Franchise İçin Finansman Kaynağı Bulmak

Franchise Kurarken Finansman Bulmak

Yeni iş yeriniz için finansman bulmak zor olabilir. Daha düşük maliyetli bir franchise yatırımı yapsanız bile, evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Neyse ki, yeni bir yatırıma adım atmak için size destek sağlayacak bir çok kanal vardır. İşinizi başarılı kılmak için ihtiyaç duyduğunuz kadar para kazanmanızı sağlamak için bazı yararlı stratejileri sizinle paylaşmak istiyoruz.

En baştan başlamak

Yerel veya uluslararası bir markanın temsilcisi olmak istiyorsanız haliyle bu sizin için orta veya büyük çaplı bir finansman gerektiği anlamına gelmektedir. Çalışacağınız firmanın sektörü ne olursa olsun sizden bir çok talebi olacaktır. Bir çok firma sizinle franchise sözleşmesi öncesinde gerek ön ödeme gerek banka teminatı vb. ödeme sistemleri ile işini garantiye aldıktan sonra sizinle çalışmaya adım atacaktır. Ve bu aşamada firmanın geçmiş tecrübeleri ve yapmış olduğu/hazırlayacağı yatırım fizibilite raporunu sizinle paylaşacaktır. Raporun sonucunda da %90 belirtilen tutarlara göre bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir.

Net yatırımınız hakkında bir fikriniz oluştuğunda, karşılayabileceğiniz ve rahat edebileceğiniz yatırım düzeyi ve ek beklenmedik masrafları karşılamak için ne tür bir finansmana ihtiyaç duyacağınıza dair bir karar verebileceksiniz. Unutmayın: Belirtilen bir franchise marka fiyatı mutlaka işletme kurulum maliyetini içermez. Gayrimenkul, inşaat, tabela, demirbaşlar, donanım, ekipman, envanter, pazarlama, eğitim, komisyon gibi vb. işletme maliyetleri için ek ücret ödemeniz gerekebilir.

NOT: Yukarıda belirtilen bilgiler ana kalemlerdir. Bu içeriklere çok daha fazlası eklenebilir. Durum böyle olunca da ister istemez yatırım maliyetleriniz artabilir.

Başka bir yerden kaynak aramadan önce franchise verenle konuşmayı deneyin

Farklı maddi kaynakları araştırmadan önce, franchise veren firma ile mutlaka bu konuları değerlendirin. Bir çok farklı marka sizin gibi yeni yatırımcılara bir çok maddi konuda destek olmaktadırlar. Gerek açık hesap/vade çalışma sistemi gerekse konsinye ürünler ile bayilerini desteklemektedirler. Veya ilgili markanın anlaşmalı olduğu banka ile görüşerek DBS sisteminden, benzer türde maddi kaynaklara başvurabilirsiniz.

İlgili markadan ne tür yardım alabilirsiniz?

Pek çok franchise veren şirket, aşağıdakilerde dahil olmak üzere franchise maliyetinin bir kısmını finanse etmeyi kabul etmektedir:

  • Franchise ücreti
  • Ekipman
  • Operasyonel maliyetler
  • Tabela ücretleri
  • Vadelendirme sistemi
  • Kuruluma özel indirimli ürün gamı

gibi vb.

Franchise Kurarken Nereden Finans Desteği Sağlanabilir?

KOSGEB Desteği

Bilindiği üzere T.C. Devletinin yeni girişimcilere sağlamış olduğu en büyük finansman kaynağını KOSGEB sağlamaktadır. Franchise alacağınız markanın kapsamlı bir sunumunu (imkanınız var ise uzman bir firmadan destek alarak) hazırlayarak, yatırım talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bilmenizde fayda var ki, bu durum kolay bir süreç değildir.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için kosgeb desteği ile ilgili makalelere göz atabilirsiniz.

Yatırımcı Bulma Desteği

Tıpkı sizin gibi binlerce farklı girişimci yeni bir iş kurmak, franchise satın almak için çalışmalar yapmaktadır. Lakin, yine birçok girişimci maddi konularda sorun yaşadığı için para aşamasında yaşanan problemlerden dolayı hayallerinden vazgeçmek zorunda kalmaktadırlar. Kobi Vadisi, Türkiye’nin en büyük yatırım platformu olarak sizlere bu aşamada da destek olup aramış olduğunuz finansmanı bulmanızda yardımcı olmaktadır.

Konuyla ilgili olarak tek yapmanız gereken; yatırımcı bul sayfasını ziyaret ederek, projeniz, yapmak istediğiniz iş vb. tüm içeriği kapsayan konu hakkında ilan verebilirsiniz. Ardından projeniz ile ilgilenen yatırımcılar, sizinle anlık olarak iletişim kuracaklardır.

Franchise Kurma Aşamasında Planlı Olmak

Zamanınız çok önemli

Yatırım / girişim yapacağınız iş için harcayacağınız zaman bile sizin için çok önemli olduğunun farkındayız. Bundan dolayı tüm bu işlemlere başlamadan önce kapsamlı bir iş planı oluşturarak yolunuza devam etmek sizin için oldukça iyi olacaktır. Eğer çevrenizde güvendiğiniz bir kişi varsa veya ailenizden bir yakın, sürekli olarak size akıl hocalığı yapmasına müsaade edin. Çünkü gideceğiniz bu uzun yol belki de yıllar sonra bu günleri size hatırlatıp gülmenize neden olacaktır.

Kim bilir, belki de yıllar sonra 5. şubenizi açacaksınız veya kendi markanızla siz franchise vererek insanlara umut kapısı olacaksınız.
Yeni Eklenen Franchise'lar

 

Tüm Franchise Veren Firmalar


 

Tüm Franchising Blogları