Yatırımcı Arıyorum

Girişimci Adaylarının Sıkça Sorduğu Sorular

Girişimcilerin Merak Ettiği Sorular

Bir Yatırımcıyı İş Ortağı Yapmak İçin Nasıl İkna Edebilirim?

Bir yatırımcıyı ikna etmek için öncelikle hangi işi yapacağınıza kesin olarak karar vermelisiniz. Projenizi tüm ayrıntılarıyla dosya haline getirmeli ve bir iş planı yaparak yatırımcının karşısına çıkmalısınız. Sağlam bir proje ve iş planı her zaman ilgi çeker. Gerisi ise sizin ikna kabiliyetinize kalmış.

Bir Köy Yerinde Nasıl Bir İş Kurulabilir?

Her ne kadar işgücünün büyük kısmı şehirlere dağılmışsa da köy yerlerinde iş kuranlar da azımsanacak gibi değildir. Köyün geçim kaynağını belirleyerek ya da kendiniz en basitinden bir tavuk çiftliği ya da keçi çiftliği kurarak bile iş yapabilirsiniz. Ya da bir mandıra kurabilirsiniz. Tamamen sizin bütçenize ve iş fikrinize bağlı.

Hazır Bir İş Almadan Evvel Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bir işi kendiniz sıfırdan kurmaya değil de hazır bir işi almaya niyetiniz var ise, önce hangi iş kolunda hazır iş almak istediğinizi düşünün. İş kurmak kadar hazır bir iş almak ta bazen risk oluşturur. Bunun için alacağınız işyerini önceden araştırmanızda yarar var. Ayrıca gidip çalışma şartlarını görerek,  tüm aksaklıkları ve artılarını tespit etmelisiniz. Unutmayın, bu işe sermaye yatıracaksınız ve tamamen sizin yararınıza bir iş yatırımı yapmalısınız.

Bayilik Almak İstiyorum. Ne Yapmam Gerekir?

Bir bayilik almak, yeni iş kurmaktan daha az maliyetlidir. Dükkân kirası, dükkânın işin gereklerine göre düzenlenmesi gibi pek çok iş sizi maddi ve manevi açıdan yoracaktır. Bu sebeple yapacağınız iş koluna dair bayilik veren firmaları araştırıp, şartları size uyanlardan tercihlerinizi yapabilirsiniz.

İşim İçin Web Sitesi kurmak Zorunda mıyım?

Hayır. Böyle bir zorunluluğunuz yok. Ancak web sitesi kurduğunuzda işinizi sadece ülke sınırlarında değil, işinizle ilgili faaliyet gösteren herkese duyurabilirsiniz. Ayrıca düzgün web sitesi olan işletmeler, daha çok güvenilir bulunmaktadır. Müşterileriniz ve satışınız çoğalır. Bu sebeplerden bir web sitesi açmanızda büyük fayda vardır.

İşyeri Lokasyonu Satışı Etkiler Mi?

Evet, etkiler. İşyeri kurulma yerini seçerken ya da devir alacağınız işyerini belirlerken, insanların sürekli olarak akışının sağlandığı yerlerde işinizi kurmanız, müşterinin sürekli olarak sizi ziyaretine ve satışlarınızın artmasına sebebiyet verir. Bu yüzden eğer devir alacaksanız, bir iki gün önceden işyerine gidin ve birkaç saatinizi orada geçirin. Eğer istediğiniz müşteri potansiyeli aklınıza yatıyorsa, o işi tercih edebilirsiniz.

Gençler İçin Bir Kıyafet Mağazası Açmak İstiyorum. Ne Kadar Yatırım Gerekir?

Gençler için kıyafet satış mağazası açmak, oldukça cazip bir iş fikri ancak lokasyonu doğru seçmelisiniz. Gençlerin yoğun olduğu yerleri tespit ederek bu işi yapabilirsiniz. Özellikle üniversitelere ya da yurtlara yakın mesafelerde açacağınız genç kıyafet mağazaları, karlı bir yatırım olabilir. Bunun için bölgeye uygun fiyatlarda bir dükkân ve gençlerin tercih ettikleri markaların kıyafetlerini getirterek küçük satışlar gerçekleştirip daha sonra kazancınız artıkça işinizi büyütebilirsiniz.

Girişimcilikte Karlılık İçin Neler Yapılabilir?

Şu An İçin Hangi İşi Yapmak Karlı?

İş hacmi hiç küçülmeyen gıda, giyim, eğitim, turizm ve emlak işlerinde iş kurmak karlı. Ayrıca otomotivle ilgili işler ve emlak alım satım işleri de kar getiren işler. Size en uygun işi belirleyip, tercihinizi buna göre yapabilirsiniz.

Hazır Bir İşi Satmak Mümkün Müdür?

Pek çok işletme kurmak isteyen kişi, sıfırdan iş kurmak yerine hazır iş imkânlarını araştırmakta ve tercihlerini hazır işten yana kullanmaktadır. Bu nedenle, eğer satmak istediğiniz bir işyeriniz varsa, çok kolay bir şekilde alıcı bulabilirsiniz.

Pazarlama İşi Yapmak İstiyorum. Bunun İçin Ne Yapmam Gerekir?

Pazarlama işi, kişinin iş sırasında tecrübe kazanmasına bağlı bir iştir ancak tüm detayları ile bu işi öğrenmek istiyorsanız, bir kursa ya da imkânınız varsa bu işin eğitimini alarak da öğrenebilirsiniz.

Eğer eğitim imkânınız yoksa bir süreliğine bu işi yapan birinin yanında çalışarak bilgi ve deneyim sahibi olabilirsiniz. Bu sayede piyasayı da tanıma imkânınız olacaktır. Startup’lar Müşteri Güvenini Nasıl Kazanabilir?

İşi Kurmak mı Yoksa Hazır İşi Almak mı Daha Karlı?

Hazır işi kurmak; işin yapılacak işyerinin satın alınması ya da kiralanması, dükkânın iç dizaynı, tabelası, personel seçimi, aboneliklerin başlatılması, mobilya seçimi ve reklâmı gibi pek çok maliyeti de beraberinde getirecektir. Bunun için tüm bunların daha önceden yapıldığı hazır işyeri tercihi, maliyetlerinizi azaltacaktır. Yani hazır devir almak ya da bayilik almak daha karlı bir iştir.

İş Kurmadan Evvel Neler Yapmam Gerekir?

Bir iş kurmadan evvel, önceliğiniz yetenekleriniz dâhilinde, hangi işi kuracağınıza karar vermek olmalıdır. Daha sonra etkili bir planlama yapmalısınız. Maliyet muhasebesi, işin nerede kurulacağı ve kaç kişinin çalıştırılacağı gibi sağlıklı bir iş planı yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Tanıdığınız bir muhasebeci varsa, işin yasal gerekliliklerini de iyice öğrenmelisiniz.

Girişim Projesi Nasıl Başarıya Ulaşabilir?

Personel Alımında Neye Dikkat Etmeliyim?

Personel alımında ilk dikkat etmeniz gereken şey, alacağınız personelin işin niteliklerine uygun olup olmadığı ve gerekli eğitiminin olup olmadığıdır. Pek çok firma ya eğitimli kişileri işe almakta ya da gerekli eğitimleri kendileri sağlamaktadır. Eğitim verme imkânınız yok ise, eğitim alan kişilerle çalışmanız yararınıza olacaktır. Böylece zaman ve iş kaybı yaşamamış olursunuz.

İşimi İnternet Ortamında Nasıl Geliştirebilirim?

İnternet ortamı artık her işin en büyük gerekliliği ve yardımcısı. İşinizi duyurmak ya da satış yapmak için bir web sitesi açabilir, E-Ticaret ya da S-Ticaret destekli satış sayfaları açabilirsiniz. Bu yöntemlerle kendinizi çok fazla kişiye satış yaparken bulmanız mümkün. Artık tüm şirketler E-Ticaret ya da S-Ticaret (Instagram, Twitter, Facebook vb.) sitelerinde faaliyet göstermeye başladı bile. E-ticarette Fark Yaratmanızı Sağlayacak İpuçları

İşteki Verimliliği Nasıl Artırabilirim?

Bir işte verimliliği artırmanın yollarından biri, personelin motivasyonunu artırmaktır. Motivasyonu güçlü olan personel daha büyük azimle çalışır ve işyerinin verimliliği artar. Bunun için çalışma ortamının iyileştirilmesi, küçük motivasyonlar yapılması önemlidir. Çalışanı her şeyden önce bir aile bireyi olarak görmekte yarar var.

Ayrıca yeniliklere açık olmalı, işinizle ilgili her yeniliği takip ederek uygulamalı ve yeni fikirler üretebilmelisiniz. Daima kibar ve saygılı olmalısınız. Müşteriye olan davranışınız da işyeri verimliliğini etkiler.kobi vadisi

Yorumunuz