Yatırımcı Arıyorum

Geleceğin İş Dünyası

Gelecek Dönemlerde İş Dünyası

Hepimiz gelecekle ilgili birçok konuda merak içerisindeyiz. Bu konular arasında en çok ilgimizi çekenlerden biride, iş dünyası. Etrafınızdaki insanlardan sıklıkla duymuşsunuzdur, robotların günün birinde sizin yerinize geçerek işinizi elinizden alacağını. Gelişen ve dönüşen dünyanın vazgeçilmez bir parçası olan teknoloji, neredeyse her geçen gün bünyesine yeni bir şey ekliyor. Teknolojinin bu durmak bilmeyen gelişmesi bazı iş kollarının işlevini yitirmesine neden olmaya başladı.

İlerleyen yıllarda insan gücüne duyulan ihtiyacın azalacağı, yerini yapay zekaların dolduracağı uzman görüşleri arasında. Robot sisteminin asli görevi, biz insanların işini kolaylaştırmak ve zaman kazandırmaktır. Yapay zekalar, insanlardan daha hızlı bir yanıt sistemi olmasından dolayı bugün hayatımızın birçok alanında bize yardımcı olmak amacıyla yerini almış durumda.

Gelecekte Yapay Zeka İnsanın Yerini Tutar mı?

Teknolojik gelişmelerin öncül hedefi, insanların icra ettiği mesleklerde; süreci kolaylaştırmak ve tamamlayıcı görev üstlenmektir. Örnek verecek olursak Excel’deki birçok tablo ve hesaplama işlemlerini insanlar üstlenseydi hem uzun saatler hesap yapmak zorunda kalacaktı hem de kendinden kaynaklanan hatalardan dolayı hesap yanlışlığına zemin hazırlayacaktı. Bir çalışan, sistemi ilerletmenin yanı sıra müşteriyle ilgilenmesi gereken durumlarda da kalabilir.

Yapay zekâ sayesinde ikisi arasında uzun saatler kaybetmeyip bazı işleri ona yaptıran çalışan, böylece insan emeği gerektiren işlere daha çok vakit ayırabilir. Teknolojik gelişmeler, insan gücünün yerini almak yerine onlara sistem kazandıran araçlar olarak yardımcı olurlar. Dolayısıyla her ikisinin çalışma alanları farklı olup, yapay zekaların insanın yerini alması mümkün görünmemektedir. Robotlar ve Yapay Zekânın İş Dünyasındaki Rolü

Gelecekte Sosyal Becerilerin Önemi

Bir iş görüşmesine gittiğinizde kimse size insani tutum ve becerileriniz hakkında soru sormaz. İnsan Kaynakları yetkilisi ya da iş veren tarafından dikkat edilen noktalar genelde; iş konusundaki tecrübeniz, vardiya sistemine dayanabilirliğiniz ve düşük maaş bilgilendirmesi gibi yüzeysel birtakım sorulardan ibarettir. Hemen herkes iş dünyasında, insanların birbirine robot gibi davranmasından ve sosyal özelliklerinin göz ardı edilmesinden şikâyet eder.

Bu sıkıntıyla karşılaşan çalışanlara gelecekten müjdeli bir haber var. Yapılan araştırmalara göre, teknolojik gelişmeler şirketleri zinde tutan ve başarıya ulaştıran yardımcı etkenler olsa da kariyer ilerlemesi için insani becerilerin ön planda olacağını ifade ediyor. Ayrıca geleceğin iş dünyasında, yapay zekaların çoğunlukta olacağı görüşünün yanı sıra insana duyulan ihtiyacın yeniden nüks edeceği de ön görüler arasında. İlerleyen zamanlarda, iş hayatında sosyal becerilerin önem kazanacağının sinyallerini veren araştırmalar geleceğin dünyasının şekillenmesinde etkin rol oynamaktadır.

BUGÜNÜN ÇOCUKLARINI YARININ İŞ DÜNYASINA NASIL HAZIRLARIZ?

Son dönemlerde ebeveynlerin, çocuklarına robotik kodlama konusunda aldırdığı eğitimler yakın gelecek hakkında bir ön görüye sahip olmanızı sağlıyor. Çocuklarını bugünden yarının teknolojisine adapte etmek isteyen aileler bu konuda sürekli bir arayış içerisindeler. Ailelerin bu düşüncesinin oldukça yerinde olduğunu 2022 sonrasında daha net görebiliriz.

Analitik ve inovatif düşünme, kodlama eğitimi, yaratıcılık, özgünlük, girişimcilik gibi beceriler bugün iş dünyasında önemini koruyan ve 2022’den sonra çok daha önemli hale gelecek olan yetkinlikler arasında. Geleceğin iş dünyasında, çocuklarının da  yerini almasını  isteyenler yukarıdaki alanlara ağırlık vermeyi i tercih ediyor.

Gelecek İçin Şirketler Hangi Alana Yöneliyor?

Dünya çapında şirketlere baktığınızda çoğunluğun, kendini 2022 yılına göre ayarladığını görürsünüz. Genele baktığınızda şirketlerin %85’i 2022’ye kadar büyük veri analitiği üzerine yoğunlaşacaklarını dile getiriyor. Ayrıca; sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, makine öğrenimi, robotik, bulut teknolojileri ve nesnelerin interneti alanlarına yatırım yapmayı planladıkları da öngörüler arasında.

Geleceğe yön veren bir diğer hususta 5G’nin hayata geçmesi olacak; bu süreçte ofis ortamındaki çalışana duyulan ihtiyaç azalacak ve şirket sahipleri internet üzerinden profesyonel danışmanlık, sanal asistan gibi arayışlara yönelecek. Böylece günümüzde var olan kalıcı personel istihdamı yerini internet ortamına bırakacak. Gelecekte Dünyaya Yön Verecek Meslekler

Gelecekte İnsan Kaynaklarının Önemi

İnsan Kaynakları Departmanı Dönüşüme Uğrayacak

Yapılan araştırmalara göre önümüzdeki 10 yılda, çalışanların %35’inin insan kaynakları alanında kendini geliştirmesi ya da iş değiştirmesi gerekecek. Gelişim gerektiren alan elbette teknolojiyle adaptasyon sürecinde olacak. Bu sebeple İK departmanı, gelecekte “yeni beceriler inşa etmek” üzerine yoğunlaşacak.

Artık İnsan kaynakları departmanında aranan özellikler de şu şekilde güncellenecek;

  • Yapılan işlemi otonom sistemine devretme
  • Mevcut çalışanları yeniden eğitme
  • Mevcut çalışanların adaptasyon sürecini bekleme
  • Yeni teknolojileri kullanma becerisine sahip çalışanları işe alma
  • Yeni teknoloji kullanımına sahip olmayan çalışanları işten çıkarma.

yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz