Yatırımcı Arıyorum

Girişimci Olmak

Adım Adım Girişimcilik

Bu makale; Murat Günenç’in TEDX’teki konuşması üzerine hazırlanmıştır. Alt alanda yer alan videoyu izlemenizi ve kendinize dersler çıkarmanızı önemle tavsiye ediyor, biraz daha ileri giderek önünüze kağıt ve kalemi alıp hem bu yazıdan hem de izleyeceğiniz TEDX konuşmasından kendinizce notlar almanızı istiyorum.

Girişimcilik, maalesef sadece maddi kazanç sağlayacak işlere girmek, akıllıca risk alarak oturarak para kazanmak olarak düşünülüyor. Fakat girişimcilik bu hayatın her zerresinde, tüm detaylarda bir sanat eseri gibi nakış nakış işlenmiş olarak bulunmaktadır. Önünüzde karar vermenizi gerektirecek bir durum olduğunda matematik sıfır ve bir olarak nasıl karşınıza çıkıyorsa girişimci yönünüzde ortaya çıkar. Hayatın her anında düşünen insan, temelinde düşünme eylemini bulunduran girişimci ruhtan nasıl bağımsız düşünülebilir ki?

Gelecek İçin Doğru Kararı Vermek

“En kötü karar kararsızlıktan iyidir.” diyen Çehov, hayatta seçtiğiniz konuda en iyi olmanın, neyi seçtiğinizden ne kadar önemli olduğunu belirtmektedir. Kimi zaman bazı seçimler hayat tarafından size mecburiyet olarak sunulur. Elinizden bir şey gelmez ve o yolda ilerlemek durumunda kalırsınız. O an için üzülür yakınırsınız, kaybettiğiniz şeyler olduğunu söyleyip geçmişte takılı kalarak pişmanlıklar yaşarsınız. Geçmişte takılı kaldığınız sürece de ilerleyemez, şimdiden ve gelecekten uzaklaşırsınız. Tabi ki şansınız olduğu sürece en iyi seçimi yapmak için uğraşmalısınız. Fakat özgürce ya da mecburen, bir şekilde bir seçimi yaptıktan sonra geriye kalan o yolda en başarılı olmaktır. Hayat sizi bir yerlere sürükler ve yaptığınız seçimler nokta birleştirme oyunundaki gibi birleşir ve en sonunda büyük resmi ortaya çıkararak hayatınız şekillendirir. Merak etmeyin hayatınız bir şekilde şekillenecek tek yapmanız gereken seçtiğiniz seçimden diğerine geçerken en iyi olmak için çabalamak, büyük resmi oluşturacak çizgileri kalın ve belirgin şekilde çizmek. Toparlamak gerekirse bu noktada bir girişimci olmak için seçim yapmaktan ve hatta seçimlerinizden korkmayın. Tüm seçimlerin sizin öngöremediğiniz bir güzelliğe çıkacağını bilin ve bu doğrultuda savaşın.

Hayat sörf tahtasının üzerinde dalgalarla boğuşurken dengede kalmaya benzer. Nereden nasıl bir dalga geleceğini bilmezsiniz. Hayat da böyledir nereden nasıl bir etki geleceğini bilemezsiniz. Hiç beklemediğiniz insandan hiç beklemediğiniz bir tavsiye ya da proje gelebilir, hiç beklemediğiniz bir zaman da zor durumdayken hayat size bir çıkar kapı açabilir. Belki de kabul almam imkansız dediğiniz bir şirketten kabul almamanızın tek sebebi korktuğunuz için başvuramıyor olmanızdır. Nereden ne dalga geleceğini bilemezsin. Ancak bilmeniz gereken bir şey var: Dengeni sağla ve ayakta kal! Bir girişimciyseniz yeniliğe ve hiç beklenmedik sürprizlere açık olmalı, size çok uçuk gelen bir seçeneği bile değerlendirmeye almalı, üzerinde kafa yormalısınız.

Girişimci Olarak En Doğru Noktaya Ulaşmak

Eminiz hayat, sizden çok daha kuvvetlidir. Uzun süredir damlayan o güçsüz suyun katı ve sert taşları nasıl deldiğini hatta parçaladığını bilirsiniz. Hayata karşı ne kadar katı ve sert durmaya çalışırsanız hayat da sizi o kayalar gibi ufalayacaktır. Kendinize bir örnek bulmak istiyorsanız o gözünüzde büyüttüğünüz dağları değil suyu örnek alın. Akıntıya karşı koymaya çalışmayın, başaramayacaksınız. Akıntıyı kendi çıkarlarınız doğrultusunda yönlendirmeye çalışın. Girişimci ruhlu bir insan sistemi baştan sona değiştirmeye uğraşmaz bunu kimse ha deyince başaramaz. Bu ruha sahip insan son derece esnek davranarak mevcut sistemdeki boşlukları değerlendirir. Zamanla sistemi bu eksiklerinden faydalanarak kendi istediği şekle büründürür.

Yukarıda bahsettiklerimizi toparlamak gerekirse, size sunulan seçenekleri esnek olarak değerlendirmenizi önermemiz gerekecek. Yani mecburi olarak sunulan bir seçeneği, şımarık bir çocuk gibi eliniz tersiyle itmeye çalışıp başaramayınca da yıkılmanızı istemiyoruz. Bizim istediğim şey, tüm seçenekleri esnek olarak değerlendirip mecburi olarak yapmak zorunda kaldığınız bir şeyi bile zamanla istediğiniz çerçevede şekillendirebileceğinizi aklınızdan çıkarmamanız. Hayat size istediklerinizi yüzde yüz vermez bunun sebebi istediklerinizin yüzde yüz doğru olmamasıdır. Bir girişimcinin her konumda en başarılı noktaya ulaşabileceğini unutmayın.

Bir girişimci düşmekten korkmamalıdır. Çünkü ilerlemek için yürümeyi öğrenmemiz gerekir. Yürümek için de düşmemiz… Defalarca düşebilir, en dibi görebilirsiniz. Yapmanız gereken dinlenmeden daha güçlü kalkmaktır. Düşmeden önceki konumunuzdan daha güçlü kalkmalısınız ki yürümeyi öğrenmeye bir adım daha yaklaşın.

Hayallerinizi paylaşın. Nereden nasıl bir destek geleceğini bilemezsiniz. Hayallerinizi korkmadan her yerde herkese anlatın.

Ve en önemlisi çalışın çalışın çalışın… Girişimci olmaya kendinizi adayacaksanız, o sörf tahtasının üzerinde dengede kalacaksanız sizi ayakta tutacak tek şey çalışmak olacaktır.Girişimci olmak her şeyi riske atmak demek değildir. Nerede neyi ne kadar riske atacağınızın hesabını her zaman yapmalı buna göre hareket etmelisiniz. Aldığınız kararlar sonrasında hiçbir zaman korkmadan emin adımlarla ilerlemelisiniz. Kendinize ve aldığınız kararlara güvenin. O ruh içinizde bir yerlerde bulunmayı bekliyor.

Düşünün, hayal edin, pes etmeyin, savaşın, zevk almaktan vazgeçmeyin ve çalışın…


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz