Yatırımcı Arıyorum

Franchise Sahibi Olurken Bilinmesi Gerekenler

Franchising’e Sahip Olmadan Önce Önemli Bilgiler

Franchising; müşterileri elde etmek, hazır müşterilere ulaşmak, var olan iş modelini devam ettiren bir iş stratejisidir. Mevcut ve gelecekteki müşterilerin zihninde şirketin ürün ve hizmetlerinin onlara nasıl yardımcı olabileceği konusunda bir imaj oluşturmak için kullanılan bir pazarlama sistemi ve müşteri ihtiyaçlarını karşılayan ürün ve hizmetleri dağıtmak için bir yöntemdir. Kısacası, franchising, pazarlara hükmetmek, yani rakiplerden daha fazla müşteri elde etmek ve tutmak için ortak bir amacı olan belirli ilişkileri ve sorumlulukları olan insan grupları arasında stratejik bir ittifaktır. Bir franchise sahibi olmayı düşünen kişilerin, bir başkasının markasını kullanarak, onların sistemlerine ve yöntemlerine göre çalışarak kendi bağımsız işini kurabilme, daha başarılı olabilme inancına dayanmalıdır.

Franchise; günümüzde pek çok girişimcinin ilgisini çeken bir iş modelidir. Kendi işini kurmak isteyen fakat sermaye problemi yaşayanlar için kazançlı ve bir o kadar cazip olan bu iş modelinin tabi ki, kendi içinde barındırdığı zorluk ve dezavantajlar da bulunmaktadır. Franchise sözleşmesi öncesi bu zorluk ve dezavantajları bilmek kişinin yapacağı iş konusunda bilinçlenmesini sağladığı gibi işin başarısı açısından da hayati öneme sahiptir.

İşte franchise iş modeli hakkında bilinmesi gereken faktörlerden bazıları:

Franchise Sahibi Olmak

1. Franchise sahibi olmak ne demektir?

Girişimcinin kendisine sorması gereken ilk soru, bir franchise sahibi olmanın gerçekte ne anlama geldiğini gerçekten bilip bilmediğidir. Pek çok insan, bu rolün ne içerdiğini tam olarak anlamadan franchise sahibi olur, hatta birçoğu, franchise sahipliğinin ne anlama geldiğine dair idealize edilmiş bir algı ile franchise sözleşmesini imzalamaktadırlar.

Bu iş modelinde girişimci kendi işinin sahibi olmasına olur ve işini kendisi yönetir, fakat bu bağımsız bir işletmeyi yönetmekle birebir aynı şey değildir. Bir franchise sahibinin sıkı bir iş planını izlemesi ve düzenli olarak franchise veren firmaya rapor vermesi gerekir. Franchising’te geleneksel işletme mülkiyetinde sahip olunan özgürlüklerin bazıları yoktur. Öncelikle franchise iş modelinin ilk başlarda çok uzun saatler ve çok çalışmak zorunda kalınır. Çünkü bu iş modelini oturtturması kolay değildir ve kimse geri adım istemez. Başarısızlık durumunda da franchise veren firmanın müdahale etmesini ve sorumluluklarına karışması kimsenin hoşuna gitmez. Franchise Sahibi Nedir?

Franchise Bedelleri

2. Franchise sahibi olmak için gereken maddi duruma sahip misiniz?

Ayrıca, bir franchise sahibi olmak için finansal konumda olup olunmadığı konusu sorgulanmalıdır. Bu, gerçek bir franchise mülkiyeti maliyetine bakmak ve bunun finansal olarak uygun bir teklif olup olmadığını hesaplamak anlamına gelir. Bir franchise’ın maliyeti, sadece franchise ücreti ödemenin fazlasını içermektedir. Gereken ekipman, mülk, yönetim ve danışmanlık maliyetleri vardır, ayrıca, kâr elde edilmediği zamanlarda, ilk birkaç ay boyunca işi ayakta tutmak için gereken işletme sermayesi hesaba katılmalıdır. Sonuç olarak, toplam yatırım maliyetinin çoğu franchise reklamından çok daha yüksek olması muhtemeldir. Franchising Fiyatları

3. Garanti bir gelir olmadan yaşam standartlarınızı koruyabilir misiniz?

Franchise alanların büyük çoğunluğunun kar elde etmeleri aylar alabilmektedir. Kar elde etmeye başladığı ilk aylarda bile, elde edilen kar marjı ile bir ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılamak zor olabilir ve destek gerekebilir. Bazı durumlarda, franchise’ın girişimcisinin makul bir ücret alması için, yeterince kâr elde etmesi bir yıl veya daha fazla sürebilir. Bu süreçte, bir şekilde kendini desteklemesi gerekecektir. Bunun için eski kariyerinde yarı zamanlı çalışmaya devam edilebilir veya bu dönem boyunca önceden tasarruf edilenleri kullanması gerekebilir.

Franchise alanlar, iş girişiminde bulunmadan önce yaşam tarzları ve harcama alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak sabit giderlerini hesaplamalıdırlar. Çünkü iş başlangıcında tüm bu yaşam tarzlarında ve alışkanlıklarında ciddi değişiklikler yapmaları gerekebilir. Veya mali işleri devam ettirilmesini sağlayacak şekilde birimleri oluncaya kadar franchise planlarını beklemeye almaları gerekebilir.

4. Bir franchise olmak için donanımlı mısınız?

Franchise mülkiyeti, bir dizi farklı beceri ve nitelik geliştirilmesini gerektirir. Başarı tamamen kişinin, kendisini ne derecede işe adadığına ve yeteneklerine bağlıdır. ve her franchising’te, franchise sahiplerinin farklı bir beceriye sahip olmaları gerekebilir. Hatta bazı franchise alanların özel nitelikler kazanmasını gerektirecek koşullar bile ön görebilir. Bu yüzden kişi Franchise sözleşmesini imzalamadan önce, franchise veren ile iletişime geçerek işin gerektiği koşul ve yetenekler konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Bu son anda kişinin hayalindeki franchise için uygun niteliklere sahip olunmadığında oluşacak hayal kırıklığını veya sonrasında doğurabileceği olası kayıpları önlemeye yardımcı olacaktır.

5. Franchise için kaç yıl taahhüt ediyorsunuz?

Franchise mülkiyeti çok uzun bir taahhüt olabilir. Franchise anlaşmalarının çoğu beş yıllık bir süre için geçerli olup, ardından franchise alanın yenilenmesi önerilmektedir. Birçok durumda, franchise biriminin makul bir kâr elde etmeye başlaması birkaç yıl alacaktır. Bu, toplam 10 yıllık mülkiyet için en az iki franchise sözleşmesi imzalanması gerektiği anlamına gelir. O zamandan önce franchise’ı satabilse de, bir işletmeyi taahhüt etmek için hala önemli bir zamandır.

6. Ne tür bir franchise arıyorsunuz?

Seçim yapabileceğiniz çok sayıda farklı franchise türü ve çalışabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Öncelikle yarı zamanlı ve tam zamanlı franchise arasında tercih yapmak gerekir. Ardından, ürün tabanlı, hizmet tabanlı veya online franchise fırsatlarına bakmak isteyip istemediğinizi seçilmesi gerekir. O zaman seçimler yapılacak franchise iş fırsatları listesi elenebilir ve doğru karara varılabilir. Kişinin ne tür bir franchise aradığını bilmesi, genellikle kişinin çıkarına uygun olmayan bir karar vermesini önleyebilir. Bir franchise sahibi olmak isteyenler, özellikle gereksinimlerini karşılayan işletmeleri araştırması gerekir.

Yeni bir iş kurmaya ve iş modelinizde franchise sistemi ile devam etmeye karar verdiyseniz, Türkiye’nin en büyük franchise platformunda size en uygun franchise veren firmaları araştırmaya başlayabilirsiniz.

Franchise Sorumlulukları

7. Yasal sorumluluklarınızı biliyor musunuz?

Bir franchise sahibi olarak bir dizi yasal sorumluluğa sahip olacaksınız. Bunların büyük çoğunluğu franchise sözleşmesinde belirtilecektir. Bununla birlikte, bu yasal sorumluluklar; telif ücreti ödemeniz gereken tutarı, sürdürmeniz gereken standartları, belirli durumlarda kullanılan yasal prosedürleri ve işlemleri içermeleri muhtemeldir. Herhangi bir belgeyi imzalamadan önce yasal sorumluluklarınızı anlamanız çok önemlidir. Bunu yapmadığınız takdirde, hem maddi hem de yasal olarak kendinizi zor bir konumda bulabilirsiniz.

8. Araştırmanızı yaptınız mı?

Son olarak, franchise hakkında iyi bir araştırma yapıp yapmadığınızdan emin olmanız gerekir. Bu araştırma, franchise iş fırsatları, franchise veren firmalar hakkında bilgi, mevcut ve eski franchise alanlarınızla ilgili araştırma yapmayı ve ayrıca finansal uygulamalar için gerekli durum tespiti ve planlamasını içerir. Bir franchise almak, kendinize en iyi iş başarı şansını vermekle ilgilidir. Bunu yapmanın tek yolu bilinçli kararlar almayı sağlamaktır ve araştırma, franchise sürecinin önemli bir parçasıdır. Derinlemesine bir araştırma yapmadan ve bilgi sahibi olmadan yapılan bir girişim yanlış kararlar vermeyi sağlarken sonrasında doğacak maddi ve manevi kayıplar karşısında üzülme sebep olabilir. Franchising Rehberi

Sonuç olarak gördüğünüz gibi, bir franchise sahibi olmadan önce kendinize sormanız gereken çok sayıda önemli soru vardır. Potansiyel imtiyaz sahipleri için önemli miktarda bilgi bulunmasına rağmen, birçoğu hazırlıksız veya gerçekçi olmayan beklentilerle bu sürece girmektedir. Franchise mülkiyeti için hazırlanmanın en iyi yolu, franchise sisteminin ne olduğunu derinlemesine öğrenerek, sistemin ve  taleplerin gerekliliğini karşılayıp karşılamayacağının analiz edilmesidir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz