Gayrimenkul Yatırımlarından Nasıl Para Kazanılır?

Emlak Yatırımlarından Para Kazanmak

Gayrimenkul yatırımları, diğer endüstri yatırımlarından daha fazla kar sağlasa da, ekonomi karşısında yıpranmaya daha eğilimli olduğu düşünülen bir yatırım türüdür. Çoğu kişi, illa güçlü bir sermaye ile başlaması gerektiğini düşünse de, her zaman bu böyle değildir. Bazıları online para kazanmanın gayrimenkulde para kazanmaktan daha kolay olduğunu düşür, oysa yatırımcı ne yaptığını bilmiyorsa her ikisi de zordur. Bununla birlikte, gayrimenkulde gerçek bir gelir elde etmek için bazı temel stratejiler vardır. Pasif veya aktif gelir elde edilip edilmeyeceği tamamen, uygulanacak stratejilere bağlıdır.

Gayrimenkulden Gelir Elde Etmenin Yolları

Uzun dönemli konut kiralama

Gayrimenkulde para kazanmanın en yaygın yöntemlerinden biri, satın alarak bu gayrimenkulü elde tutup konut kiralarından yararlanmaktır. İnsanlar her zaman yaşamak için bir yere ihtiyaç duyacaklar ve bu da kiralık mülklere ihtiyaç duyacağı anlamına gelmektedir. Gayrimenkul söz konusu olduğunda en önemli faktör konumdur. Bu sadece zaman içinde artan bir varlık değeri için değil, aynı zamanda bu mülkü uzun vadeli bir kiracıya hızlı bir şekilde kiralayabilmenin yoludur.

Bu, emlak piyasasında para kazanmanın geleneksel bir yoludur. Peşinat vermek için eldeki nakitle bir mülk satın almak ve daha sonra bu mülkü uzun vadede elde tutmak anlamına gelir. Kişisel duruma bağlı olarak, bu mülkün çok düşük veya hatta peşinat ödemeden kolayca alınabilmesi mümkündür. Bu, önceden var olan, gelir getiren bir mülkse özellikle doğru bir seçimdir. Bir konut kiralamasında pozitif nakit akışı varsa, büyük bir yatırım olabilir. Ancak, bu mülk mevcut sahibinin evi hemen boşaltmaması veya mülkü tasfiye etme için yapılacak ek harcamalar nedeniyle yapılan yatırım hemen kazandırmayabilir.

Kira seçenekleri

Kira seçenekleri, önemli miktarda sermaye koymak ya da başlangıçta yüklü miktarda krediye sahip olmak zorunda kalmadan gayrimenkule yatırım yapmanın iyi bir yoludur. Satın alma yerine kiralama yapılıyorsa, bu emlak piyasası yükselirken kazandırma eğiliminde olacaktır, çünkü daha sonra mülkü satın alabilecek önceden belirlenmiş bir fiyat oluşturulur. Örneğin, emlak piyasası önemli ölçüde yükselirse, o mülkü indirimli olarak satın alma şansı doğar. Ayrıca, bu başka birine de satılabilme fırsatı doğurabilir.

Yenileyerek satma

Ev yenileme ve satma işi son yılların en kazandıran gayrimenkul yatırımıdır. Ev yenileme programlarının popülaritesi sayesinde, geleneksel yenileme pazarında büyük bir patlama yaşanmaktadır. Bu yöntemle çok fazla para kazanılabilirken, başlangıçta bu piyasada yer edinmek zor olabilir, ayrıca bilgi ya da deneyimden yoksun olan bir kişi için, doğru evi seçemediğinde kaybettirebilir. Bu yüzden bir evi yenileme, değiştirme konusunda kendisine güvenmeyen veya böyle bir ekibe sahip olmayan kişiler için üzerinde detaylı olarak düşünülmesi gereken bir yatırım şeklidir.

Düzeltmelere ve onarımlara yatırım yaptıktan sonra evin değeri ne olacak? Bu değeri doğru bir şekilde belirlemek için, detaylı bir hesaplama gerekir. Ayrıca evin son halinin benzerleri ile karşılaştırılması fikir verebilir. Ancak, ev yenileme tadilatından para kazanmak, temel maliyetleri ve potansiyel değeri bilindiği sürece oldukça kolaydır.

Komisyonla satış yapmak

Çok fazla sermaye veya kredi koymak zorunda kalmadan Emlak’tan para kazanmanın bir yolu satış sözleşmeleri üzerinden komisyon ücreti almaktır. Tek yapılması gereken mülkünü satmak isteyen satıcı ve almaya adaybirini bulmak, bunları bir araya getirmektir. Bu süreçten sonra bu taraflar bir araya getirilerek bir sözleşme imzalattırılır ve satışın tamamlanması sağlanmalıdır. Satış sonrasında mülkün tapu devri esnasında belirlenen komisyon alınabilir.

Devre mülke yatırım yapmak

Devre mülk yatırımları iyi planlandığında ve işletildiğinde kazandıran yatırımlarından birdir. Kolay alınıp satılması, ekonomik olması, tapulu olması, satılabildiği gibi kiralanabiliyor olması bu yatırım şeklini avantajlı kılmaktadır. Ayrıca son dönemlerde devre mülk alarak tatil yapmayı seçenlerin sayısında olan artış sebebiyle yatırımcıların ilgisini daha fazla çekmektedir. Devre mülk yatırımları tek tek alınabildiği gibi toplu olarak alınarak işletilebilir ve bu kazanç artırılabilir.

Tatil yerlerinde kiralama yapmak

Tatil yeri kiralamaları, kâr sağlayan kazançlı bir yatırım olabilir. Bu yatırım şekliyle sadece yan gelir elde edilmekle kalınmaz, yüksek sirkülasyonu olan turizm bölgelerinde ciddi kazançlar elde edilebilir. Bu şekilde yatırım yapıldığı zaman önemli bir pasif gelir akışı oluşturulabilir. Çünkü turisttik yerlerin kısa süreli kiralamalar için yüksek talep gördüğü bilinir. Özellikle sezonunda çok iyi derece kazançlar sağlanabilirken, elde edilen gelirle karlı mülkler satın almak bile mümkündür. Fakat buradaki rekabet ve lokasyonun bu mülklerin değerini etkileyerek, yatırıma değer olup olmadığını belirleyen unsurlar olduğu göz ardı edilmemelidir.

Ticari gayrimenkul

Gayrimenkul yatırımlarına karlılık olarak bakıldığında ticari gayrimenkuller daha büyük fırsatlar barındırmaktadır. Ticari gayrimenkul geliştiricileri, sadece mülkleri çevirmeye değil, aynı zamanda tadilat ve yükseltmeler yoluyla net gelirlerini artırmak için mülklere değer katarak odaklanmaktadır. Ayrıca, daha deneyimli gayrimenkul yatırımcılarının kazandıracak projelere de girebilmektedirler. Basitçe tanımlamak gerekirse, bir fabrika binası satın almak veya kiralamak yoluyla kazanç elde etmek mümkündür. Bunun yanında ofisler alınarak veya kiralayarak elde edilebilirken, ticari yapılar inşa edilebilecek arsalar da bu yatırımlar arasında gösterilebilir.

Gayrimenkul Yatırım Hataları

Her yatırım da olduğu gibi gayrimenkul alanında da yatırım yaparken hata yapmaktan kaçınmak gerekir.  Sonradan pişman olmamak adına mantıklı hareket etmek ve alınan yatırıma direk nakit olarak bakmamak gerekir. Çünkü bilindiği gibi gayrimenkuller hemen kiralanmayabilir, satılmayabilir ve böyle bir tutum hayal kırıklığına sebep olabilir. Her işte olduğu gibi mantıklı hareket etmenin ilk adımı planlı adımlar atmaktan geçer ve bilgi sahibi olmak gerekir. Ayrıca derinlemesine bir araştırma yapmak, ihtiyaçları belirlemek ve ekonominin durumunu göz ardı etmemek sonradan mağdur edebilecek yatırım hatalarından kaçınmaya yardımcı olmaktadır. Yeni Yatırımcılar İçin Gayrimenkul Yatırımına Dair Ana Hatlar

Yatırım yapmayı düşünülen gayrimenkul ile ilgili bazı temel püf noktalara titizlikte dikkat edilmesi, yapılacak hataları önlemek için kritik öneme sahiptir. Mesela gayrimenkulün lokasyonu, kira gelirinin hesaplanması, gayrimenkulün yasal durumunun ne olduğu, aidatları varsa yüksek olup olmadığı gibi unsurlar yatırımın değeri için önemlidir. Yatırım sürecinden karlı çıkabilmek için tüm bu püf noktalara dikkat etmek, sonradan çıkabilecek olası problemler karşısında yatırımın kaybedilmesine veya değerinin düşmesine engel olabilir. Tüm bunlar için tabi ki profesyonel bir bakış açısıyla ve titizlikle derin bir araştırma yapmak şarttır.

Kişiler işlerini yürütmek için daima ofis alanına ve perakende satış alanlarına ihtiyaç duyarlar. Bu fiziksel mekânlar, gayrimenkul nişinde ekmek ve tereyağ gibidir. Büyüdükçe, alışveriş merkezleri açmanın, büyük ölçekli binalar geliştirmenin ve daha fazlasının yolları bulunabilir.  Ama unutulmamalıdır ki bunun için bir yerden başlamak ve planlı adımlar atmak gerekir.

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?

Gayrimenkul yatırımları arasında konut yatırımları, ofis ve işyeri yatırımlarına göre daha fazla tercih edilmektedir. Oysa getiri olarak incelendiğinde ofis ve işyerleri kiralamalarından daha yüksek kar elde etmek mümkündür. Bu yüzden gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenler, uzun vadede ticari gayrimenkul yatırımlarını düşünebilirler.

Şayet bu sektörde yeni bir yatırım yapmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi platformunda yer alan gayrimenkul sektöründe yatırımcı arayan ilanları da incelemenizi öneriyoruz.


şirket kurmak

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Gayrimenkul Yatırımlarından Nasıl Para Kazanılır?

okuma süresi: 4 dk
0