Yatırımcı Arıyorum

Fuar Standında Bulunması Gerekenler

Fuarlarda Stant Açınca Yanınızda Olması Gerekenler

Aylarca yapılan fuar hazırlıklarının temel gayesi, rekabet sahasına en iyi şekilde hazırlanmaktır. Ziyaretçilerin gözünden renkli etkinlikler için bir fırsat olsa da katılımcılar için hal böyle değildir. Yoğun tempoda yapılan yeni ürün çalışmaları, fuar stant hazırlıkları, fiyat listeleri, personel planlaması, ikramlıklar, davetiyeler, son ana kadar süren hazırlık ve alışverişler diye sürer gider bu hazırlık listesi.

Fuar hazırlıkları yapan firmalar her ne kadar profesyonellerle hazırlanılmış olsa bile illa ki bir eksiklik hissi olur. İşte böyle bir duygunun önüne geçmek adına bir adım ötesine gidip fuarda standımıza neler olmalı bir gözden geçirelim.

Fuar Standında Bulunması Gerekenler

Ürün Kataloğu

Fuar standınızda olsun ya da olmasın tüm ürünlerinizin bilgilerinin yer aldığı ürün kataloğunuz mutlaka olmalıdır. Fuarı ziyaret eden bir kişi toplamda 3-5 saat içinde onlarca firmayı ziyaret etmekte ve ürünleri hakkında bilgi almaktadır. Aldığı bilgilerin tamamını aklında tutabilmesi imkânsızdır. Dolayısıyla ürün kataloğunuzu ziyaretçinize verdiğinizde, bu ziyaretçi bu kataloğu elinde tutacak ve ürün ihtiyacı olduğunda size rahatlıkla ulaşabilecektir. Ürün kataloğunuzun olmaması durumunda standınıza gelen her 10 müşteriden 6 tanesinin fuar alanından çıkarken sizi unutmuş olması demektir.

Bu ürün kataloğu hazırlatırken kapak tasarımın etkileyici ve detaylı düşünülmüş olması müşteriyi incelemeye davet eder ve ürün kataloğu ancak müşterinizin onu incelemesini sağladığınız sürece etkili bir pazarlama yöntemidir. Bunun yanında ürün kataloğunda dikkat edilmesi gereken diğer bir konu, müşterinin size ulaşabileceği iletişim bilgileri net ve kolay bulunabilir bir alana yerleştirilmelidir.

Firma Broşürü

Her müşteri her standı elbet dolaşamaz. Firma broşürleriniz firmanız hakkında bilgi almak isteyen ziyaretçilerin standınıza girmeden dahi rahatlıkla alabileceği bir noktada sergilenmesi gerekmektedir. Bu broşürde firma tanıtımınızla birlikte ürünleriniz hakkında kısaca bilgiler olması önemlidir. Unutulmamalıdır ki bir firma broşürü o firmanın dünyaya açılan yüzüdür. Fuarda Kaçınılması Gereken Hatalar

Yapılacak broşürde alıcıya verilmesi gereken mesaj net bir şekilde vurgulanmalı, kâğıt seçimi, renk uyumları, kâğıt boyutlandırması dikkatli yapılmalıdır. Ayrıca sektöre ve hedeflenen kitleye yönelik yapılan profesyonel broşür tasarımı, müşteriye vereceği etkiyi ikiye katlar.

İkram Ekipmanları

Uzun zamandır bugün için hazırlanıyorsunuz ve müşterileriniz sizin misafirleriniz. Onları en iyi şekilde ve en hatırda kalacak şekilde ağırlamanız firmanız için hatırı sayılır bir prestij kazanma sebebi olacaktır. Yapılan araştırmalara göre, o an alışveriş yapılmamış olsa bile müşterilerin hatırında kalan onu en iyi ağırlayan stant sahipleridir. Herkes özel hissedilmeyi sever ve kendini özel hissettiren birini kimse unutmaz, ürün gamınız ile ilgili her hangi bir ihtiyaçta akılda olacak ilk kişi siz olursunuz.

Standınızı ziyaret edecek misafirlerinizi ağırlarken ikram edeceğiniz sıcak ve soğuk içecekler için standınızda mini buzdolabı ve su ısıtıcı mutlaka bulundurulmalıdır. Ayrıca, masa ve banko üstüne konulacak minik çikolatalar, kurabiyeler, kuru pastalar gibi atıştırmalıklar stanttan standa koşan yorgun, bunalmış bir müşteriye şifa gibi gelecektir.

Çeşitli Promosyonlar

Şayet bir fuar alanında alanınız var ise, bu tanıtım mecrası firmanızı en iyi lanse edebileceğiniz yerlerden biridir. Ama bunu da unutmayın, bu fuar alanında tıpkı şirketiniz gibi rakip veya farklı sektörde olan markalar da yer almaktadır. Herhangi bir ziyaretçi/müşteri standınızı ziyaret ettikten sonra diğer stantlara da uğrama oranı %90’dır.

Bu sebeple fuar alanının çıkışına varmadan bile sizi unutabilir. Böyle bir duruma düşmemeniz için, gerçekten basite alınmayacak maddi veya manevi değere sahip promosyon/eşantiyon ürününü hediye edebilirsiniz.

Ziyaretçi Kayıt Defteri

Standınızı ziyaret edenlerin iletişim bilgilerinin yanı sıra yapılan görüşme notlarını kaydedebileceğiniz kayıt defteri standınızda mutlaka bulunmalıdır. Fuar süresince standınıza gelen tüm ziyaretçilerin bilgilerinin yer aldığı bu defter aynı zamanda fuardan sonra bir rapor haline dönüştürülerek firmanız içinde ilgili birimlere iletilmek üzere hazırlanan bir fuar bilgi bankasıdır.

Kırtasiye Malzemeleri

Görüşmelerinizin bölünmeden aktarılması için gerekli olabilecek kırtasiye malzemelerinin yedekleriyle beraber stantta hazır edilmesi gerekmektedir. Kâğıt, kalem, zımba, delgeç, defter, dosya, şömiz, ataç, sipariş föyleri, yedek kartuş, bunlardan bazılarıdır.

Unutmayın bu an için aylardır bekliyorsunuz, tüm bu çaba ve masrafları bir kalem peşinde koşarken kaybettiğiniz zamanla heba edemezsiniz.

Askılık

Ziyaretçilerinizin palto, ceket, mont vb. kıyafetlerini asabilecekleri askılık mutlaka olmalıdır. Görüşmelerde samimi ve rahat bir ortam yaratmada küçük bir detay gibi görünse de minik detaylar büyük izler bırakır. Bu minik detay; firmanızın fuara ne kadar detaylı hazırlandığını ve organize olduğunu gösterir ki bu da müşteriye güven telkin eder.

Diğer Eşyalar

Yukarıda bahsi geçen fuar hazırlık listesindekiler haricinde kartvizit, kartvizitlik, cep telefonu şarjı herhangi bir durumda müracaat etmek için ürün maliyet çalışmaları, ürün teknik dökümleri, teknik personelinizin iletişim bilgileri vb. bilgi ve donanımların fuar alanında bulundurulması size ve ekibinize kolaylık sağlayacaktır.

Müşterinizin gözüyle bakıldığı zaman eksiksiz hazırlanılmış bir fuar, o firmanın organize olmuş yüzüdür ve müşteriye güven verir.

Bir düşünsenize; bu kadar komplike bir ortama güzel hazırlanmış bir ekiple kim çalışmak istemez ki? Fuarlara Katılmanın Faydaları


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz