yatırımcı arıyorum

Franchising Nedir?

Bir işletme sahibi olarak, Franchising sistemini merak edip bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bu sistemin sizin için doğru bir seçim olup olmadığından emin değilseniz, doğru adresteniz. Bu yazı, size bir franchising’in ne olduğuna dair genel bir bakış açısı sunarak franchise sahibi olma yolunda başladığınız süreçte sizi bilgilendirecektir.

Franchising Ne Demek?

Uluslararası Franchise Birliği’ (IFA) göre, franchising şöyle tanımlamaktadır:

“Franchising; Franchise veren firmanın düzenlediği sözleşme doğrultusunda Franchise alanın, veren firma tarafından sahip olunan varlıklarına veya yönetilen kaynaklarına yaptığı sermaye yatırımıyla, yapacağı ortak bir ticari isime, formata ve prosedüre göre, faaliyet göstermesidir. Franching veren firma, alan firmanın işini sürdürmek için gerekli bilgi birikimi ve eğitim gibi konularda sürekli bir destek verme zorunluluğu ile faaliyet göstermesidir.

Bir franchise işletme kurulumunda, franchise alanlar, para ve kişisel emeğe karşılık olarak, franchise verenin iş sistemi konusundaki bilgi birikimine ve deneyimine erişirler. Bu yolla, bir işletmeye sahip olmak isteyen franchise şirketleri, bir işletme kurmakla birlikte gelen öğrenme eğrisini kısaltabilirler. Ayrıca, franchise alanların, genellikle bir iş fikri geliştirmekle birlikte harcanan zamanın ve paranın önemli bir kısmını harcamaktan kaçınmasının da bir yoludur. Anlaşmanın diğer tarafı franchise veren, iş yöntemlerini lisanslayarak ve franchise alanlara destek vaadinde bulunarak aynı zamanda fazladan para ve iş gücü olmadan genişlemekte zorluk yaşayabileceği alanlarda genişleme fırsatı tanımaktadır. Franchise Nedir?

Bir franchise sahibi olarak başarılı olmak için, seçtiğiniz franchise türünden bağımsız olarak, verilen kullanım şartlarına ve kurallarına göre işi takip edip işletebilmelidir. Önceden düzenlenmiş bir iş planını takip etmek size tam olarak uymuyorsa, o zaman bir franchise işlemi sizin için uygun olmayabilir.

Franchising’in Tarihi

Genelde insanlar franchising’in başlangıcını düşünürken ilk akla gelen  McDonald’s’ dır, ancak franchising  bu fast food devinden daha eski bir geçmişe sahiptir.

Günümüz franchising kavramının, 1850’lerde Isaac Singer ile ortaya çıktığına inanılmaktadır. Singer, dikiş makinelerini daha geniş bölgelere dağıtmak için bir yol ararken aynı zamanda da müşterilerine makineleri nasıl doğru kullanacaklarını öğretmek istiyordu.

Bu dönemde, aynı anda birden fazla yerde olamayacağından dolayı, ülkenin farklı yerlerinde seçilen girişimcilere lisans vermeye başladı. Bu iş taktiğinin mevcut franchise anlaşmasının öncülüğünü yaptığı kanıtlanmıştır.

Franchise Türleri Nelerdir?

En yaygın olarak bilinen ürün dağıtımı ve işletme biçiminde iki franchising türü vardır.

Ürün dağıtım franchise’larında, franchise verenler, bayinin ilişkisini kullanarak bayinin ürünlerini satmakta veya dağıtmaktadır. Franchise veren, alan firmaya ticari marka ve logosunun lisansını vermekle birlikte genellikle işlerini yürütmeleri için bütün bir sistem sağlamazlar. Bayiler ürün dağıtımında tipik bir franchise şeklidir. Bu tür franchising’ların yoğun olarak kullanıldığı sektörler: otomobil servisleri, meşrubat dağıtımı, ekipman satıcıları ve benzin istasyonlarıdır.

İşletme formatında ise; franchise veren, önceden belirlenmiş bir iş yapma yöntemiyle kullanılması için markasını bir franchise alanına lisansını verir. Franchise alanlara, sözleşmeyi imzaladıktan sonra, veren firmanın sadece bir ürün veya hizmetine değil aynı zamanda ticari markalarına ve işin yürütülmesi için eksiksiz yöntemlerine de erişim hakkı verilir. Bu yöntem, eğitim, bilgisayar sistemleri, pazarlama planları, kullanım kılavuzları ve daha fazla öğeleri içerir. Franchise’in daha birçok sunduğu fırsatlar mevcuttur.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: Franchising Türleri

İşletme formatı franchising, Gıda sektöründe popüler olmasına rağmen, sadece bu alanla kısıtlı olmayıp son derece çeşitli sektörelere sahipir. Bir sektöre isim veren muhtemelen bir franchise sistemidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren 3.000’den fazla franchise konsepti bulunmaktadır. Bu rakam Türkiye’de yaklaşık 500 civarı olarak ön görülmektedir. Ayrıca, McDonald’s ve Subway gibi en popüler franchise şirketlerinin mütevazı başlangıçlarını aştığı ve şu anda çok sayıda ülkede binlerce birim işleten büyük şirketler olduğu gerçeğine rağmen, franchise işletmelerinin büyük çoğunluğunun gerçekten küçük işletmeler olduğu bilinmelidir. Çoğu franchise sistemi toplamda 100’den az birime sahiptir.

Franchise Fırsatları

Franchise hemen hemen her yerde var. İnternet, basılı dizinler, sergiler veya fuarlar, işletmeye özel yayınlar ve franchise danışmanları gibi kaynaklardan araştırma yaparak sizin için uygun olan Franchise seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Size uygun franchising’i bulduğunuzda başlamak için değerlendirilecek bazı hususlar aşağıdaki gibidir;

  • Güçlü bir ticari markası ya da ismi var mı?
  • Franchise şirketi ne zamandır faaliyet gösteriyor? Kaç tane franchise var?
  • Daha yeni bir franchise şirketi ise, güvenilirliğini nasıl kanıtlar?
  • Franchise veren ne tür destekler (yönetim, teknik vb.) Sunmaktadır? Ek bir ücret var mı?
  • Sunulan bölge sözleşmeye uygun mu?
  • Ürün ve hizmetlerin fiyatları rakiplerle nasıl karşılaştırılır? Rekabet şansı nedir?
  • Üretim varsa malzemelerinin sürekliliğini nasıl garanti altına alır?

Bir Franchise ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak istediğinizde, (şayet kaydı varsa) UFRAD Franchising Derneğinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Franchising Veren Firmalar

Türkiye genelinde artık birçok işletme bayilik / franchising sistemi ile çalışmaktadır. Yatırımlarınıza ve yeni bir iş kurma planlarınızın arasında franchise sistemi ile çalışmak varsa, Kobi Vadisi platformunda yer alan franchising veren firmaları inceleyebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz