Yatırımcı Arıyorum

Franchise Danışmanı Nasıl Seçilmeli?

Franchising Sistemi Kurmak İçin Danışman Seçimi

Franchising sistemi kurmak, şüphesiz çok yönlü uzmanlık bilgisi ve uzun süreçli bir deneyimle edinen ciddi tecrübe gerektirir. Yüzeysel bilgiler ve az bir deneyimle bu profesyonel sistemi kurmak birçok sorunlu durumları da beraberinde taşıyor. Bugün herhangi bir alanda az bir bilgi ve yetersiz deneyimlerle kendisine danışman veya uzman ünvanını veren birçok kişi, kişisel iletişim becerileri ile görüşmeler sürdürmekte, zaten yetersiz bilgi ile deyim yerindeyse tutunacak bir dal arayan firma sahiplerini bir şekilde ikna ederek danışmanlık koltuğuna oturduğunu maalesef görmekteyiz.

Bu tip ilişkilerle başlatılan süreçler, başta iki tarafın da heyecanıyla başarılı bir birliktelik olması umuduyla ilk adımlar atılmakta, ilk hamleler yapılmakta ve 1 ay belki 2 ay cicim ayları tamamlanmakta. Yani Bağdat’a doğru eğlenceli bir yolculuk başlatılmakta, yoldaki güzel manzaralar ve keyifli molalarla, hoş sohbetler ve muhabbetlerle yolculuk ilerlemekte. Bu aşamada yolda başa gelen birkaç durum firma sahibi ile danışman arkadaş arasında küçük değerlendirme sohbetlerine yol açar, alınan cevaplar ve yorumlar firma sahibine ilk şaşırma halini yaşatır. Ama üzerinde fazla durulmaz ve geçiştirilir. Yolculuk devam ederken hayli zaman sonra firma sahibinin aklına bir detay takılır ve danışmanına bunu basit bir mesele halinde anlatır ve yorum yapmasını ister danışmanından. Aldığı cevaplar aynı sadelikte, sanki işe yaramaz düşünce ve çözümlerle örülmüştür. Bağdat’a da az bir yol kalmıştır ama ısrarla firma sahibimiz yolculuğun ilk aşamasını tatlılıkla tamamlamak ister. Nihayet Bağdat şehrine gelinir ve raundun son hamlesi ve puan sayısını görmek için kararlı bir şekilde danışmana önemli bir konu sunulur. Danışmanın verdiği çözüm önerisi nihayet maçı kaybetmesine neden olur ve yanlış hesaplar yapıldığının farkına varılır. Firma sahibinin kibar ricasıyla yanlış hesabın öznesi olan danışmanın geldiği yere dönmesi istenir. Böylece yanlış hesap Bağdat’tan döner!

Firma sahibi tek başına kalmıştır. Halletmesi gereken önemli işleri bir müddet kendisi üstlenerek daha da can sıkıcı bir duruma kendisini bırakmış olarak sorumluluğu altındaki işleri hırs ve kızgınlıkla tamamlamaya çalışır. Sonuçların ucunu açık bırakarak ileri bir zamanda çözülmek üzere tekrar eski yerine döner ve tüm süreci baştan başlatır.

Franchise Vermeden Önce Ar-ge Süreci

Şimdi eskisine nazaran daha bir sıkı arama, araştırma sürecine girer ve temkinliliğini elinden artık bir an olsun bırakmak istemez. Çünkü sisteminin özel ve kusursuz olmasını istemektedir. Hem de eskisinden daha kuvvetli bir şekilde. Bu sefer işi şansa bırakmaz ve tüm görüşmeleri neredeyse kendisi yapar. Ön görüşmelerle belki çoğu zaman ilgilenmez, sadece elenen ve aklına yatan danışman adayları ile görüşür ama kesinlikle kendisi birebir görüşmeyi tercih eder. Bu seçim işi de artık başlı başına bir sorun olmuştur. Bu dönemde eğer bir danışman daha, hızlı bir şekilde alınırsa hayat bu danışmana çoğu kez zindan edilir, tüm hırs bu danışmandan çıkarılır. Danışman koltuğuna bu sefer oturan kişi eğer gerçekten uzman ise bu sorun kısa sürede çözülür ve işler kaldığı yerden devam eder fakat bu danışman da yetersiz ise çıkacak sorunları tamamen sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

Franchise Uzmanlığı

Sektörde biz ve bizim gibi uzman arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde bu ve benzeri durumları sıklıkla konuşuyoruz. Firma sahiplerinin kaçınılmaz yaşadığı bu durumu değerlendirdiğimizde, danışmanın firma sahibiyle ilk iletişimi başlattığı, süreci danışman adayının kendisinin yönettiği bir görüşme ve anlaşma şekliyle yaşandığını görüyoruz. Çünkü bu danışman ünvanlı sektörde iş arayan kişiler, yoğun bir reklam çalışması yapıyorlar, türlü yollarla firmalarla iletişime geçiyorlar, bu konuda hevesli firma sahipleriyle diyaloğa girip kendisini bu şekilde kabul ettiriyorlar.

Uzman danışman arkadaşlarımızla genel bir duruşumuz olduğunu fark ettik. Bizler reklam vermiyoruz. Kimseyi arayıp biz size danışmanlık yapalım demiyoruz. Telefonla ekiplerimiz firmaları arayıp sizinle görüşmek istiyoruz randevu verirmisiniz demiyoruz. Peki ne yapıyoruz? İşimize odaklı bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sektöre faydalı olacak işlere imza atıyoruz. Fikirlerimizi çeşitli platformlarda paylaşıyoruz. Organizasyonlar kuruyoruz, güzel organizasyonlara mutlaka katılıyoruz. Her birimiz tv kanallarında, gazetelerde, bloglarda fikirlerimizi paylaşıyoruz. Doğruyu anlatmaya çalışıyoruz.

Peki işin doğrusu nedir?

Bir konuda gerçekten uzman bir kişiye ulaşmanın yolu, onu arayıp bulmaktır. Sizin bulduğunuz insan genelde doğru insandır. İstisnalar elbette vardır ama en güvenli yolu budur. Uçaklar da kaza yapar ama en güvenli ulaşım yolu yine uçaklardır. Çünkü; bilgi, denetim, sistem ve tecrübe bu ulaşım araçlarında en üst seviyede kullanılmaktadır.

Bunun gibi araştırarak bulduğunuz insanlar en doğru danışmanlardır. Çünkü konuşmalarını veya yazılarını okursunuz. Hakkında bir fikir sahibi olursunuz. Nasıl düşündüğünü bilirsiniz. Bu güne kadar ortaya çıkardığı işleri incelersiniz. Referanslarına bakarsınız, eğitimine bakarsınız ve görüşmeden tanırsınız. Sonrasında davet edersiniz ve karşılıklı görüşüp bazı konularda fikirlerini alırsınız. İletişim yönünüz de uyumlu ise çalışmaya, destek almaya başlarsınız. Ne kadar doğru bir karar verdiğinizi, markanıza ne harika bir yatırım yaptığınızı düşünerek kendinizi tebrik edersiniz.

Franchise Verilecek Markanın Gelişimi

Bu marka sizin, bu hayal sizin. Bu markaya ve hayalinize en doğru yönü siz vereceksiniz. Kimsenin sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Kendi hislerinize sonuna kadar güvenin ve size güven veren kişilerle birlikte yürüyün. Desteğinizle hayalini gerçekleştirenlerle değil, hayalinizi destekleyenlerle birlikte yürümek bu yolculuğun en güzel şeyidir.

Franchise Danışmanlık Hizmetleri

Sizde markanızı daha kapsamlı ve profesyonel bir şekilde tanıtmak için, Kobi Vadisi franchise danışmanlık hizmetlerinden destek alabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz