Yatırımcı Arıyorum

Girişimci İçin Muhasebenin Önemi

Yeni iş fikrinizin faaliyete geçiş aşamasında ve sonrasında devamlı bir nakit ihtiyacı ve nakit akışı olacağı aşikardır. Zaman içerisinde kurduğunuz şirketin nakit akışı ile cebinizdeki paranız birbirine karışabilmektedir. Üstüne basa basa söylemek gerekir ki şirket üzerinden kazanılan para ile cebinizdeki paranız birbirine kesinlikle karıştırılmamalıdır. Yani şirketin kazandığı para patron siz olsanız bile şirketin parasıdır. Bu hesabı iyi yapamayan girişimciler batma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar. Bunu bir örnek üzerinden açıklayalım. Herhangi bir bakkal dükkanına girdiniz ve alacağınız 1 tl değerinde bir ürün için 100 tl uzattınız. Dikkat ederseniz bakkalın kasasında bozuğu yoksa cebinden bir tomar para çıkartır, 100 lirayı oraya koyup oradan bozuk halde 100 lira çıkartıp kasaya koyar. Sonra sizin para üstünüzü kasasından tekrar sayıp verir. İşte bu şirketin parasıyla kendi paranızı karıştırmamanın en güzel örneğidir.

Özen göstererek hesabınızı yapmak istiyorsanız eğer, muhasebeci tuttuktan sonra ek olarak siz de küçük bir defterle hesabınızı tutabilirsiniz. Hatta aylık düzenli olarak muhasebecinizin hesaplarıyla karşılaştırabilirsiniz. Ön muhasebe olarak tabir ettiğimiz bu olay sizi hem olası facialardan koruyacaktır hem de hesabınızı daha iyi bilmenizi ve işinize daha hakim olmanızı sağlayacaktır. Facia olarak tabir ettiğimiz tabi iflastır. Bu sayede eğer batma ihtimaliniz varsa muhasebe ile bunu önceden fark etmeniz mümkündür. Fark ettikten sonra da gerekli önlemleri alıp B planınızı uygulamaya sokabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all commentsbayilik veren firmalar
iş planları
Yatırımcı Bul
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Uyarı: bu sayfada bulunan; bilgiler, içerikler veya yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz