Yatırımcı Arıyorum

Firma Olarak Fuarlara Katılmak

Fuarlara Firma Olarak Katılım Yapmak

Yerli ve yabancı olarak her ay yüzlerce ticari fuar gerçekleşmektedir ve bu fuarların firmanız için doğru fuar olup olmadığını belirlemek zor bir görev olabilir. Her fuar, hizmet verdiği veya ev sahipliği yaptığı izleyici ve katılımcılara göre farklılıklar gösterir ve hepsinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Şimdi size bir soru; sizin için doğru ticaret fuarı hangisi?

Fuara katılma kararı almadan önce kendinize yönelteceğiniz birkaç basit soru ile hangi fuarlar sizin için doğru seçimlerdir bir karara bağlayabilirsiniz.

Fuarlara Katılmanın Faydaları

Fuara katılmaktaki hedefiniz nedir?

Burada kilit soru katılmayı hedeflediğiniz fuardan tam olarak ne beklediğinizi bilmektir. Örneğin, ürünlerinizi satmak istiyorsanız, tüketiciye stantta satış yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Ancak amacınız iş bağlantılarını geliştirmek ve müşteri ağını geliştirmekse, gelen ziyaretçileri etkilemeniz gerekir. Bu anlamda profesyonellere açık olan ticari fuarlara odaklanmanız gerekecektir. Tabi bu kararınıza göre yapacağınız hazırlıklar ve masraflar değişiklik gösterecektir, bunu da göz ardı etmeyin. Fuarlara Katılmanın Önemi

Rakipleriniz kimler ve hangi fuarları hedef alıyorlar?

Bu sizin vereceğiniz kararda en büyük ipuçlarından biri rakiplerinizin katıldığı ya da katılacağı fuarları yakından takip etmektir. Rakiplerinizin bu fuarlara katılım için ne kadar fon ayırdıklarını ve katılımda büyük gösterileri hedefleyip hedeflemediklerini öğrenebilirsiniz. Sizin piyasayı analiz etmek için minimum masraf ve küçük bir stant ile katılımınız durumunda bu fuarı karşılayabilecek misiniz? İyice bir kontrol edin. Ve bu mümkün değilse, sektörünüzdeki diğer büyük veya küçük rakiplerin katılmayı planladıkları fuarlara göz atmalısınız.

Fuar katılımcılarının kim olduğunu, fuar organizatörünün web sitesinde veya ticari fuarların resmi web sitelerinden bilgi alarak öğrenmeniz mümkündür.

Ticari fuar için ne kadar bütçe ayrılabilir?

Bütçenize bağlı olarak belirli bir fuara katılmayı seçebilirsiniz. Bu, belirli fuarın ne kadar maliyetli olabileceği konusunda kapsamlı bir araştırma yapmanız gerektiği anlamına gelir. Avrupa’da dünya çapında olan ya da sektörel büyük ve ünlü bazı fuarların maliyeti çok yüksektir ve katılmak için büyük harcamalar yapmanız gerekebilir. Bu nedenle böyle bir fuara katılmayı düşündüğünüzde bütçenizin bu fuar için ne kadar bir pay ayırabileceğinizi bilmek önemlidir.

Şayet hedef pazarınız yurtiçi ise Türkiye’de katılabileceğiniz birçok yerel fuar mevcut olduğu gibi, hedefiniz yurtdışı olduğunda da aynı durum söz konusudur. Belirli bir yerel fuara katılmayı karar verdiyseniz önce sahip olduğunuz bütçenin bu projeyi gerçekleştirmeye uygun olup olmadığına bir bakmalısınız.

Fuarlar ile İlgili Bilgileri Nereden Alabilirim?

Aramanızı derinleştirmek için sektördeki ticari fuarları araştırabilirsiniz. Sektörünüzle ilgili bir ticari fuar listeleri bulabileceğiniz pek çok kaynak mevcut iken Kobi Vadisi Fuar takviminden fuar bilgilerine ulaşmanız mümkündür. Ve ardından bu fuarların popülerliklerini, ziyaretçilerini, katılımcılarını, stant alanları gibi detayları inceleyerek katılıp katılmamanız gerektiğinin kararını verebilirsiniz. Ayrıca fuar organizasyon şirketlerinin web siteleri aynı zamanda önceki yıldaki ziyaretçi verilerini de verir.

Filtrelediğiniz ticari fuarlar listesine baktıktan sonra geçmiş performanslarını bilmek için daha derin bir inceleme yapmanız gerekebilir. Örneğin, o şirketlerin ziyaretçilerini, katılımcılarını, potansiyel satışlarını ve yakaladıkları satışları kontrol etmek gibi.

Yurtdışı Fuarlarına Katılmak

İhracat yapabilecek kapasiteyseniz müşteri bulmanın en iyi yollarından biri yurtdışı fuarlarına katılmaktır. Ancak, ürününüzün talep edildiği bir hedef pazarınız yoksa o zaman işinize hemen hemen hiç yaramayacak bu ticari fuar için büyük bir bütçe harcamanıza gerek yoktur. Bir yurtdışı fuarına katılmadan önce ihracat kalite ve teslim şartlarını tam olarak yerine getirdikten ve personelinizin bu konudaki eğitimlerini tamamladıktan sonra fuar araştırmasına girmeniz, olası hayal kırıklıklarının ve kayıpların önüne geçer.

Fuarın olduğu şehir ve mekan

Ticari bir fuara katılırken şayet o şehri biliyorsanız ve mekânın yasal yükümlülükleri yerine getirdiyseniz yapılacak ticari fuar sizin için kolay bir tecrübe olabilir. Ancak değilseniz, o zaman öngörülemeyen koşullarla veya sergileme deneyiminizi etkileyebilecek son dakika hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. Stant alanını satın aldığınızda, profesyonel bir stant şirketinin yardımını alabilirsiniz.

Bir fuar stant tasarımcısı en iyi fuar stantlarını yaptığı gibi yurtdışı ve yurt içinde yerel bir varlığa sahip olurken görev süreleri ve tüm mekânların fuar rehberlerinin farkında olmalıdır. Yerel bir stant üreticisi sizin için emek ve lojistik konularıyla da uğraşarak bu stresinizi giderebilir.

İşletme hacmini büyütme isteyen pek çok girişimci katıldıkları fuarlarla bu hedeflerine ulaşmaktadırlar. Eğer sizde sektörünüzle ilgili fuarlara katılmak istiyorsanız Türkiye genelindeki yapılan yurtiçi fuarlarının tanıtımları, tarihleri, adresleri gibi pek çok bilgiye ulaşabileceğiniz internet platformları sayfalarını ziyaret ederek tüm detaylara ulaşabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz