yatırımcı arıyorum

Franchising mi Bayilik mi

Aslında bu sorunun net bir cevabı yoktur. Yani şartlara göre, girişimciye göre, çevreye göre değişkenlik gösterebilir. Buna karar vermek bizim inisiyatifimize bağlıdır. Peki karar aşamasında ilk olarak ne yapmamız gerekir?

Öncelikle esas firmanın marka değeri ve statüsü çok önemlidir. Kendi başına bir dev olan esas firmalarda franchising tercih edilebilir. Çünkü katı kuralları vardır ve bu kuralların dışına çıkmak çoğunlukla imkansızdır. Gözü en çok korkutan kuralları belli ürünlerin dışına çıkılmamasıdır. Bundan dolayı eğer ki francihising tercih edeceksek esas firmanın marka değerinin çok yüksek olması gerekmektedir. Franchising sisteminde firmalar tek tip olacağı için iç dizaynı da dahil olacak şekilde her şeyi esas firma ayarlayacağı için bunu da bir avantaj olarak sayabiliriz.

Bayilik sisteminde ise franchising ile kıyasladığımızda daha özgürlükçü bir yapı görürüz. Yani satmak zorunda olduğumuz bir ürün grubunun yanında farklı alternatifler de denememiz mümkündür. Bayilik sisteminde yine marka adı ile kendinizi duyurmuşsunuzdur ama beraberinde ek ürünleriniz de marka adını taşıyan firmanızdan dolayı satılabilmektedir.

İster bayilik olsun ister franchising, dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus vardır. Esas firmanın markası eğer ki gerçek anlamda adını duyurmamışsa, yani müşterisine güven vermeyen bir firma ise hangi sistemle olursa olsun tutunması zordur. Bunun için tercihinizde ilk olarak markanın isim değerinin ne derecede olduğuna bakın. Sonrasında bayilik mi franchising mi ona karar verin.


yatırımcı arıyorum

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all commentsYeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
Yatırımcı Bul
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Uyarı: bu sayfada bulunan; bilgiler, içerikler veya yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz