Yatırımcı Arıyorum

Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir?

Gerçek Zamanlı Pazarlama Ne Demek?

Bebeklik döneminde gerçek zamanlı pazarlama, güncel olaylara odaklanan bir pazarlama stratejisi olmayı içeriyordu. Pazarlamacılar, tüketicileri kullanabilecekleri ürün ve hizmetlerle ilişkilendirmek için çalışırken, mevcut eğilimleri ve müşteri geri bildirimlerini kullandılar.

Gerçek zamanlı pazarlamanın sosyal medyanın yükselişiyle popülaritesi arttı. Çünkü, işletmelere gerçek zamanlı erişim sağladı.

Sosyal medya hedef kitleler hakkında bilgi verdiğinden, pazarlamacılar bu bilgilere ulaşmayı ve müşterinin beğenebileceğini düşündükleri mesajlara ve ürünlere dönüştürmeyi başardılar. Bu pazarlama stratejisi etkinliğini, insanların trendlerin bir parçası olmak istemesine borçludur.

Güncel olaylar ve heveslerden yararlanarak pazarlamacılar, ürün ve hizmetlerinin müşterilere hitap etme şansını artırdı.

Gerçek zamanlı planlamanın tanımına bakacak olursak; sosyal medya üzerinden popüler gündelik olayları takip ederek, ön planda olan ve adını sıkça duyduğumuz markalara içerikler yerleştirilerek, ürün tanıtımı ve reklâmı yapılarak, herkese ve her kesime ulaşmaya denmektedir. Belirlenen kitleye yoğunlaşarak birebir iletişim kurulduğu pazarlama sistemidir.

Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Hedefleri

Gerçek zamanlı pazarlamanın hedefinde, kitlelerle bağlantı kurularak, istenilen ürünün ulaştırılması hedefi önem kazanıyor. Sosyal medyada en çok kullanılan ağlar tespit edilerek, görülebilecek ve fark yaratacak içerikler ekleyerek ürünün satışını sağlamak da bir diğer hedef. Hedefleri esaslı yanı ise, kısıtlama tabularını yıkarak, sınırları aşıp milyonlara ulaşmak. Bununla birlikte, herhangi bir pazarlama trendinde olduğu gibi gerçek zamanlı pazarlama da gelişmiştir.

Halen mevcut eğilimleri içermekle birlikte, bunu daha çok müşteri odaklı gerçekleştirir.

Gerçek zamanlı planlamada, şirketlerin, müşterilerin tam olarak nasıl davrandıklarını anlamada yardımcı olmak için her türlü müşteri verilerini kullanır.

Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Avantajı Olarak Gerçek Zamanlı Kişiselleştirme

Gerçek zamanlı kişiselleştirme, gerçek zamanlı pazarlamanın en kazançlı avantajlarından biridir. Artan dönüşümler, daha fazla müşteriyle sonuçlanan potansiyel müşterilere yönelik e-postaların azaltılması, tutkulu bir kitlenin geliştirilmesi, olası müşteri adaylarının geliştirilmesi, satış araması etkinliğinin arttırılması, bir şirketin web sitesinin yeniliğinin artırılması ve daha fazlası dâhil olmak üzere kişiselleştirilmiş içeriğin bazı belirgin avantajlarını ortaya koyuyor.

Gerçek zamanlı kişiselleştirme, web sitenizin ziyaretçilerinize her zaman alakalı ve zamanında içerik sunmanızı sağlar ve web sitesi ziyaretçilerinizin, tüm web sitesi deneyiminiz için özel olarak hazırlanmış gibi hissetmenizi sağlar. Bu kişiselleştirilmiş ilgi düzeyi, herhangi bir beklentiyi değerli hissettirir ve marka sadakati gelişir.

İnternet, sürekli olarak hareket halinde. Günün her dakikasında yeni içerikler yüklendiğinden bu içerikleri korumak zor olabilir. Bu yüzden gerçek zamanlı pazarlama her zamankinden daha önemlidir. Bu yeni pazarlama tarzı markaların etkinliklere, ilgili trendlere ve müşterilerden gelen geri bildirimlere gerçek zamanlı olarak zamanında tepki vermeleri için alan bırakır. Girişimcilikte Pazarlama Dilinin Önemi

Müşteri Davranışı Analitiği ile Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Faydaları

Erken gerçek zamanlı pazarlama, riskli bir iştir. Pazarlamacılar, gerçekleştirdikleri anlardan faydalanmak gerekir aksi takdirde gerçek zamanlı pazarlamanın çabaları internette kötü olabilir. Müşteri analizleri, analiz platformları ve gerçek zamanlı pazarlama araçları sayesinde, pazarlamacılar ve şirketleri bireysel müşteri düzeyinde gerçek zamanlı bilgilere erişebilir.

Birden çok kaynaktan gelen müşteri verileri, şirketlere davranışsal zekâya erişebilmeleri ve müşteri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenebilmeleri için müşteri hakkında daha eksiksiz bir görünüm sağlar.

Müşterilerin güncel tercihlerini ve eğilimlerini bilmek, şirketlerin verilere dayanan bir sonraki en iyi eylemi ve bir sonraki en iyi teklif önerilerini yapmalarını yardımcı olur. Müşteri davranış analizleri aracılığıyla gerçek zamanlı pazarlama sayesinde şirketler, müşterilerle zamanında ve ilgili yollarla etkileşime girerek daha alakalı teklifler sunduklarından emin olurlar.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sosyal medyalar baz alınarak, yayın akışı takibe alınarak, bilgi ve fikir edinme amaçlı yapılan gerçek zamanlı pazarlamada, medya platformlarının pazarlamada katkılarından da faydalanmaktadır. Strateji oluşturacak konular araştırılır.

Gerçek zamanlı pazarlamada sosyal faaliyetler öncelikli sırada yer alırlar. Pazarlamada içerikler önemlidir çünkü geri dönüşüm için etkin unsur oluşturmaktadır. Sosyal medyalarda paylaştıklarınız markaların isimlerinin duyulmasını sağlar. İstenilen sonucun alınmama nedeni ise sosyal medyanın yeterince kullanılmaması.

İnternet üzerinde arama yaptığınızda, içeriğinizin kitlelere ulaştığını sağlamak için, yeniliklerden haberdar olmak ve gündemi takip etmeniz gerekiyor. Her an yakından ve detaylı takip halinde bulunmalısınız.

Eskiden araştırmalar yapılır, piyasalar incelenir, avantajlar sağlanır ve taktikler geliştirilirdi. Günümüzde ise her türlü ürüne ve mala ulaşmak artık çok kolay. Kaliteli ürün üreten müşterilerle doğru iletişim kurulduğu takdirde kazanç sağlanacaktır. Dijital ortamda adını çoklukla duyulmuş trendleri takip etmeli, gelişim için alt yapı hazırlanmalıdır.

Alıcının daha çok neye ilgi duyduğunu bilgilerini ve verilerine dayalı olarak ilgi odakları belirlenir. Sosyal medyada insanlara sunulan reklamlar kolay yolla size ulaşmanın yoludur.

Gerçek Zamanlı Pazarlamaya Dünyadan Örnekler

Gerçek zamanlı pazarlamanın tam olarak anlaşılması için dünyadaki ünlü markaların bu sistemi kullanma şekillerine bir bakalım.

ASOS için üzerinde yazım hatası olan 17.000 torba üretildi. Bunun üzerine marka tarafından twitter üzerinden hızlı bir tepki verildi. Bu durum, başkalarının sosyal medyada kendilerinden daha evvel yorumlarda bulunmasında ve hatalarını kabul etme hızlılığına neden oldu. Twitter sayfasının admininin şakacı yaklaşımı 586 yorum, 8.5k retweet ve 49k favori aldı. Bu mizahi tepkileri markalarına sadece insani bir unsur kazandırmakla kalmadı, aynı zamanda işletme için büyük miktarda öngörülemeyen erişim sağladı.

McDonald’s’ın altın kemerli logosu dünya çapında anında tanınan bir logo. Ancak 8 Mart 2018’de McDonald’s işleri biraz sarstı. Dünya Kadınlar Günü onuruna fast food şirketi kemeri ters çevirdi. Böylece logodaki M ters çevrilince W (Woman) olarak ortaya çıktı.

Fikir çok basit ama cesurdu. McDonald’s’ın değiştirilmiş logosunun fotoğrafları internette kısa sürede yayıldı. Bu basit hareketle, aslında McDonald’s’ın bir farkındalığa sahip olduğunu vurguladı.

Balenciaga firması, İkea’nın klasik mavi çantalarına çok fazla benzeyen 1.600 Euro’luk bir çanta çıkardı. İsveç’li Ikea’da yanıt vermede zaman kaybetmedi. Ikea, bir reklam ile iki çanta arasında nasıl ayrım yapılacağını belirten bir reklam hazırlayıp yayınladı ve bu reklam sosyal medyada yayıldı. En iyi geri dönüşler İkea’nın müşterilerinden geldi çünkü Balenciaga’nın çantası çıktıktan sonra alışveriş yapanlar, Ikea’nın kendi çantası arasındaki benzerliğe dikkat çekmeye başladı. Gerilla Pazarlama Teknikleri

Ikea, düşüncelerini özel olarak oluşturulmuş bir reklama dönüştürülmeden önce tüketicilerin ne söylediğini not etmiştir. Bu gerçek zamanlı pazarlamadan ne öğrenirsiniz?

Yukarıdaki örneklerde bir fast food şirketi, bir moda perakendecisi ve bir ev perakendecisi bulunmaktadır. Hedef kitleleri birbirinden farklıdır. Pazarlama yanıtları farklıdır. Ancak herksin not alarak yararlanabileceği yanıtların her birinde benzerlikler vardır.

Yanıtların her biri şunları kanıtlar;

  • Daha geniş dünyada neler olup bittiğinin farkında olmanız gerekir. Kendi endüstrinizin dışında gerçekleyen konuşmaları ve olayları not etmek yararlıdır.
  • Tüketicileriniz işinizin merkezinde. Bu yüzden istediklerine ve söylediklerine dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Hatalarınızı kabul etmekte korkmayın. Hatalar sizi insan yapar. İnsanlar insanlardan alışveriş yaparlar ve bu yüzden hala profesyonel bir duruşa sahip olduğunuz sürece, biraz kişilik göstermek, nadiren olumsuz bir tepki ile sonuçlanır.
  • Dikkatli bir şekilde yerleştirilmiş mizah, pazarlama stratejinize biraz kişilik kazandırmanın harika bir yolu olabilir.


kobi vadisi

Yorumunuz