Yatırımcı Arıyorum

Kokoreç Bayiliği Almak

Kokoreç İşine Yatırım Yapmak

Yakın tarihe kadar çarşılarda ki küçük büfelerde yada seyyar satıcılarda müşteriye sunulan kokoreç, günümüzde Franchising sistem ile belirli hizmet kalitesi ve kalite standardı ile tüketici ile buluşan restoranlar zinciri haline geldi. Araştırma sonuçlarına göre Kokoreç sektörünün yüzde %80 kadar bölümü Franchising sistem içinde yer alıyor.

Türkiye’de marka çalışmaları ve Franchising sisteminin günümüzdeki kadar popüler olmadığı dönemlerde kokoreç büfe açan bir isim markalaştı ve Türkiye genelinde pek çok şubenin sahibi oldu, kokoreç türü yiyeceğin de tanınmasına ve sevilmesine öncülük etti. Önce seyyar satıcılar ürünü satmaya çalışır sonra farklı isimlerde başka kokoreççiler açılmaya başlar ve süreç içinde restoranlara dönüşür, kalite standartlarına bağlı olarak çoğunlukla da Franchising sistem de büyümeye devam eder.

Kokoreç Bayiliği Yatırım Tutarları

Bir kokoreç şubesi açmak için gerekli finans gücünün yaklaşık 100 bin TL, Franchise giriş bedelinin ise 50 bin TL civarında gerçekleşebileceği belirtilirken, beklenen kazancın 40 bin TL civarında olduğu ifade ediliyor.

Bağımsız işletme olarak faaliyet gösteren fakat yeterli kazancı elde edemeyen, zorluk çeken işletme sahipleri işletmelerini kurtarmak için Franchising sistemin bir parçası olarak marka tanınırlığı güvencesine yönelmeyi tercih ediyorlar. Piyasa koşullarını yönetmekte zorluk çeken ve daha sonra zincire eklenerek başarılı olan pek çok firma araştırmalarda yer almış. Pek çok firma markalaşmayı başararak Franchising sisteme geçti ve sektörde ciddi rakamlarda büyüme gösterdi.

Ortada başarılı olmuş bir firma, tecrübe edilmiş bir sistem, bilinir bir marka var ise. Bağımsız çalışmakta zorlanan bir işletme daha fazla gelir elde etmek, daha verimli olmak, amacı ile iş birliğine yönelmeyi tercih edecektir. Franchise sistem belli disiplinler içeren iş modeli, uzun soluklu ve bağlayıcı nitelikleri var. Sistemin uygulama biçiminin koşulları net olarak ortaya konulmuştur. Her işletmede aynı ürün ve aynı hizmet verilir.

Franchising sistemde taraflar elde edilen geliri dengeli biçimde bölüşebilmelidirler. Adaletli bölüşüm, tarafların finans gücü kadar, bilgi ve çaba ile kendi kazanabileceği kadar pastadan alması, katma değerin ise Franchising veren ve alan tarafların güçlerine uygun şekilde paylaşılması olarak tanımlanmaktadır. Pek çok firma uyguladığı sistemlerde, reklam giderleri için merkezden idare edilen bir fon oluşturur ve işletmelerden katkı bedeli toplar, ödenecek fon miktarı elde edilen gelir ile orantılı biçimde belirlenir.

Franchising sistem, yeni doğduğu dönemlerde üreticiler tarafından ürünlerinin pazarlamasında kullanılmıştır. Zaman içinde sistemin faydasını gören hizmet üreticileri de aynı sisteme geçmeyi tercih etmeye başladılar. Franchising sistemler farklı biçimlerde uygulanabilmekte. Ürün ve marka Franchising sistemi belli ürünleri satan işletmelerin, aynı sistem ve aynı kalite ile iş birliği içinde olmalarıdır. Ürünleri temin eden üreticinin kendisi ya da tedarik eden de olabilir.

Kokoreç Şubesi Açmak

Franchising şube olan firmanın satış sırasında sunduğu hizmet önemli olmasına rağmen merkezde olan ürünün pazarlanmasıdır.  Konu Kokoreç pazarlaması olduğuna göre Bir kokoreç dükkânı çeşitli biçimlerde tasarlanabilir Amerikan tarzı fast food restoranların tasarımları ile Türk usulü büfeye benzer biçimde dizayn edilmiş insanların ayakta yediği ya da Batı tarzında yüksek tabureler ile çevrilmiş yüksek masalarda bar tarzı bir tasarımla hazırlanmış modeller düşünülebilir.

Bağımsız işletme düşünülüyor ise ciddi bir Araştırma Geliştirme faaliyetinin yürütülmesi, yer aranması, incelenmesi, çalışma sisteminin oluşturulması, pazarlama stratejisi geliştirilmesi, reklam çalışmalarının nasıl ve ne kadar gider ile yürütüleceği planlarının titizlik ile hazırlanması ve uygulanması gerekecektir ki hazırlık bunlarla da sınırlı değil Belediyeden yasal gerekleri öğrenmek ve eksiksiz uygulamak da yasal sorumluluklar ve işletme ruhsatının sorunsuz alınabilmesi açısından çok önem arz etmektedir.

Franchising veren firma zaten kendi dekorasyonunun kullanılmasını isteyeceğinden ve diğer çalışma biçimleri de ana firmanın standartlarına uygun olarak gerçekleşeceğinden Bayi olan firmanın bu detayları düşünmesi gerekmeyeceği gibi yapılması gereken tüm işlerde finanstan diğer uygulamalara kadar neler gerekeceğini bilen bir destek vardır yeni girişimcinin arkasında gerek eğitimlerde gerek yasal prosedürlerde gerek ise ürünün satış-pazarlama faaliyetlerinde sistem yeni girişimcinin başarı alt yapısını hazırlamakta ve öncülük etmektedir.

Kokoreç Bayiliği Veren Firmalar

Bilinen pek çok avantajı nedeni ile ve yıllardır dünyanın pek çok ülkesinde uygulanıyor Franchising sistem. Almanya’dan Japonya’ya pek çok ülkede firmalar, Franchising sistem ile büyümesini sürdürmeye devam ediyor.

Arzu ederseniz sizde Kobi Vadisi platformunda yer alan; Fast Food bayilik veya Gıda bayilik veren firmaları araştırabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz