Franchising mi Yerel İşletme mi?

Franchising ya da Yerel İşletme Seçimi Yapmak

Doğru İşletme Türünü Seçmek

İşletme mülkiyeti ciddi bir zaman, enerji ve kaynak taahhüdü gerektiren çok önemli bir sorumluluk olduğu için, herkese uygun olmadığı bilinen bir gerçektir. Ancak girişimcilik imkansız değildir. Bir çok girişimci için bu durum ödüllendirici bir zorluktur. Bir franchise satın almayı düşünüyorsanız, karar vermeden önce sizi bir çok konu hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Hadi senden bahsedelim

En başarılı franchise alanlarından bazıları birkaç temel özelliği paylaşır. Kendinizi, varlıklarınızı ve hedeflerinizi değerlendirmek, aynı şeyleri alıp almadığınızı keşfetmek için iyi bir adımdır. Alt alanda da göreceğiniz gibi franchise almak, yeni bir iş yeri kurmak veya dükkan açmanın mantığı hep aynıdır. Sonuçta yeni bir iş yaşamı, yeni bir ortam, yeni personeller, yeni müşteriler…

Sizi sürekli olarak aktif bir temponun içine sürükleyecektir. Bu duruma hazır mısınız?

Sağlıklı Çalışmak

Herhangi bir işletme sahibinin fiziksel ve zihinsel olarak formda olması gerekir. Bazı endüstriler fiziksel olarak diğerlerinden daha zorludur, ancak uzun saatler boyunca verimli ve tutarlı bir şekilde çalışmanız gerekebilir. Bir iş kurmanın ilk aşamaları özellikle zorlu olabilir. Stresi yönetebilmeniz, sakin bir yapıya sahip olmanız ve işler zorlaşırsa baskı altında üretken olmanız gerekir.

Mali Yönetim

Hafızayı iyi kullanmak, genellikle kişisel durumunuzdan profesyonel yaşamınıza geçen bir beceridir. Para yönetimi ile aranız iyiyse, doğru bir bütçeye sahip olabilir, bu bütçeye sadık kalabilir ve kişisel hayatınızda bir bilanço tutabilirsiniz. Bu özellikler bir işletme sahibi olarak sizin lehinize çalışacaktır. Stok seviyesinin yeterli olmasından, personel prim ödemelerine kadar bir çok konu hakkında net ve emin bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.

Kendine Güven

Franchising konusunda işletme sahipleri, franchise firmasından gelen ve devam etmekte olan desteklerin avantajlarından yararlanabilir. Ancak yine de bir çok konu hakkında kendi başınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bazı franchise’lar kapsamlı bir franchise destek sistemi yapısına sahip değildir ve bir çok durumda patron sizsiniz.

Uyum Sağlama

Uluslararası bir markanın franchise sahibi olmak, danışmanlarınızın ve mentorlarınızın bilgeliğine ve deneyimine güveninizi gerektirir. Bir franchise sahibi olarak, franchise verenin sisteminin giriş ve çıkışlarını öğrenmeye ve takip etmeye istekli olmanız gerekir. Franchise alanın marka standartlarını koruma, bu şirketin kurallarını ve yönetmeliklerini takip etme ve uygulaması franchise modelinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Sosyallik

İster bir markanın bayisi olun ister bir markanın yöneticisi olun, altınızda veya üstünüzde çalışan tüm personeller ile iletişimi elden bırakmamaya çalışın. Elbette iş unsuru önemli bir etken, lakin sizde sürekli ve mecbur olarak tüm çalışma arkadaşlarınızla iyi bir diyalog kurmanız gerekmektedir. Çıkmış olduğunuz bu yol artık sadece sizin işletmeniz değil, bir markanın bayrağını taşıdığınız anlamına gelir. Elbette bu durumda sadece sizinle olmaz, siz ve ekibiniz bir bütün olmalısınız.

Başarılı girişimcilerle ilişkilendirilen özellikler, güçlü ve yetenekli liderlerle ilişkili olanlarla aynıdır. Tam olarak ne kadar büyük bir sorumluluğa sahip olduğunun farkındadırlar.


Franchise Almanın Artıları ve Eksileri

Yerel işletmeye sahip olmaya uygun, ancak franchising sistemine uygun olmayan biri olabilirsiniz. Ama profesyonel bir ticari yaşamda işin mutfağından gelmek, zorlukları görerek tecrübe edinmek, bir marka çatısı altında çalışırken büyük bir rahatlık içinde olduğunuzun farkına varacaksınız.

Bir franchise almalı mıyım?

Franchising, Dünya genelinde başarılı bir sistem olduğu için çok popüler bir iş modeli haline geldi. Model, iş başlangıçlarla (startup) ilgili risklerin bir kısmını azaltmak için mevcut bir sistemden yararlanmak üzere tasarlanmıştır.


Artılar

Bir franchise satın almanın yararları ve avantajları.

Düşük Risk

Franchise standart iş modellerinden daha güvenilirdir. İstatistikler ortalama başarı oranını %80 civarında göstermektedir. Bir franchise’ın başarısı; endüstriye, pazara ve franchise alanın pazarlama gücüne ve motivasyonuna bağlı olsa da, başarısı kanıtlanmış bir sistemin en iyi uygulamaları kullanan bir marka üzerine kuruldukları için başarılı olma ihtimalleri daha yüksektir.

Destek

Franchise veren kurumsal firmalar, franchise alanlarının her birinden gelir elde ettikleri için, genellikle emlak, inşaat, finans danışmanlığı, eğitim vb. gibi pazardaki franchise alanlarına destek sistemi kurma ve sürdürme araçlarına sahiptir. Şube kurulumunda gerekli olan bir çok materyal alımında ve inşaat giderlerinde bağlı olunan firmadan destek almak, yatırım maliyetlerini minimize edecektir.

Düşük İşletme Maliyetleri

Franchise şirketlerinin yaygın bir tedarikçi ağı olduğundan, tedarik zincirini düzene koyma ve sistem genelinde satın alma gücü ve kar marjlarını en üst düzeye çıkarma, maliyetlerini düşük tutma ve franchise alanlarını artırmaya yardımcı olma üzerindeki etkisinden yararlanabilir.

Eksiler

Neden bir franchise almak istemeyebilirsiniz?

Yetki

Bir franchise satın almak garantili bir başarı değildir. Ancak kurulu sistemi mümkün olduğunca yakından takip ederseniz başarı daha olasıdır. Bu normalde işletme sahibine verilecek kararların birçoğunun franchise veren tarafından alındığı anlamına gelir. Bu ilişki deneyim boyunca benzer şekilde devam eder. Franchise şirketleri işletmeyi yönetir, ancak finalde sorumluluk iş yeri sahibine ait gözükür.

Maliyet

Muhtemelen Türkiye’nin En İyi Franchise’larında gördüğünüz gibi, farklı bayiler için oldukça büyük bir başlangıç yatırım maliyeti yelpazesi vardır. Ancak bu rakam, ortalama 150.000 TL civarında seyretmektedir.

Ayrıca, isim hakkı bedeli ve diğer ücretlerin de kurulum aşamasında ciddi bir yatırım gerektirebilir. Franchise ücreti 200.000 TL civarında olsa bile en iyi bilinen markaların bazıları için (sektöre bağlı olarak) sadece konu franchise ücreti ile bitmeyecektir. Örneğin; büyük bir inşaat maliyeti bile milyonları bulabilir.

Sözleşme Feshi

Bir sözleşmeye tabi olarak hareket ediyorsanız, sözleşme içerisinde yer alan tarihten önce bağlı olduğunuz anlaşmayı fesh ederseniz çok ciddi tazminatlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca o güne kadar yapmış olduğunuz tüm çalışmalarda boşa gidebilir.


Franchise’ın Sizin İçin Doğru Olduğuna Karar Vermek

Hangisi sizin için doğru?

Yukarıda sadece bazı belirgin ana başlıkları size artıları ve eksileri ile anlatmaya çalıştık. Amacımız hiçbir şekilde sizi yönlendirmek değildir. Sadece Kobi Vadisi platformu olarak edinmiş olduğumuz tecrübe ve deneyimleri size aktarmaktır.

Yapmış olduğumuz analizlerde; bayilik, franchise, franchising, distribütörlük çalışma modelleri ile iş hayatını devam ettiren bir çok şirket bugün halen başarılı bir şekilde ilerlemektedir.

Yeni bir iş franchising satın alma konusunda hala emin değilseniz, buradaki franchise rehberi ile daha fazla bilgi edinin veya sorularınız varsa franchising hakkında merak edilen sorular sayfamızı ziyaret edin.
Yeni Eklenen Franchise'lar

 

Tüm Franchise Veren Firmalar


 

Tüm Franchising Blogları