Yatırımcı Arıyorum

Girişimciler Neden Birden Fazla İş Kurmayı Tercih Ederler?

Girişimci Profilleri

Günümüzde iki farklı girişimci profili bulunmaktadır. Bunlardan birisi sadece 1 şirket açanlar diğeri ise 1’den fazla şirket açanlardır. Sadece 1 şirket açan girişimciler, girişimcilik hayatlarını tek bir işletme sonunda söndürürler ve o şirket ile yetinmeye çalışırlar fakat 1’den fazla şirket açan girişimciler ise önü kesilemeyecek bir yolculuğun içine girmişlerdir bile. Çünkü 2. Bir şirket açmayı başarabilen girişimci ruhuna sahip insanlar 3. 4. ve daha birçoğu için gereken cesareti kendisinde bulmaktadır. Peki, birden fazla iş kurmayı tercih eden girişimcilerin diğer girişimci profiline göre artıları nelerdir?

Aktif Girişimciler

Hayatınıza Heyecan Katar

Girişimci olmak bir insanın hayatta sürekli koşuşturması demektir. Fakat bu koşuşturma düşündüğünüz gibi sizin zararına olacak bir koşuşturma değildir. Çünkü yaşama zevkiniz, hayattan aldığınız mutluluk ölüp gitmek yerine bu koşuşturma ile sürekli canlı kalacaktır. Tek bir işletmenin sahibi olmak bir süre sonra yaşadığınız hayatın heyecanını yitirmesi anlamına gelecektir fakat birden fazla iş kurmaya başladığınızda hiçbir zaman sıkıcı bir hayat yaşamazsınız.

Finansal Güvenlik Sağlar

İstisna olmayı başarabilmiş çok büyük şirketler için geçerli olmasa da kendi kuracağınız şirketler sizin ve ailenizin geleceği için büyük bir finansal güvenlik sağlar.

Zinde Kalmanızı Sağlar

Kurduğunuz her yeni şirkette yeni bir şeyler öğrenirsiniz ve yeni şeyler için çaba sarf edersiniz. Bu sayede zinde kalmış olursunuz. Hiç bilmediğiniz şeyleri öğrenmeye başlar ve becerilerinizi tazelemiş olursunuz.

Deneyimlerinizi Tazeler

İş hayatınız boyunca kazandığınız deneyimlerin yok olup gitmesi yerine her yeni şirket kurmanızda tazelenir ve artar. Bir şirket kurduğunuzda ve onu işletmeye başladığınızda her gün farklı deneyimler elde edersiniz. Bu deneyimleri sabit bir şekilde bırakmak yerine yeni bir iş kurma aşamasında büyük avantaj sağlayabilirsiniz.

Kişisel Ağınızı Genişletir

Bir şirket kurmaya başladığınızda, diğer girişimciler ile yatırımcılar ile danışmanlar ile satıcılar ile hizmet sağlayıcıları ile ve bu aşamada size yardımcı olacak kişiler ile iletişime geçersiniz. Bu iletişim ikinci bir şirket kurmaya kalkıştığınızda çok değerli bir kişisel ağınızın varlığını size gösterecektir. Bu sayede her kurduğunuz şirkette gelişen kişisel ağınız ile üstleneceğiz iş azalacak ve çok daha kısa sürede yeni bir şirketin daha sahibi olacaksınız.

Kişisel Markanızın Gelişmesine Yardımcı Olur

Birden fazla iş kurduğunuzda tek kazanacağınız gelir kaynağı değildir. Bunun dışında itibarınızı ve kişisel markanızın gelişmesine de büyük oranda destek olmaktadır. Konferanslar, seminerler, paneller ve röportajlar ile itibarınız her geçen gün yükselecektir. Bu sayede ileriye dönük planlarınızda daha fazla kazanacağınızın garantisi verebiliriz.

Her Yeni İşte Daha İyi Seviyede Olursunuz

İlk işinizi kurarken çok zorlanabilirsiniz, karşınıza çıkan engellerin karşısında sağlam durmakta güçlük çekebilirsiniz fakat ikinci işinizi kurarken bu engelleri tanımaya başlarsınız. Üçüncü işinizde daha çok şey öğrenmişsinizdir ve daha kolay adım atarsınız. 4, 5 derken her yeni iş kurmada çekeceğiniz sıkıntılar azalacaktır. Çünkü iş kurmanın nasıl yapıldığını ve neler yapılması gerektiğini çok net bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

Aktif Girişimci Olmak

Sonuç olarak, girişimci olduğunuzu düşünüyorsanız ve ilk işletmenizi kurduysanız bir tek bu işle ilgilenmeyin. İşinizden kazandıklarınız ile sermaye elde edip yeni bir işin kapılarını aralamaya çalışın. Sonra bir diğerine, bir diğerine derken iş hayatında kazanacağınız deneyimler, kazançlar ve çevre doğru orantılı olarak artacaktır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz