yatırımcı arıyorum

Firmanızı Yurtdışında Nasıl Büyütebilirsiniz?

Pandemi dünyada birçok şeyi değiştirdi. İş dünyasının da birçok kuralı artık baştan yazılıyor. Özellikle uzaktan çalışmanın daha kabul edilebilir bir norm haline gelmesiyle işinizi kurduğunuz ülke hangi ülkelerde şirket olarak faaliyet gösterebileceğinizi gitgide daha az etkiliyor. Peki bunu fırsata çevirip yurtdışına satışları arttırmanın yolları nedir?

Bu yazımızda firmanızı online satışlar ile nasıl yurtdışına açabileceğinizi ve farklı ülkelerde büyümek için nasıl stratejiler uygulayabileceğinize değindik.

Online Satış ile Yurtdışına Açılmak Mümkün

Amazon’un potansiyeli açıklamaya ihtiyaç bile duymuyor. Şirketin sahibi Jeff Bezos’un kişisel servetiyle dünya lideri olması aslında Amazon’un satışlarınıza ve firmanıza nasıl bir etki yapabileceğinin ufak bir göstergesi. Amazon FBA sistemiyle Türkiye’den ya da dünyanın herhangi bir yerinden ürünlerinizi Amazon’un ABD’deki deposuna gönderebilir ve yalnızca satış rakamlarınıza odaklanabilirsiniz.

Bu sayede kargo ve diğer operasyon maliyetleri de sizin için sorun olmaktan çıkacak. Tabii sattığınız ürün kategorisindeki rekabette nasıl öne çıkacağınız da çok önemli.

Bu sebeple önerilerimizi 5 başlık altında toplamak istedik. Tabii ki bu satışları yapmak için kendi websitenizi de kullanabilirsiniz fakat marka güvenini sağlamak özellikle ilk aşamada sizin için kolay olmayacaktır. Bu sebeple Amazon gibi pazar yerleri üzerinden satışlarınıza başlamak yurtdışına açılma sürecinizi hızlandıracaktır.

  • Doğru ülkeyi seçin
  • Yerel kültüre adapte olun
  • Uluslararası çalışmaya uygun istihdam yaratın
  • Hukuki sorumluluklarınızı bilin
  • Uluslararası partnerlik potansiyellerini analiz edin

Doğru Ülke Seçimi

ABD çok büyük bir pazar fakat bununla paralel olarak da rekabet de bir o kadar yüksek. E-ticaret satışları tüm dünyada her geçen yıl artarken ülke seçimi konusunda tek bir doğru yok. İşin sırrı ürününüzü maksimum fiyata pazarlayabileceğiniz ve rekabetin minimum olduğu bölgeyi bulmak.

Bu değişkenlerden ikisinde aynı anda kazançlı çıkmanız oldukça zordur fakat sadece rekabetin az olduğu ya da üretim maliyetlerinize kıyasla çok daha kârlı satışlar yapabileceğiniz bir pazar bulmak yeterince değerlidir.

Yerel Kültüre Adapte Olun

Satış yaptığınız bölgeyi ne kadar iyi tanırsanız bu durumu o kadar lehinize çevirebilirsiniz. O ülkeye özel ürünlerinizde ufak değişikliklerle satışlarınızı arttırabileceğiniz gibi ülkede hangi dönemde satışların arttığını tespit ederek kampanya zamanlamalarınızı da buna göre ayarlayabilirsiniz.

Ülkede hangi sosyal medya platformunun satışlara daha iyi yansıdığı ya da çalışabileceğiniz ve ürünlerinizi tanıtabilecek influencerlar bulmak bile yerel kültüre kendinizi ne kadar iyi adapte edebildiğinize bağlı olarak gelişecektir.

Bu noktada da 3. maddemiz devreye giriyor.

Uluslararası Çalışmaya Uygun İstihdam Yaratın

2 farklı seçeneğiniz bulunuyor. Satış yapabileceğiniz ülkede yaşayan kişileri ekibinize dahil etmek yerel kültüre adapte olma konusunda size avantaj sağlayabilir. Tabii şu ana kadar sadece Türkiye’de eleman çalıştırmış bir şirket için maaş için düzenli olarak yurtdışına para gönderme bile dertli bir konu haline gelebilir. Linkte bu konuyu sorun yaşamadan nasıl halledebileceğinizi açıklayan bir yazıyı sizinle paylaştık.

Diğer bir seçenek de Türkiye’de işe alacağınız adaylarda yabancı dil başta olmak üzere uluslararası çalışmaya uygun olup olmadıklarını ölçecek kriterler geliştirmek. Yabancı müşterilerinizin sorularına dil anlamında sorun yaşamadan geri dönüş yapabilmek bile sizin firma olarak profesyonelliğinizin önemli bir göstergesi olacak.

Hukuki Sorumluluklarınızı Bilin

Yukarıda örneğin yurtdışında eleman çalıştırmaktan bahsettik. Belki firmanız için yurtdışında da bir şirket hesabı açmanız gerekecek ya da ihracat yaptığınız için satışlarınızdan doğacak çeşitli vergi avantajlarınız olacak.

Bunların yanı sıra gümrük konuları başlı başına baş ağrıtıcı olabiliyor. Yani uluslararası satış konusunda tecrübesi olan birinin ekibinizde yer alması mümkünse daha bu işe başlamadan önce avukatınızla tüm süreci detaylı bir şekilde ele almanız da çok önemli.

Uluslararası Partnerlik Potansiyellerini Analiz Edin

Bahsettiklerimiz şimdiden yorucu geldiyse ve bu işin size göre olmadığını düşünmeye başladıysanız işinizi kolaylaştırmak da sizin elinizde. Satış yapmayı düşündüğünüz ülkede yerel bir ortak bularak tedariği sağlayarak birçok konudan onların sorumlu olmasını bekleyebilirsiniz.

Bu sayede ilk aşamada sürece adapte olmak sizin adınıza çok daha kolaylaşabilir. Tabii bu noktada doğru partner seçimi de ne kadar başarılı olacağınızla doğrudan bağlantılı hale gelecektir.

Sonuç

Firmanız için yurtdışına açılmak online satışlarınızı arttırmak için hatta şirketinizi hiç hayal bile edemeyeceğiniz kadar büyütmek için çok önemli bir yol olabilir. Bu noktada zamanlama ve yazımızda bahsettiğimiz ve önemi büyük olan birçok faktör bulunuyor. Yurtdışındayız gibi siteler de yurtdışındaki ticari işlerinizde yurtdışında yaşayan Türklerin yazılarıyla sizin için ilham verici olabilir.

Advertorial


iş rehberleri

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Firmanızı Yurtdışında Nasıl Büyütebilirsiniz?

okuma süresi: 4 dk
0