Yatırımcı Arıyorum

Franchise Nedir?

Franchise Ne Demek?

Franchising, bir işletmeyi genişletmek ve ürünleri / hizmetleri bir lisanslama/yetkilendirme ilişkisi yoluyla satışını yapmak için basit bir ticaret yöntemidir. Bayilik yaparken, bayiler (bir işi kendi markaları altında yürütmek için üçüncü bir şahsa lisans veren bir kişi veya şirket) sadece franchise sahipleri tarafından verilecek ürünleri veya hizmetleri belirtmekle kalmaz, ticari marka ve ticaret unvanı altında franchise sahibi tarafından iş yapma lisansı, aynı zamanda onlara bir yönetim sistemi, marka ve destek sağlamakla yükümlüdürler.

Franchising Türleri (Modelleri)

İki farklı franchising türü vardır.

1- Marka Yönetim Hakkı Olan Franchising:

Kişiye veya şirkete en fazla hak tanımlanabilen iş ortaklığı modelidir. Bu franchise ilişkisinde, franchise şirketi franchisee’ye yalnızca ticaret adını, ürünlerini ve hizmetlerini değil işletmeyi işletmek için bütün bir sistemi sunmaktadır (bir nevi ana markanın yeni ortağı olunur). Franchise anlaşması yapılırken; geliştirme desteği, işletim el kitapları, eğitim, marka standartları, kalite kontrolü, pazarlama stratejisi ve franchise marka yönetiminden işletme yönetme / tanıtım desteği alınır.

Dünya genelinde 120’den fazla endüstri, aşağıdaki örnek meslek dalları gibi franchising sistemini kullanmaktadır:

 • Otomotiv
 • İş hizmetleri
 • Ticari ve Konut Hizmetleri
 • Eğitim
 • Konaklama
 • Kişisel Hizmetler
 • Hızlı Servis Lokantaları (fast food)
 • Emlak
 • Perakende Gıda
 • Perakende Ürünler ve Hizmetler
 • Sağlık Hizmetleri

2- Ürün Satış Hakkına Sahip Franchising:

Marka yönetim hakkı olan Franchising modeline göre daha az belirgin olmakla birlikte, ürün satış sistemli franchising modeli, daha çok satış odaklı bir çalışma yöntemidir. Geleneksel bir imtiyaz da odaklanma, bayi ağını kurma sistemi üzerine değil, başta franchise sahibi tarafından franchisee’e üretilen veya tedarik edilen ürünlerin pazarlanmasına yöneliktir. Çoğu durumda, üretilen ürünlerin genel olarak otomobil endüstrisinde olduğu gibi satış öncesi ve sonrası hizmetleri gerekir. Geleneksel veya ürün dağıtım franchising’ine ilişkin örnekler; içecek, benzin, otomotiv ürünleri, ilaç vb..

Franchising hakkında çok daha detaylı bilgiye: Franchising Nedir sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Franchising İlişkileri Hakkında

Birçok kişi franchising yapmayı düşündüğünde öncelikle yasalara odaklanmaktadır. Yasalar kesinlikle önemli olmakla birlikte, franchising hakkında özel bir yargı mahkemesi bulunmamaktadır (Türkiye sınırları içinde). Esas olarak, franchising, franchise alanının marka değeri, franchise alanının franchise alanlarını nasıl desteklediği, franchise alanının ürün ve hizmetleri sistem marka standartlarına sunma yükümlülüklerini nasıl karşıladığı ve en önemlisi franchise sahibinin sahip olduğu ilişki ile ilgilidir.

Franchise Business Review’ın 2014 yılında yapmış olduğu araştırmaya göre firma sahipleri:

 • %90’ı işlerini yapmaktan hoşlanıyor
 • Firma sahiplerinin %88’i bir markaya bağlı kuruluşun parçası olmaktan hoşlanıyor
 • %85’i franchise yöneticileriyle olan bağlantıları hakkında olumlu düşünüyor
 • %83’ü franchise ticaret modeline saygı duyuyor
 • %80’i franchise alanının yüksek derecede dürüstlükle çalıştığını düşünüyor
 • %78’i çalışmakta olduğu franchise markasını başkalarına tavsiye ediyor
 • %73’ü müsait olsaydım 2. bir franchise daha almak isterdim

Franchising Veren Markalar Hakkında

Bir markanın en değerli varlığı bayileridir. Tüketiciler alışveriş yaparken veya hizmet alırken geçmişte yaşadıkları tecrübelere göre hareket ederler. Tüketiciler beklentilerinin karşılandığı sürece iş sahibi veya başka birini önemsemezler. Bir franchise / bayi sahibi olursanız, müşterilerinizin sadakatlerini ve devamlılıklarını sürdürebilmek için kesinlikle müşterilerinizle ciddi bir ilişki geliştirmelisiniz. Müşteriler öncelikle alacaklar ürün / hizmetin kalitesinden sonrasında onlarla kurduğunuz kişisel ilişkiden dolayı sizinle ticaret yapmayı seçecektir.

Müşteri analizi:

 • Müşteriler her şeyden önce beklentilerini karşılamak için markaya güveniyorlar,
 • Bağlı olduğunuz sistemdeki franchise sahibi ve diğer yöneticiler, müşteri memnuniyetinizi en iyi şekilde karşılamanız için size güveniyorlar,
 • Bayilik, Franchise, Franchising sisteminin tam da özü bu: zincir halkaları. Memnuniyet herkesi olumlu yönde etkiler, şikayet sadece o işletmeye veya firmaya değil tüm markaya zarar verebilir.

Sistem ve Destek Hakkında Franchising

Büyük markalar, franchise alanlarının marka sisteminin standartlarına uyma ve müşteri memnuniyetini sağlamaları için özel sistemler, araçlar ve destek sağlıyor. ve franchise sahipleri ile diğer tüm imtiyaz sahipleri, pazar alandaki şirketin itibarını artırabilmeniz için işletmelerinizin günlük işlemlerini bağımsız olarak yönetmenizi beklemektedir.

Yatırım yapmak için bir franchise sistemi seçerken, size sağlanacak destek türlerini ve franchise alanının ürün ve hizmetlerinin evrimini ne kadar iyi yönettiğini değerlendirerek değişen tüketici beklentilerine ayak uydurmak istiyorsunuz. Marka sahiplerinin franchise alanlarına sağladığı daha yaygın hizmetlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

 1. Tanınmış bir marka adı
 2. Yer seçimi ve iş yeri geliştirme yardımı
 3. Sizin, yönetim ekibinizin ve personellerinizin eğitimi
 4. Yeni ürün ve hizmetlerin araştırılması ve geliştirilmesi
 5. Genel Müdürlük, saha ve satış desteği
 6. Sürekli pazarlama ve reklamcılık

Sistem standartlarını rutin ve etkin bir şekilde uygulayan bir marka seçmek istiyorsunuz. Franchise sahibi tarafından marka standartlarının uygulanmasının, franchise’leri, markayı onlarla paylaşan diğer franchise’lerin olası kötü davranışlarından korumak olduğu için, bu durum oldukça önemlidir. Müşteriler, franchise sistemlerini markalı bir zincir olarak görüyorlar; bir franchise sahibi tarafından sunulan mükemmel ürün ve hizmetler, tüm sisteme fayda sağlar.

Franchising’in Sözleşme İlişkisi

Franchising, aynı zamanda bir sözleşmeli ilişkidir

Müşterinin bakış açısına göre, sıradan bir işletmeye göre imtiyaz sahibi olunan bir marka işletmesi diğer işletmelere göre çok farklıdır. Tüketiciye en doğru hizmeti vermek franchise sahibinin görevi ve sorumluluğudur.

Lisans verene (franchise sahibi) ve marka sahibinin ürününü veya hizmetini tüketicilere dağıtılması için lisans verenin markasını ve iş yapma yöntemini kullanmasına izin veren bir lisans sahibi (franchising sahibi) arasındaki sözleşmeli bir ilişkidir. Her franchise bir lisans iken, her lisans kanun kapsamında bir franchise değildir. Bazen bu çok kafa karıştırıcı olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri yasalarına göre: Franchise sahibi bir franchisee’ye ticaret veya hizmet markasını kullanma hakkı verir;

 1. Firmanın işletme yöntemlerini kullanarak bir ürünün veya hizmetin pazarlanmasında franchise alanını tanımlamak
 2. Bayi franchise’a destek verir ve belirli kontrolleri uygular
 3. Firma franchise sahibine ücret ödemektedir

Franchise tanımı her ülkede aynı değildir. Örneğin bazı devletler, tanımda bir pazarlama planı veya farklı ticari modeli içerebilir. Bir imtiyaz niteliğindeki tanım, bazı ülkelerde yasalar uyarınca önemli ölçüde farklılık gösterebilir ve belirli bir devletin gereksinimlerini anlamak için işin uzmanı olan bir franchise avukatına danışmanız gerekebilir ve oldukça önemli bir konudur.

Başka bir deyişle, bir franchise’da bir işletme (franchise sahibi) ticaret unvanını (Turkcell veya Vodafone gibi marka) ve çalışma yöntemlerini (iş yapma sistemi) belirli bir bölgede faaliyet gösteren bir kişiye veya gruba lisanslar veya (Franchisee), işini bir sözleşme koşullarına (franchising anlaşması) uygun olarak yürütmeyi kabul eder. Bayi franchisee’ye liderlik ve destek franchising sağlar ve franchisee’nin marka yönergelerine bağlı kalmasını sağlamak için bazı kontroller uygular.

Buna karşılık, franchise sahibi franchise alan kişiye, franchisor’un ticaret unvanını ve işletme yöntemlerini kullanmak için, bir defalık ilk ücreti (franchise bedeli) ve devam eden bir ücreti (royalty olarak da bilinir) öder.(bu ücret her şirkette aynı değildir veya her şirkette var olma zorunluluğu yoktur) Firma, bağımsız olarak sahip olduğu işin günlük işleyişinden ve kendi performansına ve yeteneklerine dayanan faydalara veya risklerden sorumludur.

Bir franchise’e yatırım yapmak veya franchise sahibi olmak büyük fırsat olabilir. Ancak herhangi bir franchise yatırımı seçmeden ve herhangi bir franchise sözleşmesini imzalamadan önce dersinize iyi çalışın, franchise sisteminin içeriğini iyi anlayın ve nitelikli bir franchise avukatının desteğini alın.

Franchise Veren Firmalar

Sizde yeni bir yatırım yapmaya karar verdiyseniz, Türkiye’nin en büyük yatırım ağına sahip Kobi Vadisi web sitesinde bulunan franchise veren firmalara göz atabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz