Yatırımcı Arıyorum

Fon Bulmak Nedir?

Yatırım Fonu Bulmak

Girişimciler ve küçük işletme sahipleri için en büyük zorluklardan biri, işlerini başlatmak ve sonunda büyümek için gerekli fon bulmaktır. Girişimde bulunurken en önemli unsur sermayedir. Çünkü sermaye olmadan iş kurulamaz, ürün ağırlıklı çalışılacaksa, üretim yapılamaz ve satış gerçekleştirilemez.

Bu yüzden bir girişimcinin işini kurması ya da mevcut girişimlerin büyümesi için sermaye yani hizmetleri destekleyecek fon bulması gerekecektir. Tasarruf hesabınız ya da kişisel kredi kartı gibi finansal kaynağınız yeterli değilse, ihtiyacınız olanı bulmak için fon kaynaklarını kullanabilirsiniz. Fon bulmak ve bağış toplamak aynı kategoride değerlendirilmektedir. Yani artık bağış toplamak ve fon bulmak aynı durumlar için geçerlidir.

Fon Bulmak Hangi Amaçlar İçin Önemlidir?

Fon bulmak sadece girişimciler için değil, kar amacı gütmeyen kuruluşlar da, sosyal sorumluluk projelerine destek arayanlar da, hayır kurumları da fon bulmak için faaliyetlerini sürdürmektedir.

Fon bulmak, işletmeler ve bireyler için, bir nedene bağlı olarak, para toplama işlemidir. Daha önceleri kar amacı gütmeyen kuruluşların para toplama amacıyla kullanılan fon bulmak kavramı, artık çok gelişti ve şimdi çeşitli önemli nedenleri finanse etmek için kullanılıyor. Geleneksel para toplamak çevrimdışı olurken, günümüzde kitle fonlaması çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir.

Fon bulmak sadece girişimciler için geçerli değil elbette. Seçim zamanları siyasi kampanyaları yürütme sırasında da fon toplanabiliyor. Mesela Amerika’nın bir önceki başkanı Barack Obama, 2008 yılında seçilmeden evvel bağış kampanyaları düzenlemiştir. Ülkemizde yardım kuruluşları fon bulmak amaçlı bağış kampanyaları düzenlemektedir. Projeme Yatırım Fonu Bulmak İstiyorum

Fon Bulmanın Yolları

Yeni başlayacak olan bir girişimci iseniz ve işinizi kurmak ya da büyütmek için fon bulacağınız pek çok kaynağınız bulunmaktadır. Bu kaynaklara bakacak olursak, ilk sırada aile ve arkadaşlar gelir. Ancak bundan önce yapmanız gereken, eğer bir kenarda işinize pek yaramayan mülkünüz varsa, onu satarak kendinize fon yaratmış olursunuz.

Eldekileri Paraya Dönüştürmek

Elinizde kullanmadığınız, işe yaramadığını düşündüğünüz bir ürün portföyünüz veya bir menkul ya da gayrimenkulünüz varsa, bunu satarak kendinize fon sağlayabilirsiniz. Aile, arkadaş ya da tanıdıklarınızdan, kullanmadıkları eşyaları toplayarak internetten satışını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bir girişimci iseniz, işinizi kurmadan asla mevcut işinizden ayrılmayın. Buradan gelen maaşınız da birikim olarak değerlendirilebilir ve size fon oluşturur.

Aile ve Arkadaşlar

Kendi tasarrufunuz ya da yeterli miktarda bir kredi kartınız yoksa kuracağınız iş ya da büyütmeye çalıştığınız işletmenizin ek finansmana ihtiyacı varsa, fon bulmak için ilk önce ailenize ya da arkadaşlarınıza başvurmanız gerekir. Size inanan ve başarılı olacağınıza güvenen arkadaşlarınız, size her türlü desteği vereceklerdir, finansman da dâhil.

Ailenizi ve arkadaşlarınızı, paraların iade edilmeyeceği anlayışı ile şirkete yatırım yapmaya davet edin. Çünkü onlar işinize değil, size yatırım yapacaktır. Her iki tarafta bu yatırımı bir hibe gibi düşünmelidir. Ancak para kazanmaya başladığınızda, aldığınız finansı geri ödemeye başlarsanız bu hem para aldığınız kişi için jest olacak, hem de ileride yine finans sıkıntısı çekerseniz, parayı aldığınız kişiye yine başvurmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Melek Yatırımcılar

Melek yatırımcılar parası olup, bu para kaynağını bir işte değerlendirerek parasını katlamak isteyen yatırımcı kişilerdir. Bir doktor, bir avukat ya da bir iş insanı da melek yatırımcı olabilir. Melek yatırımcılar, inandıkları işlere yatırım yaparlar. Bunun için işinizi anlatan bir iş planı oluşturarak karşılarına çıkmalısınız.

Planınızı okuyan, sizinle görüşen ve ikna olan yatırımcı, ikna olduğu takdirde, sizin için mükemmel bir fon kaynağı olacaktır. Etkili bir iş planı yapın ve yatırımın kendisine neler kazandıracağını belirtin. Zamanla istediği getiriyi alabilirse, melek yatırımcınız düzenli olarak size ve işinize yatırım yapacaktır. Etkili bir plan ve sunum hazırlamanız da önem arz etmektedir.

İşletmeniz bir sonraki büyüme seviyesine ulaştığında ve ufukta bir finansman arama ihtiyacı görüldüğünde, daha fazla fona ihtiyacınız olduğunda, melek yatırımcı arayışına girin. Bu varlıklı bir birey ya da kaynaklarını bir araya toplayan bir grup birey, genellikle bir işletme kurumu için dönüştürülebilir borç ya da mülkiyet öz kaynağı karşılığında sermeye sağlar.

Bu melek grupları, amaçlarının ve hedeflerinin bir açıklaması ile çoğu toplulukta ve internet aracılığı ile bulunabilir. Melek gruplarına başvurduğunuzda, bu gruplar, işletmenizin gereksinimlerini karşılayıp karşılamayacaklarını belirleyecek ve daha fazla bilgi için toplantı düzenleyecektir. Bir melek yatırımcıdan belli bir fon sağlayabilirken, melek yatırımcı gruplarından birden fazla fon kaynağı yatırımcı bulabilirsiniz.

Not: eğer sizin de; projeniz, fikriniz veya şirketiniz için fon kaynağına ihtiyacınız varsa Türkiye’nin en büyük yatırım ağı olan Kobi Vadisi desteğinden faydalanarak, yatırım fonu bulmak için ilan oluşturabilirsiniz.

Banka Kredisi

Ülkemizde bankalar genellikle kurulmuş ve en az 6 aydır faaliyetlerine devam eden kişiler için ticari kredi vermektedir. Bunun için öncelikle, yeni bir girişimci iseniz, bireysel kredi talebi yaparak bankaya fon bulmak amaçlı başvurabilirsiniz.

Büyüyen bir işletmenin daha sonraki aşamalarında, işletme sermayesi ve uzun vadeli büyüme de dâhil olmak üzere, çeşitli ihtiyaçlar için banka kredisine ihtiyaç duyulabilir. Bu krediyi güvence altına almak için finansal kurumlar, hem işletme hem de girişimci hakkında birkaç yıllık finansal bilgiye ihtiyaç duyacaklardır. Teminatın, istenen krediyi güvence altına almasını ve garanti etmesini isteyeceklerdir.

İlk başka kredi için değil, bir tüccar hesabı, kredi kartı ya da çek hesabı için, işletmenin yeni kurulduğu dönemlerde finansal kurumla iletişim kurun. Zamanla, banka işletmeyi tanıyacak, ek bankacılık hizmetleri ve krediler de dâhil pek çok avantajdan yararlanmanızı sağlayacaktır.

Ortak Bulmak

İster yeni girişimci olun, isterse işletmesini büyütmek isteyen bir işletmeci olun, zamanla özellikle işletmenin büyümesi dönemlerinde, daha fazla finansmana ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda başka kaynaklardan gerekli desteği bulamadıysanız, tek yapmanız gereken, kendinize bir ortak yatırımcı aramanız olmalıdır.

Ortak olarak kabul ettiğiniz kişi, eğer şartlarınız kendisine uygun ise, işletmenize yatırım yapmayı kabul edecektir ancak hazırladığınız ortaklık sözleşmesinde, hangi haklarının olduğunu iyice belirtilmesi gerekir. Yani işletmenize finansal desteği sağlayacak ama yönetimde çok fazla rol almayacak birini ortak almanız, yararınıza olacaktır. Aksi takdirde sorunlar yaşanabilir.

Fon Bulmanın Gerekliliği

Çok hızlı büyüyen bazı işletmelerde, hiper büyüme için risk sermayesi fonları gerektiğinde yaşam döngüsünde bir noktaya ulaşır. Bu durumda şirketin yeni pazarlara girmek, satışları genişletmek veya yeni ürünler eklemek için, çok büyük paralara hatta milyonlarca liraya ya da dolara ihtiyacı olabilir.

Fonlama araçlarını göz önünde bulundurursanız, şirketinize yatırım yapma değerini gösteren bir iş planı geliştirirseniz, hangi sermayede olursanız olun, ihtiyacınız olan sermayeyi sağlama olasılığını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Belli bir amaç için para topluyorsanız, topladığınız para o amaç için kullanılmalıdır Bu, beklenenden daha fazla para toplarsanız ya da para toplama hedeflerinize ulaşamazsanız, ne yapacağınızı dikkatli düşünmeniz anlamına gelir. Hedefinizi aşmanızın muhtemel olduğunu düşünüyorsanız, fazladan fonların nasıl kullanılacağını, başlangıçtan itibaren bağışçılara bildirmeniz gerekmektedir.

Sonuç Olarak;

İster yeni girişim olsun, isterse işletmesini büyütmek isteyen bir girişimci grubu olsun, herkesin finansman ihtiyacı vardır ve bu da aileden, arkadaşlardan, melek yatırımcılardan ve bankalardan fon bulmak ile sağlanmaktadır. Kime başvuracağınızı belirlemeniz ve iyi bir hazırlık yapmanız gerekir. Böylece ihtiyacınız olan fon desteği sizi bulacaktır.kobi vadisi

Yorumunuz