yatırımcı arıyorum

Franchise ve Finansal Destekler

Franchise İle Girişimcilik

Günümüz iş hayatı üzerinde açılan mağazaların yüksek gelirli olması gibi seçenekler her zaman için geçerli olmuyor. Bazı durumlar içerisinde her ne kadar yüksek gelirli durumlar meydana gelse de franchise sistemi sayesinde çoğu girişimci düşük gelirler ile mağaza sahibi olabiliyor.

Her girişimci kendi mağazasını açmak istediği gözlemleniyor. Bu gibi istekler doğrultusunda hedeflerini yüksek tutarak çeşitli sektörlere adım atmak her girişimcinin hayalleri içerisinde olan bir seçenek olduğu belirtiliyor. Ülke sınırlarımız içerisindeki sektörlere göz atıldığında çoğu sektörün yeni yeni gün yüzüne çıktığı gözlemleniyor. Daha da iç bünyesine girdiğimizde, girişimcilerin çeşitli yatırım bulamadıkları için bazı meslek grupları yer altında kalarak yatırımcılarını bekliyor.

Mağaza açmanın yüksek maliyetler içerdiğini düşünen girişimciler için düşük bütçeler gerektiren ev merkezli bayilikler, mobil seçenekli bayilikler ve de aynı zamanda yeni açılan teknoloji merkezli bayiliklerin olduğu nitelendiriliyor. Açılan bu bayilikler ile birlikte girişimcilerin birçoğu bu seçenekleri değerlendirerek gelirlerini günden güne arttırmayı başarıyor.

Herhangi bir kişinin yatırım yapmadan önce dikkat etmesi gereken bazı durumlar meydana geliyor. Kişi yatırım yapacağı sektör ve araçlar için firmaların yatırımcılara vermiş olduğu evrakları özel bir ilgi ile okuması ve anlaması gerekiyor. Eğer ki yatırım yapacağı sektör ile ilgili bilgisi bulunmuyor ise çevresinde bulunan avukatlar ya da muhasebe mesleğinde uzun yıllar çalışmış kişilerden yardım alması öneriliyor. Kişilerin bayilik değerlendirmeleri için birçok önem içeren seçenek meydana geliyor.

Bu seçeneklerden bazıları şunlardır;

  • İlk ödenen tutar
  • Diğer ödemeler
  • Tahmin edilmesi mümkün ilk yatırım tutarı olarak meydana geliyor.

Franchise ve İlk Ödenen Tutarları

Kişilerin yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken ana etkenlerden bir tanesi de ilk ödenmesi gereken tutar olduğu belirtiliyor. Yatırım yapılacak bayiyi açmadan önceki durumların ilk seçeneği franchisor’a anlaşılan franchise tutarının kullanım bedelini kapsıyor. Genel olarak bu bedel incelendiğinde ise tek bir seferde ödendiği gözlemleniyor.

Günümüz şirketleri üzerinde yapılan araştırmalara göre bu bedel çeşitli deneyimler, lokasyon çeşitliliği ve de franchise açılacak bölgelerin büyüklük ve küçüklüklerine göre değişim gösteren ödemeleri kapsadığı belirtiliyor. Bazı durumlar içerisinde bayi büyüklüğü ve küçüklüğü çeşitli avantajlara ve dezavantajlara olanak sağladığı belirtiliyor. Küçük bölgelerde açılan bayiliklerin maliyeti daha ucuz olduğu biliniyor.

Küçük bayilikler içerisinde oluşabilecek iş fırsatlarının da sınırlı olduğu belirtiliyor. Önemsenmesi gereken bir diğer nokta ise tutarların yanı sıra bayiliklerin kullanım bedellerinin tek bir seferde ödenmesi ve de taksitlendirme gibi seçeneklerin de mevcut olduğu gözleniyor. Firma ya da şirketlerin vermiş olduğu yazılı beyannamelere dikkat edilmeli ve girişimci açacağı bayiliklerin fiyatlandırmasına dikkat etmelidir.

Franchise ve Diğer Ödemeleri

Ülke sınırlarımız içerisinde bayilik veren firma ya şirketlere karşı oluşan mali zorunluluklar, girişimcinin bayilik kullanım bedelini ödemesinden sonraki aşamalarda da devamlılık gösteriyor. Franchise açmak için meydana gelen diğer ödemeler, telif haklı gibi yinelenen ve de ara ara yapılan ödemelerin birçoğunu kapsadığı gözlemleniyor.

Franchise telif ücretleri genel açıdan isimlendirildiğinde satış yüzdesi olarak adlandırılıyor. Fakat günümüz iş hayatı içerisindeki bazı firmalar haftalık ödeme, aylık ödeme ve de yıllık ödeme bazında miktarlarına göre değişim gösterebilen sabit ücretlendirmeler ile devamlılık gösteriyor. Siz de franchise satın almak istiyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan franchise veren firmaları ziyaret edebilirsiniz.

Telif hakkı bayilik satın almak isteyen girişimciler üzerinde oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu olmalıdır. Bu hak, başlangıç maliyetlerine dahil olmaması durumunda göz önünde bulundurulmalıdır. Girişimcinin uzun vadede başlangıç masraflarının oldukça yüksek olduğu ve telif hakkı bedellerinin düşük olduğu bir bayilik satın alması, başlangıç masraflarının düşük olduğu ve telif hakkı bedellerinin yüksek olduğu bayilik alma durumundan oldukça avantajlı olduğu gözlemleniyor.

Tahmin Edilmesi Mümkün İlk Yatırım Tutarı

Girişimcinin dikkat etmesi gereken en önemli durumlardan bir tanesi de ilk tutar ve tahmin edilebilen tutarın birbirlerinden farklı olduğunu bilmesi gerekiyor. Oluşan bu madde iş kurma fikirlerinin hangi bütçeler içerisinde olacağı ile ilgilidir. Kısaca bu maddeye değinecek olursak, bayilik kullanım bedellerine ek olarak çeşitli gayrimenkuller, değişim gösteren ekipmanlar, bayilik ile ilgili malzemeler, işletme ruhsatı, izinler ve de çalışma sermayeleri olarak nitelendiriliyor.

Franchise satın alacak girişimci için gerçek maliyetler kişisel olarak değişim gösterebiliyor. Bazı bayilik fiyatlandırmaları 50.000 TL gibi bütçeler ile satın alınabiliyorken, bazı bayilikler ise 1.000.000 TL olarak değişim gösterebiliyor. Bayilikler genel olarak düşük bütçeler ile satın alınabilir anlamına gelmiyor. Girişimcinin ana maddesi başlangıç masraflarını düşük tutmak yerine ikinci el bayilik malzemeleri satın alarak ya da bayilik malzemeleri kiralamak olması öneriliyor.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Franchise ve Finansal Destekler

okuma süresi: 3 dk
0