Yatırımcı Arıyorum

Franchise Ortağı Nedir?

Franchise Sisteminde Ortak Olmak

Franchise ortaklığı, franchise sistemlerinin önemli bir ayağıdır. Bağımsız şirketleri, başlatılan ve kanıtlanmış iş anlayışı temelinde faaliyet gösteren şirketlerdir.

Franchise ortakları veya franchise alanları ve franchise şirketleri arasındaki işbirliği, franchise sistemi için başarının önemli bir garantisidir. Bu, franchise verenin, franchise ortağı ile bir arada hareket ettiği anlamına gelir. Takdir ve saygı, ortaklığın doğal bir göstergesidir. Her iki taraf da birbirlerinin deneyimlerinden ve yeteneklerinden faydalanabilir. Ancak, sorunlar veya çatışmalar ortaya çıksa da ortaklığa dayalı işbirliğinde kalıcı çözümler bulunabilir.

Diğer iş ilişkilerinde olduğu gibi, güven ve takas ile franchising konusunda geleceğe yönelik yapılan işbirliğinin temelidir.

FRANCHİSE ORTAKLIĞININ BAĞIMSIZ OLARAK BİR İŞ KURMAYA GÖRE AVANTAJLARI NELERDİR?

Bir franchise ortaklığı, serbest meslek sahibi olmanın ötesinde birçok avantaja sahiptir. Şirketin kurulmasından ve olası ölümcül hatalardan farklı olarak, franchise ortağı, franchise sisteminin kanıtlanmış iş konseptini ilk günden itibaren kullanabilir. Franchise alan genellikle bölgesel koruma maddesi ile yerel bir tekel almaktadır. Franchise ortağı, franchise verenden, örneğin bir iş planı hazırlamak gibi durumlar söz konusu olduğunda tavsiye alabilir. Güçlü bir ortak tarafından desteklenen franchise, bankalarla daha iyi pazarlık edebilir ve daha kolay kredi alabilir. Ayrıca, franchise ortağının pazarlama ve reklâmcılık konusunda endişelenmesi de gerekmez.

Franchise Sistemini Zorlukları Nelerdir?

Franchise ortağının belirli bir miktar iş bilgisi ve insan doğası hakkında iyi derecede bilgisi olması gerekmektedir. Franchise ortağının ana görevi, uygun seçim, eğitim ve motivasyon dâhil olmak üzere çalışanların yönetimidir. Bu konuda ekip çalışması zorunludur. Aynı zamanda, bayinizin beğenmeyeceği kararlarını da kabul etmek zorundasınız. İkinci büyük görev, ürün / hizmetlerinin satışı, müşteri hizmetleri ve ek pazarların geliştirilmesidir. Burada, satış yeteneği ile talep ve bir özgüven oluşur.

Nasıl Franchise Ortağı Olabilirim?

Sistemlerin kapsamlı bir incelemesinden sonra, potansiyel franchise alanın bir veya diğer tedarikçi ile işbirliği hakkında görüşmesi gerekir. Doğru franchise sistemi, ilgilenen taraf için şeffaflaştırılırsa, daha fazla tanıtım yapılabilir. Bir ön sözleşme yapılır. Franchise veren, sistemi hakkında kapsamlı bilgi sağlama görevine sahiptir. Bunlar başarı beklentileri, hesaplama esası, beklenen iş ve franchise alanın sermaye taahhüdü ve en son olarak da kılavuzun incelenmesidir.

Bir franchise sözleşmesinin en önemli kısmı ücretlerdir. Burada bir kerelik giriş ücreti ile mevcut ücretler arasında ayırım yapılır. İlk olarak, franchise alan, marka oluşturma ve marka bilinirliği gibi sistemin ön maliyetlerini öder. Giriş ücretinin miktarı, franchise sistemine bağlı olarak değişebilir. Mevcut sistemlerin yüzde 50’sinden fazlası, 1.000 ile 20.000 Euro arasında bir ücret talep eder.

Mevcut franchise ücreti genellikle aylık olarak tahsil edilir, belirli bir satış yüzdesinde hesaplanır. Bu nedenle, franchise sistemi, idari maliyetlerinin yanı sanı sıra franchise ortaklarının danışmanlık ve eğitim maliyetlerini de karşılamaktadır.

EŞİTLİKSİZ BİR FRANCHİSE ORTAĞI OLABİLİR MİYİM?

Eşitliği olmayan bir franchise sahibi olmak, kendi paranız olmayan bir ev satın almaya benzer: bu mümkündür, ancak riskle doludur. Garanti bankaları ve finansman kuruluşları bu seçenek için hazırlanmış ve çeşitli başlangıç tanıtım programları başlatmıştır. Bununla birlikte, kendi başlangıç sermayesine sahip olmayan her potansiyel franchise ortağının farkında olması gerekmektedir: Franchiselerin öz sermaye olmadan finanse edilmesi, daha zor hale getirilir ve franchise sistemlerinin seçimi azaltılır. Genellikle yiyecek, içecek ve perakende ticaretinden sağlayıcılar çemberi küçülmekte, ancak hizmet sektöründe daha iyi giriş fırsatları bulunmaktadır.

Franchise Veren Firmalar

Sizde yeni bir yatırım yaparak iş kurmayı düşünüyorsanız veya var olan işletmenizi daha yüksek hacimli bir hale getirmek istiyorsanız, Türkiye ve dünya genelinde yer alan franchise veren markalar ile anlaşarak bu iş modeli içerisinde dahil olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken; Kobi Vadisi platformunda yer alan franchise veren firmalar‘ı araştırarak bütçenize ve size en uygun markalara bayilik talebinizi iletmek olacaktır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz