yatırımcı arıyorum

Girişimcileri Neler Motive Eder?

Girişimci Motivasyonu

Bazı girişimciler pazara tek bir fikir veya ürün getirmek için sürekli mücadele ederken, diğerleri bunu neredeyse zahmetsizce, tekrar tekrar yapabiliyor gibi görünmektedir. Efsanevi bir başarı elde etmiş şirketlerin sahipleri, bu küresel işletmelere birer örnektirler. Ancak, aynı küresel tanınırlık seviyesine ulaşamayacak olsa da katlanarak sayıları artan oldukça kârlı kalabilecek başarılı işletmeleri başarıyla ve sürekli olarak başlatan kadın ve erkek girişimciler vardır. Peki, bu girişimciler nasıl yapıyorlar da başarılı oluyorlar? Tekrarlanan başarının verdiği zevk göz önüne alındığında, hemen hemen hepsinde bir şansı faktörü olacağını sayabilirsiniz fakat ya işin sürekliliğinde durum nedir? Bu başarılı liderlerin yetenekleri incelediğinde özlerinde başarıya giden doğuştan bir yetenek söz konusudur. Peki, sizdeki durum nedir?

Seri bir girişimci için en büyük zorluk, ilk girişimlerini tetikleyen ilk açlığı, tutkuyu ve bağlılığı nasıl yeniden ateşleyeceğinizi bulmaktır. Bunu yapmak için, çoğu kişi kendilerini geçmişte desteklemiş bağlantılarla çevrelerler ve genellikle çok önemli finansal, profesyonel ve duygusal destek için güvenilir ortaklara yaslanırlar. Bu insanlardan sürekli olarak yararlanmak için girişimci, takipçileri arasında organik bir özveride bulunmak zorundadırlar.

Genelde iyimser ve idealist olarak görülen bu girişimciler, kolay bir şekilde gözlemlenen bir taahhüt ve vizyona sahiptirler. Yaratıcı, atılgan, kendine güvenen, yorulmaz, oldukça rekabetçi ve yoğun bir odaklanma düzeyine sahiplerdir. Girişimciler ne yaptıklarına gerçekten inanıyorlardır ve böylece diğerlerini de aynı amaca yönlendirirler. Genellikle yaratıcılığa yüksek bir değer koyarlar ve nihai sonucu kendi lehlerine çevirebileceklerinden emin olduklarında hesaplanmış bir risk alırlar.

Motive Olma Sebepleri

Peki, işlerine bu kadar şiddetli bağlı olmalarına ilham veren, onları motive eden şey nedir?

Servet

Para seri girişimciler arasında ortak payda olarak görünür. Forbes tarafından derlenen Dünya Milyarderlerinin bir listesine hızlıca göz attığımızda, büyük bir oran Bill Gates, Warren Buffet, Larry Ellison ve Amancio Ortega gibi girişimcilerdir. Bu adamlar dünyanın servetinin yüzde 1’ini oluşturuyor ve kendi kendine girişimci olarak durmaya başlamışlar. Serveti elde etme tutkuları onların bu kadar başarılı olmalarında etkin rol oynayan nedenlerden biridir.

İçsel motivasyon

Girişimci takıntısı olarak da bilinen içsel motivasyon, bir şey üzerinde çalışmaya yatkınlığı ifade etmek için kullanılan bir terimdir çünkü kişisel düzeyde ilginç, ilgi çekici, teşvik edici, tatmin edici veya zorlayıcıdır. Bu, beklenen değerlendirme, denetleme, rekabet veya ödüllendirmeyle, dış motivasyona sahip daha büyük insanlara karşı mücadele eder. Bu girişimciler yapmak istediklerini yapıyorlar, çünkü gerçekten bundan zevk alırlar. Sonuç olarak, pek çok seri girişimci hem somut hem daha az zorlu hem de kendilerine anlamlı gelen hedeflerin peşinden koşmayacakları bir şey yaratmak için çabalamaktadırlar.

Sosyal sorumluluk

Herhangi bir işletme girişiminin başarısı için bir garanti yoktur, ancak seri bir girişimcinin başarı oranı bu gerçeğe dayanıyor gibi görünmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi, hem zaman hem de finansal kaynakları riske atmayı göze alanlar, yaptıklarına inandıkları için bunu yaparlar. Ve Google’ın kurucu ortağı Larry Page veya  Steve Jobs gibi girişimcilerle birlikte, girişimcinin seçtiği alanı geliştiren yeniliklere katkıda bulunarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirme arzusunu belirliyoruz. Neredeyse çılgın bir hırs seviyesine sahip olabilecek bu bireyler, toplumu iyileştirmek için çaba gösteren ürün ve hizmetler sağlama eğilimindedir ve bu süreçte dünya üzerinde önemli bir iz bırakmaktadırlar. Kısacası bu bir mirastır.

Motivasyon Kaynakları

Büyük girişimcilerin ortak motivasyon kaynaklarının yanında bir girişimciyi motive eden alt unsurlar bulunur. Mesela bir ürüne ya da hizmete yapılan geri bildirim onu daha iyiye yönlendirmede motive ederki bu da başarıyı getirir. Bunun yanında kendi yeteneklerini gösteren bir ürün ya da hizmet motive eden diğer unsurlardan biridir. Bu unsurlar aslında kişisel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Biri için servet edinme tutkusu en çok motive eden unsurken, diğeri için bu sadece amacına ulaşmak için bir araçtır. Ya da sanatçı ruhlu bir girişimci her ne kadar başarısı para getirse de sanatının sergilenmesi onu en çok motive eden sebeptir diyebiliriz. Sizde sizi en çok motive edecek sebebi düşünerek girişiminizi o yönde yapmanız ulaşacağınız başarı yolunu kısaltır.

Motivasyon, kimi için bir müzik, kimi için bir söz ya da takdir cümlesi olabilir. Girişimcilik ruhunun ortak paydası faydalı olmak ve başarmaktır. Sebebiniz her ne olursa olsun bilmelisiniz ki motivasyon olmadan başarılı olmak zor hatta imkansızdır.


şirket kurmak

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Girişimcileri Neler Motive Eder?

okuma süresi: 4 dk
0