Fotoğraf Stüdyosu Açmak – İş Fikri

Fotoğraf stüdyosu nasıl açılır? Hangi malzemeler gereklidir? Ne kadar yatırıma mal olur? Püf noktaları ve ek işler.

Fotoğraf stüdyosu açmak sandığınız kadar da çok fazla yatırım gerektiren bir iş değildir. Fotoğraf stüdyosu açmak için profesyonel bir fotoğrafçı olmanıza da gerek yok. Sadece biraz araştırma yapmanız, eğer mümkünse bu iş hakkında eğitimlere katılmak ve biraz bilgi sahibi olmanız sizin için yeterli olacaktır. Öncelikle kısa bir özetle neler gerekli inceleyelim: Stüdyonuz için öncelikle açacağınız stüdyo büyüklüğüne göre bir dükkan, en az 1 adet fotoğraf makinesi ve 2 adet softbox, 1 adet bilgisayar, yazıcı ve kameranız için lensler gereklidir. Kısaca bu ekipmanlar ilk etapta işinizi görecektir.

GEREKLİ EKİPMANLAR

Öncelikle bir fotoğraf stüdyosu kuracaksanız uygun büyüklükte bir dükkana sahip olmalısınız. Softbox’larınızın sığabileceği uygun tasarıma sahip bir dükkan gerekli. Fotoğraf dükkanlarının iç tasarımı çok önemlidir. İç tasarımınız dikkat çekmeli ve odak noktası olmalıdır. Peki yapabileceğiniz işler nelerdir? Vesikalık fotoğraflar, kişisel fotoğraflar, düğün fotoğrafları, mezuniyet fotoğrafları, klip çekimleri ve dışarı firma işleri yapabilirsiniz. Birçok iş seçeneğiniz mevcuttur. Özel Gün Fotoğrafçılığı

Öncelikle sizlere gerekli olan en önemli ekipman kameradır. Fiyat açısından diğerlerine göre biraz pahalı olsalar da Canon ve Nikon marka kameralar sizin için en uygunu olacaktır. Fotoğrafçıların çoğu bu cihazları kullanmaktadırlar. Gayette memnun olanlar var. Eğer sadece dükkan içi, vesikalık çekim vb. yapacaksanız daha ucuz bir kamerada alabilirsiniz. Lakin kalite açısından en iyi markalar Canon ve Nikon’dur. Kameranızın kalitesini etkileyecek bir diğer unsur ise kamera lensleridir. Çekeceğiniz video ya da fotoğrafa uygun olarak lensler bulunmaktadır. Hangi alanda çekim yapacaksanız lensler bu açıdan çok önemlidir. Gelin birkaç lens türünü inceleyelim: EF Zoom lensler zum halkasını çevirerek detaylı kadraja sahip olmanızı sağlar. L serisi EF lensler ise zorlu ışık koşullarında daha net görüntü elde etmenizi sağlar. Uzatıcı Lensler ise çok uzakta bulunan bir görüntüyü size yakınlaştırarak net bir görüntü almanızı sağlar. Bunlar gibi onlarca lens çeşidi bulunmaktadır. Çekim yapacağınız alana ve duruma göre bu lens seçeneklerinden tercihinizi yapabilirsiniz.

Diğer bir önemli ekipman ise ışıktır. Işık daha güzel ve canlı fotoğraflar çekmeniz için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Stüdyo çekimlerinde kullanılan ışık türü softbox dur. Softbox normal fotoğraf stüdyolarında karşınızdan size karşı duran 2 adet ışık türüdür. Ortalama 2 metre boyutunda kaliteli 2 adet softbox’u 800-1000 liraya mal edebilirsiniz.

Dükkanınız var, kameranız var, ışığınız var ve geriye 2 şey kalıyor. Fotoğraf uyumlu yazıcı ve tripodlar. 300-1000 TL’ye ortalama bir yazıcı alabilirsiniz. Tripodları ise 100-200 TL’ye alabilirsiniz.

NASIL YAPILIR?

Fotoğraf çekim teknikleri hakkında biraz araştırma yapınız. İnternet üzerinden cüzi miktara dersler verilmekte, bu derslerden satın alarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayriyeten Halk Eğitim’in ücretsiz kursları bulunmaktadır. Bu kurslara da katılarak hem belge alabilir hem de fotoğrafçılığı öğrenebilirsiniz. Vesikalık stüdyo fotoğrafları çekmek diğerlerine göre kolaydır. Lakin düğün fotoğrafları çekerken, profesyonel bilginizin olması sizi olumlu bir şekilde etkileyecektir ve fotoğrafçılıktan gayet güzel kazançlar elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Ortalama 5000 TL ile 10.000 TL arasında yatırım ile dükkan açabilirsiniz. Buna dükkan kirası dahil değildir. Tabii ki her işteki gibi bu işin de masrafları vardır. Fotoğrafçılığın masrafları, Elektrik, Hafıza kartı, yazıcı için toner gibi masraflar olacaktır. Lakin bu masraflar kazancınızın yanında hiçbir şeydir. Dükkan seçimi yaparken geniş bir dükkan seçmeye dikkat edin. Geniş dükkan her zaman rahat çalışmanızı sağlar. Reklamınızı iyi yapmalı, insanlara indirimler yaparak müşteri tutumluluğu sağlamalısınız.

NE KADAR KAZANDIRIR?

Fotoğrafçılıkta bir nevi esnaflıktır. Yaptığı işe göre kazanacağı fiyat değişkendir.

Vesikalık Çekimler için 2019 Fiyatları Şunlardır;

  • Biyometrik Fotoğraf 4 Adet 25 TL
  • 4,5 x 6 8 Adet 30 TL
  • 4,5 x 6 12 Adet 40 TL
  • 4,5 x 6 16 Adet 55 TL
  • 4,5 x 6 20 Adet 65 TL

Yapacağınız günlük işe göre kazanç sağlarsınız. Lakin daha çok yaz sezonunda para kazanabilirsiniz. Düğünler, mezuniyetler ve nişanlar gibi işler yazın olduğu için yazın bu işlerden iş başı 1000 TL’ye kadar para kazanabilirsiniz. Eğer albüm gibi ekstra işlerde hazırlarsanız daha çok para kazanırsınız.

Püf Noktaları ve ek İşler

Bulunduğunuz konumda bu işi yapan bir işletme varsa, ve eğer imkanınız var ise bir nevi staj niteliğinde gerekirse ücret bile almadan bu işin hassas noktaları öğrenilebilinir. Her işte olduğu gibi bu işte de, birden çok alan seçilebilir. Bu alanlardan birine yönelip (örneğin: düğün fotoğrafçılığı) kendinizi bulunduğunuz şehirde çok daha fazla tanıtma imkanınız olabilir. Ayrıca bu işin yanında ek olarak; t-shirt baskılar yapabilirsiniz. Kupa vb. reklam ürünleri baskıları yapıp satabilirsiniz. Albümler ve fotoğraf makinesi ekipmanları da satabilirsiniz. Hobi amaçlı çekmiş olduğunuz fotoğrafları da, ticarete çevirip stok fotoğrafçılık ile de para kazanabilirsiniz.


[Toplam:3    Ortalama:3.7/5]

Fotoğraf Stüdyosu Açmak – İş Fikri adlı makalemizi değerlendirmek ister misiniz?


kobi vadisi

Yorumunuz