Yatırımcı Arıyorum

Franchise Veren Firmaların Kurumsal Kimlikleri

Franchise Markalarında Kurumsal Kimlik

Ülke sınırlarımız içerisine genel olarak bakıldığında franchising sistemi ile devir edilen değerlerin birçok kısmı sahip olduğu markaya bağlı olduğu belirtiliyor. Değeri yüksek olan markaların, değeri yüksek olan bayi tekliflerini üretmenin ilk şartlarından biri olarak gözlemleniyor. Franchising sistemine geçiş yapmış bayilik verebilen şirketlerin iç bünyesinde konumlanmış şirketlerin bir kısmı yüksek teklifler görürsen diğer bir kısmı ise başarıdan oldukça uzak bir yol çizdiği belirtiliyor.

Türkiye’deki bayileri yakından inceleyecek olduğumuzda birbirleri ile fark yaratmanın sebeplerinden bir tanesi de kurumsal kimlikleri olduğu belirtiliyor. Genel olarak firmaların sahip oldukları imajları, belirlenen hedef kitleleri ve de ne kadar tercih ediliyor olduklarını sahip olduğu kurumsal kimlik tarafından belirlendiği nitelendiriliyor.

Dünya üzerindeki her bir bayi kurumsal kimliklerini bir marka olarak kullandıkları görülüyor. Franchising sistemi içerisindeki her bir bayinin kimlik çalışmaları konusunda firmalar “ticari işletme” statüsünden “marka” statüsüne taşıyan en büyük gücün olduğunu belirtiyor. Ülke sınırları içerisindeki bayilerin kurumsal kimliklere sahip ve de kendilerini kurumsal kimlik çalışmaları ile en farklı şekilde ifade edebilmek konusunda rakipler ile oldukça sıkı bir yarış içerisinde oldukları gözlemleniyor. Bu çalışmalar sayesinde bayinin sahip olması gereken güveni, müşterilerin sadakatini ve de bayi içerisinde dışarıya gösterilmesi gereken birlik anlayışını oluşturduğu gözlemleniyor.

Sahip Olunan Kurumsal Kimliğin Marka Değerini Arttırması

Ülke sınırlarımız içerisindeki bayilerin sahip olması gereken kurumsal kimliklerin ve bayi içerisindeki temel marka anlayışının en önemli ortak noktalarından bir tanesi de kurumsal kimlik çalışmalarının marka değeri üzerinde büyük etkiler yarattığı belirtiliyor. Franchising sistemi içerisindeki her bir bayinin anlaşmaları neticesinde markaların girişimcilere devrettiği en önemli unsurlardan bir tanesi olarak marka geliyor.

Franchising sistemi içerisindeki bayilerin marka değerinin düşük olması durumunda, kişilerin büyük uğraşlar sarf etse dahi sahip oldukları bayinin yükselme amaçlarının kısıtlı bir şekilde gerçekleşeceği belirtiliyor. Bu durum meydana geldiğinde ise bayilik vermek istedikleri girişimciler üzerinde sunmuş olduğu hizmetlerin birçoğu ürün tedarikinden ileriye gitmeyeceği belirtiliyor.

Genel olarak dünya üzerindeki her bir bayinin marka bilinirliğine önem vermeden ve de kimlik çalışmaları üzerinde etki sahibi olmayan firmaların bayilik ücretleri konusunda oldukça düşük rakamlar vermek zorunda kalabiliyor. Meydana gelebilecek bu durum girişimcilerin ilk etapta avantaj sahibi olmasını sağlasa da gerçek istatistiklerin durumu tam tersine çevireceği belirtiliyor.

Marka bilinirliğini yükseltmiş, hedef kitlelerinin sadakatini kazanmış firmalardan franchise almak daha yüksek maliyetler içerse de uzun vadede bakacak olduğumuzda girişimciler üzerinde oldukça karlı bir durum olarak meydana geliyor. Bu açıdan sunulmuş olan prestij hem sadık hem de girişimcilerin alabilecek risklerini yarı yarına minimize edecek olduğu belirtiliyor.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur/Oluşturulmaz

Oluşturulmuş olan kurumsal kimliklere göz atacak olduğumuzda birçok farklı seçenekler barındırdığını söyleyebiliriz. Sahip olunması gereken logolar, kartvizitler, antetli kağıtlar ve de broşürler kurumsal kimlik adı altında görünen kısımlardan bazıları olduğu belirtiliyor. Kurumsal kimlik internet sitesi, internet sitesinin sahip olduğu içerikler, kurumsal kimlik sosyal medya hesaplarının yönetimi, meydana getirilen reklam çalışmalarını da iç bünyesinde barındıran, sürekli gelişim gösteren çalışmaların oluşturduğu derin bir kavram olduğu belirtiliyor.

Ülke sınırları içerisindeki kurumsal kimlik çalışmalarını genel olarak tüm firmaların ölçeklendirebilmesi gerekiyor. Bu konu için kişilerin işinde iyi olan profesyonel kişilerden destek almaları öneriliyor. Genel olarak açıklayacak olursak, kurumsal kimlik çalışmalarında kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar meydana geliyor.

Bu durumlardan bazıları;

  • Kişilerin logo tasarımlarına oldukça büyük bir önem vermeleri gerekiyor. Markalaşma konusunda oldukça büyük etkilere sahip olduğu belirtiliyor. Bayileri ya da firmaları diğer firmalardan ayıran ve de markaya farklı bir imaj kattığı belirtiliyor.
  • Sosyal medya üzerinde oldukça aktif olmaları gerekiyor.
  • Tüketiciye sağlanmış olan reklam çalışmalarını titizlik ile gerçekleştirmeleri gerekiyor. Kişilerin hedef kitlelerinin dikkatini çekecek reklamların oluşturulması gerektiği belirtiliyor.
  • Oluşturulacak web sitesinin tüketicilere odaklı tasarlanması gerekiyor. Ülke sınırları içerisindeki firmalarımızın internet siteleri özgün, kullanıcı odaklı tasarlanması durumunda marka değeri üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip olması gerektiği belirtiliyor.

Franchise Almak

Siz de; kurumsal kimliği oturmuş, birçok profesyonel ürün/hizmet sağlayan, marka bilinirliği fazlasıyla yeterli olan bir marka için yatırım yapmayı planlıyorsanız, Kobi Vadisi platformunda bulunan franchise veren firmalara ulaşabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz