Yatırımcı Arıyorum

Fuarda Kaçınılması Gereken Hatalar

Fualarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı bir pazarlamacı her zaman diğer pazarlamacıların hatalarında ders alır. Bu tür hatalar, belirli bir sektördeki işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini pazarladıkları fuarlarda yaygın olarak görülmektedir. Birçok katılımcı, büyük şovlarını planlarken genellikle küçük şeyleri görmezden gelirler ve çoğu zaman, bu hatalar, stant personeli ve stant tasarımı ile ilgilidir. ,

Her iki unsurda markanızın fuara yansıma şeklidir. Profesyonel ve müşteri odaklı bir firma olarak, bu hatalardan kaçınmak, katılacağınız bir ticari fuarda pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Fuarlarda Genellikle Yaşanan Problemler

İşte size fuarlarda rastlanan birkaç sunum ve personel hatası;

Bir güvenlik bölgesi oluşturmak!

Fuar stantlarında profesyonel bir yaklaşımda bulunma görevi öncelikle yöneticilerindir. Çoğu zaman, çalışanlar birbirleriyle sohbet etmek için kabin köşelerinde, duvarlarda veya sunum alanlarında toplanma eğilimindedir. Birleştikleri bu alanlar “güvenlik bölgeleri” olarak adlandırılır. Potansiyel ziyaretçileriniz veya yoldan geçenler, standınızın önünden geçerken, özel alanınıza veya geçici toplanma sahanıza izinsiz girdiklerini düşündükleri için giremezler.

Sergi salonları genellikle çok büyüktür ve ziyaretçiler büyük olasılıkla sizin standınız önünden iki kez geçme şansına sahip olmazlar. Bu yüzden bu alanların yaratılmasından uzak durulmalıdır.

Müşterinin isteklerini göz ardı edici bir sunum şekli!

Aşırı derecede agresif bir satış ortamı ya da sunumu geri tepebilir. Sunumuzun pazarlamanın, insanları bir şeyler satın almaya zorlamadığı veya kandırmadığı konusunda ikna edici olması önemlidir. Sunumlarınızı yaparken, gerçekler, son trendler ve firmanız hakkında daha az konuşmanız gerekir. Ben ben ben yaklaşımı potansiyel müşterilerinizi uzaklaştıracak, çünkü herkes kendisinin en iyisi olduğunu düşünür ve söyler. Fuar Hazırlıkları Nasıl Yapılır?

İletişim kurmadan broşür dağıtmak!

Personellerin, çoğu yabancılarla direk iletişimin nasıl kurulacağını bilmediğinden broşürleri, el ilanları ya da eşantiyonlarını ziyaretçilere hemen verirler. Bu kesinlikle ziyaretçiyi standa çekmek için doğru bir yol değildir. Standınız da iyi ve potansiyel müşterilerinizle konuşmak isteyen ve doğru üslubu bilen personelleri bulundurmalısınız. Bu nedenle, stant çalışanlarınızı, daha önce fuar deneyimi olan, ziyaretçilerle nasıl iletişim kuracağını bilen ve gerekli bilgileri aktarabilecek kabiliyette olanlar arasından seçmelisiniz.

Stantta bir güvenlik görevlisi edasıyla durmak

Bu aynı zamanda birçok sergi çalışanının proaktif olarak karşılamak için yaptıkları ortak bir hatadır. Bazen, ticari fuarlarda çalışanlar istemeden de olsa sanki bir işletmeyi koruyan güvenlik görevlisi havasıyla ziyaretçileri karşılarlar. Bunu bilmek sizi şaşırtacak ama bu aslında sergi standı ile ziyaretçileriniz arasında bir duvar ya da bariyer oluşturur.

Proaktif olmak ve standınızı canlı tutmak önemli olsa da, çalışanların bir şeylerin peşinde koşan bekçiler gibi durmaları gerekmez. Masanın arkasında oturmak ve ziyaretçilerin yaklaşmasını beklemek de doğru yol değildir. Yani, burada kesinlikle ikisi arasında bir denge kurulması gerekir.

Standın yapısı

Birçok katılımcı, stantlarının dış kenarlarını iç yapılara karıştırmakla hata yapar. Stant duvarlarınız varsa ve iç yapılarınız, ziyaretçi akışını kolaylaştıracak şekilde hizalanmalıdır. Bunun için ziyaretçilerin stant alanınıza izinsiz girdikleri izlenimi yaratmayacak açık ve misafirperver yapıda olması önemlidir.

Ayrıca koridor halısı ile stant zemininiz arasında bir boşluk bırakılmaması ziyaretçi akışını engelleyebilecek bir hendek veya boşluk oluşturulmasını önler. Fuar Standında Bulunması Gerekenler

Renk veya aydınlatma hataları

Aşırı kontrast bir aydınlatmanın etkisini hafife almayın. Aydınlatma, çarpıcı kontrastlar yaratarak görsel etkiyi engelleyebilecek başka bir araçtır. Fuar alanı aydınlatmasına kıyasla aşırı parlak stant alanları kuvvet alanı yaratabilir. Ziyaretçiler genellikle güvenli bir bölgeye girdiklerini düşünerek bu ‘güç alanlarına’ girmekten kaçınırlar. Bu yüzden kuvvetli aydınlatmadan kaçınılmalıdır.

Yetersiz Stant Personeli bulundurmak

Fuar standınız için en son istediğiniz şey yetersiz stant personelleridir. Birçok katılımcı büyük stant alanları satın alıyor ve en iyi fuar stant tasarımlarını gerçekleştiriyor ancak yeterli personel alamıyor. Standında bir ziyaretçiniz olduğunu hayal edin, ancak onlarla ilgilenecek hiç kimse yok veya çalışanlarınız diğer ziyaretçilerle meşgul.

Sadece ziyaretçiler üzerinde yaratacağınız izlenimi hayal etmeniz bu konunun önemini anlamanız için yeterli bir kriterdir.

Düşük kaliteli bir fuar standı oluşturmak

Bir fuarın, tüm rakiplerinizin bir çatı altında toplandığı bir yer olduğunu ve herkesin işlerini tanıtmak için en iyi pazarlama planına sahip olduğunu unutmayın. Bu konuda düşük kaliteli bir stant veya stant ekipmanı kurmayı göze alamazsınız. Kötü kalitedeki standın kötü bir izlenim yaratması ve insanları uzak tutması nedeniyle ziyaretçi kaybedebilirsiniz.

Artık fuar stantlarını tasarlarken ve kurarken neyin yapılıp yapılmayacağını bildiğinize göre, Türkiye genelindeki yapılan yurtiçi fuarlarının tanıtımları, tarihleri, adresleri gibi pek çok bilgiye ulaşabileceğiniz internet sitelerinin sayfalarını ziyaret ederek tüm detaylara ulaşabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz