müdür Yardımcısı, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı, Hazine Ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri görevlerinde bulunmuştur.

Ayrıca, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı, Hazine Müsteşarlığı Muavini, Hazine Müsteşarlığı görevlerinde de bulunduktan sonra 1997 yılı sonunda kamu hizmetinden ayrılmıştır.

Dr. A. Mahfi EĞİLMEZ, Garanti Leasing ve Doğuş İnsan Gücü kaynakları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanılığı yapmakta ve İstanbul Bilgi Üniversitesinde Ekonomi Politikası dersleriyle öğrencilere eğitim vermektedir.

Finans üzerine 7 kitabı bulunan EĞİLMEZ ’in ekonomi ve mali konularında yayınlanmış, pek çok makalesi bulunmaktadır.

2- Doç. Dr. Özgür DEMİRTAŞ

Tasarruf ve Finansal Okuryazarlık Derneği (FODER) kurucu yönetim kurulu üyesi, DASK, TUGİAD ve TAYSAD danışmanlığını yapan Özgür DEMİRTAŞ, Ankara’da dünyaya geldi. İlkokulu Manisa Salihli, ortaokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamlayan DEMİRTAŞ, üniversite sınavında ilk 50 öğrenci arasında yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik mühendisliği bölümünden derece ile mezun olan DEMİRTAŞ, Boston College’de finans alanında çalışmalar yaptı. Finansal Kurumlar Hakkında

5 yılda tamamladığı çalışmalar neticesinde 27 gibi genç bir yaşta doktorasını tamamladı. 2003 yılında yardımcı doçent unvanını alan DEMİRTAŞ, aynı yıl finans dalında en iyi öğretim üyesi seçildi. Baruch College City Üniversity of New York’ta da görev yapmaya başladı.

2005 yılında tüm fakültelerde en iyi öğretim üyesi seçilerek Üstün Öğretim Madalyasını aldı. Çalışmaları dünyanın önemli akademik dergilerinde yayınlanan DEMİRTAŞ, New York tarafındın 6 yıl boyunca her yıl ödüllendirildi. Kendisinin 20’den fazla ödülü bulunmaktadır.

27 yaşında doktor akabinde yardımcı doçent unvanlarına sahip olan DEMİRTAŞ, 31 yaşında Doçent Doktor ve Tenür unvanlarını almıştır.

Tenür: Ömrünün sonuna kadar Baruch College City Üniversity of New York’da çalışma ve üniversiteden çıkarılmama demektir.

2010 yılında Kanada, Amerika, İskoçya ve İngiltere’de, yaklaşık 10 milyon öğrenci arasında, 1 milyon profesör için yapılan değerlendirmede ilk 20 içinde olan tek ve ilk Türk olmuştur.

2012 yılında New York’taki tenür hakkını bırakarak Türkiye’ye dönen DEMİRTAŞ, Sabancı Üniversitesinde finans kürsü başkanı olarak görevine başlamıştır. 2012 yılında Marie Curie Araştırma Fonunu almaya hak kazanmış ve değeri 100 bin Euro olan projesi, AB tarafından ekonomi alanında desteklenen tek proje olmuştur.

3- Cem SEYMEN

Ürgüp- Nevşehir doğumlu olan Cem Seymen, Ürgüp belediye başkanlığı ve 18.dönem Nevşehir milletvekilliği görevlerini yapmış olan Cemal Seymen’in oğludur.

Lise eğitimini İstanbul’da tamamlayan Seymen, Ankara Bilkent Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünden mezun olmuştur. Kısa dönem turizm sektöründe çalıştıktan sonra New York’a taşınmış ve köklü üniversitelerinden olan City University of New York’ta finansal ekonomi ve ayrıca televizyon yayıncılığı eğitimlerini almıştır.

NBC, ABC ve CBS televizyonlarında profesyonel meslek seminerlerine katılan Seymen, 6 yıl boyunca New York Başkonsolosluğunda çalışmış ve BRT televizyonunda ekonomi muhabiri olarak görev almıştır.

Edebiyata da ilgisi olan Seymen, Beykent Üniversitesinde burslu olarak eğitim aldığı İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanarak yüksek lisans yapmıştır.

Kitap çalışmaları, film ve dizi senaryo çalışmalarına devam eden Seymen, Sanayi Rotası isimli programı yapmıştır. Teknoloji, bilim, hayvancılık ve inovasyon gibi alanlarda araştırmaların yapıldığı Para Dedektifi isimli programı da hazırlayıp sunan Seymen, 2017 yılında Necmettin Erbakan ödülüne layık görülmüştür.

Cem Seymen, seyahat etmeyi, fotoğraf çekmeyi ve gözlemsel denemeler yazmaya devam etmektedir.

4- Emin ÇAPA

1967 senesinde İzmit’te doğmuştur. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu ama mezuniyet öncesinde üniversiteye başladığı yıl Hürriyet Gazetesinde stajyer olarak çalışmaya da başlamıştır.

Lisansüstü eğitimini AB üzerine yapan Çapa, doktora eğitimini de ekonomi üzerine tamamlamıştır. 1989 yılında Tempo dergisinin kadrolu ekonomi muhabiri olan Çapa, ilk özel radyolar arasında olan Genç Radyo’nun da kurucularındandır.

Gemi Mühendisleri Odasında Oda Müdürlüğü ve bir süre de TİSK’te görev alan Çapa, daha sonra gazetecilik mesleğine geri döndü. Sabah gazetesinde 5 yıl süre ile endüstri ilişkileri ve AB konularında muhabirlik yaptı.

TUSİAD’da başkan danışmanı olarak görev aldı. 1999 yılından bu yana görev yaptığı CNN Türk’te editörlükten önce istihbarat şefliği, haber ekonomi müdürlüğü ve ekonomi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

2012 yılında O Sırada, 2013 yılında ise Aklın İzi adlı programları hazırlayıp sundu. Yine CNN Türk’te Dünyanın 1001 Hali programını hazırlayıp sunan Çapa, aynı kanalda her akşam canlı yayınlanan Paranın İzi programını da hazırlayıp sunuyor.

Ulusal ve uluslar arası seminerlerde etkili sunumlar yapan Çapa, Dünya Astronomlar Birliğinin de üyesi. Finansal Zorluklara Karşı Bilgiler

5- Atilla YEŞİLADA

Gazeteci, yazar ve TV sunucusu olan Atilla Yeşilada, 1961 yılında İstanbul’da doğdu. 1980 senesinde St. Georg Avusturya Lisesini bitiren Yeşilada, 1978 yılında lise mezuniyetinden evvel AFS bursu ile Amerika’nın Wisconsin eyaletinde bir lisede de eğitim aldı.

ABD Illinois eyaletinde de Eastern Illinois Üniversitesinde Ekonomi ve İşletme dalında eğitimini tamamladı.

Akademik kariyerini daha da geliştirmek için ekonomi alanında eğitimini Kaliforniya Üniversitesinde alarak üst lisans eğitimini de tamamladı. Daha sonra Troy, Rensselaer Polytechnic Institude Üniversitesinde finansal ekonomi alanında doktora çalışmaları yapan Yeşilada, The Jeremy Levy Institute’de de araştırma uzmanı olarak görev yaptı. Aynı süre zarfında, bazı Amerikan üniversitelerinde ekonomi ve finans dersi verdi.

1990 yılında Türkiye’ye dönen Yeşilada, 2011 yılına kadar Ege Yatırım, Global Menkul Değerler ve EMDAŞ’da genel müdür yardımcısı olarak çalıştı. 2011 yılında Global Source Partners’in Türkiye danışmanlarından biri oldu.

2001–2011 yılları arasında Cem TV, Business Channel, Haber Türk ve CNBC-E kanallarında haber analiz ve ekonomi programları sundu.

Global Source Partners aracılığıyla 100 ve üzeri yabancı müşteriye ve İstanbulAnaliytics markası ile de 30 Türk kurumuna araştırma ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz