Yatırımcı Arıyorum

Franchise Sistemi Geliştirmek

Bayi ve Franchise Yönetimi

Girişimciler için işi sıfırdan başlatmak, atılan en büyük adımdır. Bu ilk adımı gerçekleştirip işletmeyi belirli bir düzeye getirmeyi başaran çoğu iş sahibi işlerini nasıl büyütebileceklerine dair arayışlara girer ve bazı girişimciler bunu franchise sistemine geçerek yapmayı tercih ederler. Franchise sistemi işlerini genişletme hayali olan birçok girişimcinin işlerini büyüterek daha geniş kitlelere ulaşmasına fırsat sunar.

Franchise sistemi ile işini geliştirmek isteyen girişimcilerin gayrimenkul portföyünü oluşturmaları, satışlarını artırmaları ve daha fazla çalışan sayısına ulaşmaları gerekir. Bu yazımızda, franchise sistemi ile büyümeyi düşünenler için bu sistemin geliştirilmesine dair yapılması gerekenler üzerine fikirler bulunmaktadır. Ayrıca franchise işini geliştirmek ve genişletmek için hayati önem taşıyan franchise pazarlaması üzerine püf noktalara değinilmektedir.

Franchise Ağı Kurmak

Olumlu bir şirket kültürü oluşturmak

Öncelikle işin gurur duyabilecek bir şirket kültürü haline getirilmesi gerekir, çünkü potansiyel franchise sahiplerine olumlu, destekleyici ve üretken bir kültür sunulması, onları sisteme dâhil olmak için teşvik eder. Bir Franchise sistemi girişimcisine oturmuş bir işin avantajlarını sunarken aynı zamanda bu şirket kültürünü de sunar. Şirketin değerleri yansıtılırken içeriden dışarıya doğru yansır, bu yüzden çalışanları dinleyerek ve onlardan öğrenerek bu kültürün oluşturulması ve geliştirilmesi gerekir. Çalışanların bir şirketin en güçlü varlığı olduğu kabul edilerek, geri bildirim ve işbirlikçi bir yaklaşım benimsenmelidir. Yeni fikirlere açık olduğunda ve çalışanların katkıda bulunmaları için fırsatlar sunulduğunda işe bağlılığın artacağı ve dolayısıyla şirketin büyümesi için daha fazla fırsatların yakalanabileceği bilinmelidir. Franchise Vermek

Süreçlerde son teknolojiyi kullanmak

Franchise işine başlandığında geliştirme planları ilerlemeye devam ettikçe yeni sorunlar ortaya çıkacaktır. Etkili çözümler bulmak için bu sorunlarla kafa kafaya mücadele etmek ve bu değişiklikleri ekibe net bir şekilde iletmek gerekir. Günümüzün teknoloji odaklı ortamında, verimli sistemleri kullanmak iş verimliliğinde fark yaratır. Adaylara en son teknolojinin kullanıldığını göstererek süreçleri iyileştirmenin yolları istikrarlı şekilde aranmalı ve nasıl uygulanacağına dair planlar geliştirilmelidir.Potansiyel yatırımcılara veya ortaklara yapılan teklif sunumları sırasında, sahip olunan teknoloji ve bu teknolojinin sağladığı destek vurgulanmalıdır. Bu çalışmalar kesinlikle franchise işini daha çekici hale getirecek ve işin gelişmesinde etkili rol oynayacaktır.

Franchise ve Marka Değeri

Marka yönetimine öncelik vermek

Mevcut bir franchise işinde marka yönetimi konusunda tutarlı ve güçlü bir tutum sergilemelidir. Çünkü marka tutarlılığı, bir şirketin rekabette öne çıkmasını sağlarken güçlü, uygulanabilir bir işletme olunduğunu yansıtma da kilit önem taşımaktadır. Marka tutarlılığı konusu ihmal edilerek sisteme yeni üyeler katma ve işin genişleme şansı azaltılmamalıdır. İşi yönetirken şirket varlıklarının depolanmasına fırsat tanıyan bulut depolama ve marka yönetim yazılımı kullanmak, franchise verenin merkezi bir sistem geliştirmesini kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında kilitlenebilir şablonlar ve kullanımı kolay bir düzenleyici içeren araçlarla, marka tutarlılığı sorunları kısa sürede çözebilir. Unutulmamalıdır ki bir franchise alırken, satarken veya devrederken marka değeri önemlidir.

Pazarlama stratejinde net olmak

Şirketler için pazarlama stratejilerinde tutarlı olmalarının önemine herkes aşinadır. Bir franchise için potansiyel ortaklar, işin başarılı olduğunu gördüğünde, franchise geliştirmeye yatırım yapma olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bir franchise almanın en önemli avantajlarından biri, denenmiş ve test edilmiş hazır bir marka ve pazarlama varlıkları ile birlikte gelmesidir. Çalışan bir pazarlama modeli bulunduğunda, yeni bir franchise için iş getirecek şekilde nasıl ölçeklendireceği konusunda planlar yapılmalıdır.Bu planlar franchise adaylara net bir şekilde iletilmelidir, çünkü bu şekilde potansiyel franchise sahiplerine riskin düşük olduğu ve başarı şansının yüksek olduğu konusunda garanti verilmiş olunur.

Franchise Pazarlaması

İşin yürüyüşü garanti edildikten sonra, franchising pazarlaması üzerinde çalışmaya başlamanın zamanı gelmiştir. Çünkü franchise adaylarını çekme çabaları pazarlamada başlar.

Pazarlama çalışmaları için yapılacaklar ana başlıklar halinde şu şekilde sıralanabilir:

Marka savunucuları oluşturmak

Marka savunucuları sağlamak için, bir ağ oluşturarak mevcut bayilerin bir araya getirilmesi etkili bir çözüm olabilir. Bu sistemin büyümesi için yeni adaylar çekmek, bu adaylarıniş hakkında daha fazla bilgi edinmelerine ve güvenle büyümelerine yardımcı olacak etkili bir yoldur. Şayet iş başarılıysa ve ekipler memnunsa, mevcut franchise sahiplerinin övgüleri söylemesi ve franchise pazarlama çabalarını desteklemesi daha olası olacaktır.Bunun için iş sahibinin çevresinde olan kişilere odaklanması işi genişletmeye yardımcı olacaklar.

Güçlü bir web sitesi geliştirmek

Franchise pazarlamasında başarılı olmak ve sistemin gelişimine daha fazla katkıda bulunmak için online bir web sitesi oluşturmak şarttır. Şirketlerin internetteki varlıkları önemlidir çünkü adaylar, franchise fırsatları için bakacakları ve firmayı keşfettiklerinde kontrol edecekleri ilk yer burasıdır.Bunun yanında kötü hazırlanmış bir web sitesi, şirket itibarına ciddi zarar verebilir ve adayları caydırabilir. Teklifi iletmek için web sitesi kullanılarak, ardından sosyal medyada, forumlarda, alakalı sektör web sitelerinde veya hedefli reklamlar üzerinden tanıtım yapılabilir.

Şirketin web sitesi hazırlanırken franchise başvurusunda bulunacaklar için sunulan bilgilerin ilgi çekici, güncel ve potansiyel yeni franchise’a yönelik olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca potansiyel adayların arayabileceği bilgiler yanında, işin gereksinimleri ve beklentilerinin de eklenmesi gerekebilir. Şayet uygun olmayan franchise adayları başvuruda bulunuyorsa, bu web sitesinde yer alan iş tanıtımı ve bilgiler ile ilgili yeniden bir düzenleme yapılması gerektiğinin açık bir işaretidir.

Doğru franchise adaylarına ulaşmak için araştırma yapmak

İşi genişletirken ideal bayilerin kim olduğunu biliyor musunuz? Bunu belirlerken işletme için en uygun aday türü belirlenmelidir ve bunun için araştırma yapılması gerekir. Farklı demografik grupları çevreleyen verileri analiz etmek doğru adaylara odaklanmaya yardımcı olabilir. Örneğin, yapılan araştırmalara göre Z kuşağının neredeyse yarısı önümüzdeki üç yıl içinde bir iş kurmak istediğini belirtmişlerdir. Bu genç girişimcilerin yer aldığı demografi, bir işin ihtiyacı olan sermayeye sahip olmayabilir, ancak genç girişimciler için birçok kredi seçeneği vardır. Bazı akıllı araştırmalarla, onlara doğru fırsatlar sunacak seçimlerinde onlara yardımcı olunabilir. Franchise Vermek İstiyoruz

Sektörel etkinliklerde farkındalık yaratmak

Franchising pazarlamasının başarısını daha da artırmak için, niş bir kitleye ulaşılması gerekir ve bu konuda sektör etkinliklerinden yararlanılabilir. Etkinliklere, fuarlara ve konferanslara sponsor olarak katılmak bir markanın belirli bir kitle tarafından fark edilmesini sağlayan önemli çalışmalardan biridir. Bu etkinliklere katılarak potansiyel müşterilerle tanışmanın yanı sıra, bazı önemli sektörel bağlantılar kurma fırsatı yakalanabilir. Bunun için illa yüksek miktarlarda harcama yapmak şart değildir. Unutulmamalıdır ki; doğru olayları, adayları bularak bu adaylara yapılanşeffaf ve profesyonel bir yaklaşım, zor bir satıştan çok daha fazla takdir edilmektedir

Franchise Sistemi

Bir sonraki franchise geliştirme turunda başarı şansını artırmak için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Aşağıdaki üç temel adım bu konuda bir fikir verebilir:

  • Pozitif bir şirket kültürü, güçlü bir iş modeli, tutarlı bir marka ve açık bir pazarlama stratejisi ile sistemi yürütmek
  • Ardından, franchise pazarlamaya odaklanmak
  • Franchise ekibini marka savunucularına dönüştürmek, güçlü bir web varlığı geliştirmek, doğru kişileri hedeflemek ve sektör etkinliklerinde fark etmek

Franchise İlanı Vermek

Doğru seçilen franchise adayları, sistemin büyümesinde en önemli iş ortakları olarak kabul edilirler. Bu yüzden yeni adayları bulmak, bu adaylar içinde yer alan en doğru adayı seçerek sisteme dahil etmek büyüme yolunda atılan en büyük bir adımdır. Yeni yatırımcılara ulaşmak için Kobi vadisi desteğinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. tek yapmanız gereken; franchise ilanı ver sayfasını ziyaret ederek, birkaç dakika içinde firmanızın tanıtımını tüm Türkiye’ye ücretsiz olarak yapabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz