Yatırımcı Arıyorum

Gerçek Bir Girişimci Misiniz?

Girişimcilik Hayalleri

Aklınızda fevkalade olduğuna inandığınız ve sizi çok heyecanlandıran bir iş fikri var. Siz de bir girişimci olmak ve hayallerinize açılan kapıyı aralamak istiyorsunuz. Peki siz gerçek bir girişimci misiniz? Yoksa sadece kendi işini kurmanın cazibesine mi kapılıyorsunuz? Kendi ayaklarınızın üzerinde durma fikri cazip geliyor olsa da aslında girişimci olmak çok kolay bir süreç değildir. Gerçekten girişimci bir ruha sahip olmak çok başka bir durumdur. Hayaller güzel olsa da işin bir de riskli tarafları vardır. Üstelik muhtelif riskler karşısında işinizi sürdürülebilirliğiniz en az işi kurmak kadar önemlidir.

Ar-ge Yapmak

Evvela ne kadar araştırma yaptığınız ve araştırma tarzınız sizin gerçek bir girişimci olup olmadığınızı anlatacaktır. Sadece eşe ve dosta anlatmakla mı yetindiniz yoksa kendi başınıza da olsa, bir taslak, bir plan çıkardınız mı? Çalıştığınız bankanın bireysel danışmanı dahi olsa hiç birinden fikir aldınız mı? Çalışmak istediğiniz sektör hakkında araştırma da bulundunuz mu? Bu ve benzeri sorular sizin ciddiyetinizi ortaya koyacak ve gerçek bir girişimci olup olmadığınıza karar vermenizi sağlayacak sorulardır. Yapmak istediğiniz iş konusunda deneyiminiz var mı? Sizden daha deneyimli zatlardan bilgi ve fikir almak için irtibata geçtiniz mi? Yapacağınız iş hakkında detaylı bilgi edinmeniz, işin zorlu tarafları ile yüzleşmeniz, yüzleştikten sonra kendinizi dinlemenizde oldukça önemli.

Tutkuyla Çalışmak

Önemli detaylardan biri de yapmak istediğiniz işe karşı hissettiğiniz tutkudur. İlerideki başarınız bununla fevkalade alakalıdır. Bundan bir üç yahut beş yıl sonra da işinize aynı şevkle bağlı olacağınızı düşünüyor musunuz? Geçici heyecanlar başarı getirmemek bir yana sizi maddi ve manevi zarara da sokabilir. Aslında zor olan işi kurmaktan ziyade işi yürütebilmek olsa gerek. İşi yürütmek ve en önemlisi başarı sağlamak, öğrenmeye ne kadar açık olduğunuz ve vizyon sahibi olup olmadığınız ile de alakalıdır. Eğer şu zamana kadar kredi ve finansal kaynaklarınız ile alakalı bir araştırma yapmadıysanız gerçek bir girişimci olup olmadığınızı tekrar düşünmenizde fayda var demektir.

Başarıyı Yakalamak

Gerçek girişimcilerin ve başarıyı yakalamış kişilerin ortak özelliklerinden biri de risk almayı seviyor olmalarıdır. Risk almayı seven ve kriz yönetimi güçlü biri iseniz yolunuz açık demektir. Azimli ve analitik zekasını kullanabilen bir girişimci karşılaştığı zorlukları da kolaylıkla göğüsleyecektir. Ve belki de en önemli soruya geldi sıra. Evet, girişimci olduğunuza inanıyor ve yapmak istediğiniz iş hakkında detaylı planınız var. Elinizden geldiği kadar da araştırma yaptınız. Az çok fikir sahibisiniz. Sermayeniz de hazır ve belki de sadece doğru zamanı bekliyorsunuz. Peki boş vakitlerinizi de yine kurmak istediğiniz iş ile alakalı mı harcıyorsunuz? Oldukça önemli bir soru. Cevabınız işe olan heyecanınızı ve bağlılığınızı gösterir doğru ancak sadece bununla da bitmez. Çünkü işinizi kurduğunuz zaman da belirli bir mesai saatleriniz olmayacak. İşinizin ince detayları ve alacağınız sorumluluklar size kalan zamanları son derece kısıtlayabilir.

Ne dersiniz, Siz gerçek bir girişimci misiniz?


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz