Yatırımcı Arıyorum

Fındık Yetiştiriciliği Yapmak

Fındık Nasıl Yetiştirilir?

Türkiye de 16 çeşit olarak üretilebilen fındık, özellikle Karadeniz bölgesinin kazancını sağladığı ve illere göre kalite standardının değişiklik gösterdiği bir üründür. Ekonomik ömrü oldukça uzun olan Fındık yetiştiriciliği yapmak için fındık dikiminden önce arazi ve toprak hazırlığını iyi yapmak gerekir. Arazi üzerinde bir temizlik gerekir ve bu temizlikten sonra toprak-su muhafaza, drenaj gibi tedbirler alınmalıdır. İş fikri olarak Fındık yetiştiriciliği yapmak için çeşit seçimi de büyük önem arz eder.

Fındık bahçesinde yer alacak çeşitler verimli ve kaliteli olmalıdır. Pazarda yüksek fiyat bulan çeşitler olmalıdır. Bahçe de tozlayıcı çeşitlere yer verilmelidir. Fındık ağacı dikimi için en uygun mevsim sonbahardır. Fındık yetiştiriciliği genelde ocak sistemine göre yapılır. Fakat bir diğer dikim çeşidi olarak çit dikimi de mevcuttur ve ocak sistemine göre çok daha verim elde edilmesi mümkündür. Gübre uygulaması fındık yetiştiriciliğin de çok dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur.

Fındık yetiştiriciliğinin kazancı

İş fikri ve İhraç ürünlerinden en gözde olanı fındık yetiştiriciliği yapmak üretim esnasında maliyeti de kazancı da yüksek olan bir üründür. Fındık fidanı 2 yaşından sonra verim verir. En verimli zamanı ise 20 ve 30 yaşlarıdır. Dekar başı 100-250 kilo ürün elde etmek mümkün olan fındık, yaş ise ortalama satış fiyatı yıla göre ve resmi kurumların belirlemesine göre değişebilir.

Fındık Yetiştiriciliği Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Fındık yetiştiriciliği yapmak, iş fikri olarak bakıldığında kolay ve karı yüksek olan bir iştir. İhraç listelerinde ilk sıralama da olması da kazanç oranını arttırmaktadır. Hemen hemen bütün zengin mineral olan arazilerde fındık yetiştiriciliği yapılabilmektedir.

Karadeniz ve Marmara bölgesi gibi ılıman iklime sahip yerlerde yapmak istiyorsanız fındık üreticiliğinden kazanç elde etme oranınız yüksektir. Sadece gübre ihtiyacı duyan fındık arazisinin maliyeti cebinizi korur.

Geleceğe yönelik yatırım planları yapıyorsanız, fındık yetiştiriciliği iş fikri oldukça avantaj sağlayabileceğiniz bir fikir olacaktır.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için: fındık üretimi iş fikri adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Fındık Yetiştiriciliğine Devlet Desteği

İhracatı en çok yapılan fındığın 2018 yılından elde edilen verilerine gör fındık yetiştiriciliği yapmak isteyerek fındık yetiştiriciliği yapan üreticilere dekar başına 170 TL devlet desteği veriliyor. Devlet fındık destekleme kredisi almak isteyenler, bulundukları illerin ya da ilçelerin müdürlüklerine başvuru yaparak gerekli desteği alabiliyor. Devletin kredi vermekte ki kurallarına değinilecek olunursa, eğim ve fındık arazisinin uygun şartlarda olmuş olması gerekmektedir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz