Yatırımcı Arıyorum

Franchise Sahibi Nedir?

Bir girişimci olarak mutlaka yaratıcı olmak zorunda değilsiniz en azından iş kurmak istiyorsanız bir franchise sahibi olabilirsiniz. Franchise sahibi olmak, var olan markanın iş fikrine dâhil olmak demektir. Var olan sistem devam ettiğinde franchise işletmesi başarılı olabilir.

Ancak geleneksel bir serbest meslek sahibine kıyasla, bir franchise alanın girişimcilik özgürlüğü daha sınırlıdır. İş ortağı olduğundan, kararlar da ortaktır. Franchise veren ortak (marka sahibi/yönetimi) birçok talepte bulunabilir. Bu franchise sistemlerinin bir avantajıdır. Çünkü iki franchise ortağı bir işi yapmakta ve paylaşmaktadır. Hazır bir işi, bir fikri devam ettirmek daha kazançlıdır.

Franchise Sahibi Olmaya Kimler Uygundur?

Franchise sahibi olmak isteyenlerin önce kendini sorgulaması, işe uygun olup olmadığını anlaması gerekir. Bir yandan, serbest meslek sahibi olmak için işletme yönetimi bilgisi gerekir. Bir franchise alanın çalışması, bir çalışanın işinden daha yüksek bir çalışma süresi gerektirir. Dahası, bir franchise sahibi olmak sorumluluk almak ve alan liderliği özelliklerini gerektirir. Ek olarak, bir franchise sisteminin misyona göre olması gerektiği de açık olmalıdır. Bu, bir franchise sahibi olarak, franchise verenden hoşlanmadığınız kararları kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Yani bu işi aldığınızda anlaşma şartlarına bağlı olarak franchise verenin tüm iş kurallarını kabul etmiş olursunuz. Franchise şirketleri, işin finansal bir risk ile ilişkili olduğunu açıkça belirtmelidir.

Nasıl Franchise Olurum?

Franchising ile çalışma kararı verilirse, doğru franchise sistemini bulmakla ilgili yaklaşık 1000 şirket arasından seçim yapabilirsiniz. İlk kriter iş fikri veya satmak istediğiniz ürün ya da hizmet ile ilgili olmalıdır. Doğru kararı verenler, işi yaptıklarında daha başarılı ve mutlu olurlar.

Konu hakkında daha kapsamlı araştırma yapabilmek adına; Kobi Vadisi platformunda yer alan franchise veren firmalar‘ı araştırmaya başlayabilir, size en uygun firmaya anlık olarak yatırım talebinizi iletebilirsiniz.

FRANCHİSE SAHİBİ OLMAK: BUNUN ANLAMI NEDİR?

Franchise sahibi olmak çok sağlam bir araştırma gerektirir. Şirketin web sitesini incelemek, franchise belgelerinin size gönderilmesini istemek ve franchise veren şirketle irtibata geçilmesini gerektirir. Franchise veren işletme rakamlarını sunabilmeli, kar gibi tam maliyetleri ve muhtemel gelirleri açıklayabilmelidir. Genel Müdürlük hangi hizmetleri üstlenir, bu sistemden sisteme farklılık gösterir.

Bir franchise sahibi olmak için, küçük bir pazar araştırması yapmak ve bir iş planı yapmak gereklidir. Diğer işletme sahipleri ile yapılan ilgili görüşmeler ise, işletmenizle doğru yerde olup olmadığınızı anlamaya yarayacaktır. İş planını size franchise finansmanı için borç verecek olan bankanızla görüşmekte önemlidir. Bir franchise sahibi olarak sizin avantajınız; klasik serbest çalışanların aksine, iş planları sistem üzerinden hedef grup ve USP üzerinden tanımlanır.

Ayrıca, doğru konumun bir iş kurmanın başarısı için önemli bir kriter olduğu da açıktır. Bu genellikle mevcut sistem tarafından gösterilebilir. Bir yere karar verdiyseniz, bu bölgesel bir korumaya sahip olmalıdır; bu da, belirli bir yarıçap içinde başka hiçbir franchise sahibinin iş kuramayacağı anlamına gelir. Bu sisteme bağlı olarak franchise sözleşmesinin zorunlu bir parçası olsa bile konum doğru belirlenmelidir.

Tüm sayılar ve iş kavramı çok ikna edici olabilir. Ancak sizin için doğru değilse bu işe girmemenizde yarar vardır. Yerel şubelerdeki potansiyel franchise sahiplerinden bilgi alınabilir.

Mükemmel franchise sistemleri, bir sözleşmenin imzalanmasından önce, o branşın eğitiminin eğitim kurslarında ilgili taraflara verilmesiyle mümkün olur. Yani ilgili franchise için gerekli tüm eğitimler alınmalıdır.

FİNANSMAN AÇISINDAN ÖNEMLİ OLAN NEDİR?

Franchise alan için, onu bekleyen çeşitli yatırım ve maliyetlerden oluşan ücretler bulunmaktadır. Şubenin kurulumu sırasında bir kereye mahsus yatırımlar vardır. Bazı franchise sistemlerinde, ortalama 10.000 Euro civarında bir giriş ücreti bulunmaktadır. Buna ek olarak, franchise alan, genellikle aylık olarak gelire dayalı devam eden bir franchise ücreti öder. Bazı sistemlerde, örneğin BT danışmanlığı için ek ücretler veya sabit ücretler uygulanabilir. (bu isimlere genel adıyla, royalty bedeli de denilmektedir)

Hiçbir franchise sahibi ilk yıl içinde kar elde etmeyi beklememelidir. Bu nedenle, başlangıç ​​kayıpları için bir miktar para ayırmak da önemlidir. Toplam yatırım maliyetleri çok farklıdır. Sistemlerin yarısından fazlasında, bu maliyetler, franchise kuruluşunun ilk yılında 50.000 Euro’nun altındadır. Franchise ortakları yüzde 40 civarında, yani 100.000 ile 200.000 Euro arasında bir ücret ödemek zorundadır. Eşitliksiz bir franchise başlatmak mümkün olup olmadığını da öğrenmeniz gereklidir.

FRANCHİSE ORTAKLIĞINDA HAK ve YÜKÜMLÜLÜKLER NELERDİR?

Haklar ve yükümlülükler, franchise ortaklığının temelini oluşturan, franchise sözleşmesinden kaynaklanmaktadır. Franchise alanın eğitim ve öğretim hakkı, franchise sistemini açıklayan sistem el kitabı, tanıtım faaliyetleri ve franchise verenden tam destek olmalıdır. Ayrıca, franchise alan belirli kurallara uymak zorundadır. Kararlaştırılmış franchise ücretlerini ödemeli, eğitime katılmalı, tanıtım faaliyetlerinde bulunmalı ve genellikle franchise verenle işbirliği yapmalıdır.

Franchise Sahibi Olarak Ne Kazanırım?

Genel olarak bakarsak, çoğu franchise şu şekildedir. İşin ilk yılında sonuç kırmızı, ikinci yılda siyah bir sıfır ile yazılır ve üçüncü yılda bir kâr elde edilmeye başlanır. Çoğu sistemde, franchise şirketleri yaklaşık beş yıl sonra kazanmaya başlamıştır ve konulan sermaye artar. Ancak sisteminize, konumunuza ve yeteneğinize bağlı olarak, bu değişebilir. Bu nedenle, iş modelini ve kendi yeterliliklerinizi detaylı bir şekilde sorgulamanız önemlidir.

Maaş açısından tüm franchise sistemlerine baktığımızda, franchise verenler vergilerden önceki yıl içinde belirlenmiş bir zamanda 80.000 ila 120.000 Euro kazanabilirler. Sistem daha küçükse, maaş daha düşüktür. Franchise alanın kazancı yıllık 40.000 ile 45.000 Euro arasında değişmektedir.

FRANCHİSE’DE HANGİ FIRSATLAR ve RİSKLER VAR?

Franchising ile serbest çalışmanın en büyük avantajı, franchise alanın kanıtlanmış bir iş kavramına, franchise verenin kuruluş bilgisine ve deneyimine güvenebilmesidir. Böylece girişimcilik başarısızlığı riski azalır. Franchise, ilk günden itibaren en önemli görevi olan müşteri kazanımı üzerine yoğunlaşabilir. Başarılı franchise veren ile birlikte, franchise alan şirketler, bankalardan daha kolay kredi alırlar. Koşullara rağmen, elbette finansal bir risk vardır. Ancak asıl dezavantaj, bireysel franchise alanın yaratıcı çalışmalar için çok az yere sahip olmasıdır.

BİR FRANCHİSE İŞLETMESİ KURMAK ZORUNDA MIYIM?

Hayır. Mevcut yerler de devralınabilir. Bu durumda, konumun potansiyeli daha iyi tahmin edilebilir.. Pek çok franchise, örneğin işletmenin yaşı nedeniyle, işletmelerini satmak istemektedir. Satılık franchise şirketleri daha fazladır. Ve devralmak daha az maliyetli olacaktır. Bu yüzden devralmak, yeni işletme kurmaktan daha karlı olacaktır. Arzu ederseniz Kobi Vadisi platformunda yer alan, devren franchise ilanları sayfasını inceleyebilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz