Yatırımcı Arıyorum

Franchising’in Avantajları ve Dezavantajları

Franchising Sistemi

Günümüz iş hayatı üzerinde franchising, oldukça yaygınlaşmış ve markalar üzerindeki etkileşimi sayesinde ülke sınırlarımız içerisinde fazlaca gelişmeye devam eden bir sistem olarak nitelendiriliyor. Birçok iş kolu ve sektör bu sistem ile birlikte büyüme gösterirken, sistem üzerinde meydana gelen avantaj ve dezavantajlar yatırımcı ve girişimci üzerinde etkilerini gösteriyor.

Bu sistemin franchise açısından yararlı oldukça fazla olmakla birlikte, daha önce denemesi yapılmış, başarıları kanıtlanmış bir marka olmak ile birlikte, işletme sistemlerinin prosedürlerini kullanmanın mümkün olacağı konusunda belirtiler göstermeye olanak sağlıyor. Bu sistem her iki taraf için de bir takım sıkıntıları iç bünyesinde barındırıyor. Kar konularının nasıl paylaşılacağı, franchisor’un finansal durumlarından meydana gelen güç durumları gibi bazı sorunlar meydana gelebiliyor.

Franchising’in Avantajları

Oluşturulan marka ile birlikte ulusal ya da uluslararası standartlara ve de kaliteye ulaşılmasına olanak sağladığı bildiriliyor. Dünya üzerindeki tanınmış markaların sağlamış olduğu sürekli müşteriler ile iş ve fikir alışverişi yapma imkânlarını doğuruyor. Franchise veren işletmelere ve de Franchisee’ye uygun görülen eğitim hizmetleri sunarak, ek olarak uzman personel desteklerini sağlanmasına olanak sağlıyor. Franchise Rehberi

Genel olarak kaliteli personel konularında sağlanmış olan destek ve teknik işlev konularına ağırlık vererek başarı şanslarını arttırmaları konusunda eğitim ve sıkı denetim sağlıyor. Bazı sektörler üzerinde yıllarını geçirmiş kişilerin sağladığı işe alma ve yerleştirme gibi konulara franchisee veren işletmelerin teknikleri üzerinden çeşitli kazanımlar sağlayarak, işletme üzerindeki etkili iş fikirleri konusunda yardımlar sağlıyor.

Maliyetler, ticari konular ve personel konularında sağlanması gereken destekler ile birlikte karşılaşacakları risk ve işletmecilik sorunlarını minimuma indirmeye odaklı çalışmalar sağlanıyor. Franchise veren işletmelerin mali ve de hukuk danışmalarından yardımlar sağlanarak fikir alışverişlerine olanak sağladığı gözlemleniyor. Franchisor’un genel olarak yapmasının uygun görüldüğü araştırma ve geliştirme çalışmalarından yararlanıldığı gözlemleniyor.

Franchising ve Kuruluşlar

Genel olarak işletmelerin kuruluş aşaması üzerinde etkilere sahip olup, kuruluş yerlerinin seçimleri konusunda bilimsel fikirler sunarak kurulacağı yerler üzerinde büyük bir rol oynuyor. Kuruluş aşamalarında leasing ve benzeri kaynaklar üzerinde finansal destekler sağlanması konusunda büyük bir etki oranına sahip olduğu gözlemleniyor. Reklam ve tanıtım konularında uzmanlık ile giderleri hesaplayarak, elde olan bütçelerin sarsılmaması için çalışmalar düzenliyor.

Franchising ve Yatırımcı

Franchising sistemi genel olarak bakıldığında girişimci ve yatırımcıların yalnızlıklarını ortadan kaldırmaya olanak sağlarken, kendi işlerini ve de yatırımlarını getirmiş olduğu riskleri en aza indirmek konusunda özenli bir çalışma ile karşı tarafa aktarılmasını sağlıyor.

Franchisor’a yapılan ödemeleri başlangıç olarak yeni bir iş fikrine yatırımından daha çok olmasına oranla, denenmemiş olan bir iş fikri için yapılması gereken yatırımların hata bedellerinin toplamından az olmasını sağlıyor. Genel olarak bakılacak olduğunda standart yönetimler, muhasebeler, satışlar ve stoklama gibi faaliyetlerin daha mümkün olması gerektiği ile ilgili çalışmalar sağlanıyor.

Franchising’in Dezavantajları

Genel olarak bakıldığında franchising sisteminin franchisee’ın yaratıcılık konularını en aza indirdiği gözlemleniyor. Bu ve benzeri durumlarda gelişim üzerine olan çalışmalar olumsuz durumlara neden olarak gelişimin kısıtlandığı belirtiliyor. Franchisor’un koymuş olduğu bazı durumlar ve kurullar da, kısıtlanmalara yol açarak bu durumlara uyma gereksinimi zorunluluğunun olduğu belirtiliyor.

Franchising sisteminin getirmiş olduğu sözleşme aşamalarında yeterli araştırma yapılmama durumlarında elde edilen karın büyük bir kısmı franchisor’a gittiği görülüyor. Sözleşme konularında ürünlerin yaygın olarak kullanımı sırasında giriş aidatlarının belli bir oranda yükseltilme gibi durumlar meydana geldiği nitelendiriliyor. Anlaşma gereğince meydana gelen bazı olumsuzluklardan bir tanesi de franchisor’dan alınması gereken bazı zorunlu ürünleri piyasadaki pazarlar üzerinden daha ucuz alınabilme durumlarına olanak sağladığı biliniyor.

Franchising ve Sözleşmeler

Bu sistemin getirmiş olduğu dezavantajlardan en önemlilerinden bir tanesi de sözleşmeler üzerinde gerekli boşlukların doldurulmaması durumunda meydana gelen sorunlar, sistemin franchisor lehine çalışılmasını mümkün kılmasına olanak sağladığı belirtiliyor. Franchisor’un franchisee’ye olan güvensizlikleri sonucunda sözleşme ile sağlanmış olan hak ve de imkânlar üzerinde oldukça kıtı durumların meydana geldiği görülüyor. Franchising Sistemi Sözleşmelerinin Hukuki Nitelikleri

Hak ve imkânların sınırlı tutulmasına olanak sağlayan bu sistem, taraflar arasındaki sürtüşmeleri büyüterek daha büyük sorunların oluşmasına imkân sağladığı gözlemleniyor. Kişilerin yatırım yapmak için kenarda biriktirdiği paralar ile franchising almak istiyorlar ise Kobi Vadisi platformunu kullanarak çeşitli yatırımcı ve girişimciler ile irtibata geçerek kazançlarını arttırabilir ve de ücretsiz bir şekilde ilan vererek elinde olan franchising sistemini yeni ortakları ile paylaşabilirler.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz