Yatırımcı Arıyorum

Girişimcilerin Başarılı Olabilmesi İçin 7 Önemli Tavsiye

Girişimcilere Tavsiyeler

Günümüz dünyasının dijitalleşmeye başlaması, zamanın çok hızlı akmaya başlaması ve büyümesi sonucu herkes bu pastadan bir dilim alma peşinde koşturur oldu. Bu koşuşturma, şirketler ve insanlar arasındaki rekabet ortamını oldukça güçlendirdi. Özellikle yeni bir iş kuran genç ve girişimci kişiler bu rekabet ortamında yere sağlam basabilmek için çok çaba sarf etmek zorunda ve adımlarını hep doğru zamanda atmak durumundadır.

Girişimciler, sektöre yeni adım attıklarında arkalarında her zaman örnek alabilecekleri kişi ve şirketlerin var olduğunu ve bu aşamaların hepsinden onların da geçtiğini anımsayarak hareket etmelidirler. Bu sayede hızla büyüyen dünyada ayakta durmak daha kolay olacaktır. Derlenen ve edinilen bilgiler ışığında girişimcilerin iş hayatında başarılı olabilmesi için 7 önemli tavsiyeyi sizlere sunuyoruz.

Girişimci İçin Başarı Yolları

1- Her zaman Yeni Pazar Arayışında Olun

Çok tutan bir iş modeli taklit edildiğinde ister istemez Pazar payı düşecek ve rekabet ortamı artacaktır. Bir işte çok başarılı olan kişileri taklit etmek, o iş hayatına girdiğinizde hem sizi hem de taklit ettiğiniz kişiyi sarsacaktır. Bunun yerine olmayan bir Pazar arayışına ya da karlı fakat çok gözde olmayan pazarlara girmeye çalışmak, daha hızlı sonuç almanızda size yardımcı olacaktır.

2- Her İşi Tek Başınıza Yapmaya Kalkmayın

Zaten iş kurma süreci çok zorlu bir süreç iken bunu daha da zorlaştırmanın alemi yok. Şirketinizin daha hızlı gelişmesini ve bir an önce sonuç vermesini istiyorsanız bildiğiniz bilmediğiniz her işin peşinden siz koşmayın. İlk etapta iş bölümü yapıp işe alacağınız birkaç kişi ile çok daha olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Zaten bir iş kurduğunuzda her işi yapmayanı kimse ayıplamaz. İş bölümü ile işleri daha hızlı yönetebilirsiniz.

3- Sistem Sayesinde Ayakta Duran Bir İş Kurun

Kişiler gelip geçicidir belki ama sistem daimi olmalıdır. İş hayatınızda çalışanlarınızı kaybedebilirsiniz ve bu şirketinizin sonu demek değildir. Yeni bir çalışan bulabilirsiniz. Tabi nasıl olsa çalışan gidici deyip ona değer vermemek olmaz. Her çalışanınıza aynı değeri verip onlarla güzel iletişim sağlamak müşteri kitlenizi de artıran bir etki olacaktır. Girişimcilerin Kullanması Gereken Uygulamalar

4- Her Şeye Evet Diyen Kişileri İşe Almayın

Bir girişimi ve girişimciyi yükseltip geliştiren en büyük etken eleştiridir. Girişimin sistemi hakkında ya da girişimcinin izlediği politika hakkında eleştiri yapmak yanış ilerleyen şeylerin doğru yola girmesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden girişim ve girişimci hakkında eleştiri yapamayacak ve her şeye evet diyecek kişileri iş hayatınıza almayın.

5- Teknolojiye Adapte Olun

Bazen klasik ve nostalji daha güzel gözükebilir fakat günümüz dünyası teknoloji dünyasını ifade etmektedir. Günümüzde birçok farklı mecra teknolojiyle iç içedir ve yatırımlarının çoğunu teknoloji alanında yapmaktadır. Kendi alanınızda yaşanan teknolojik bir gelişmeyi anında işinize adapte etmek her daim sizin yararınıza olacaktır.

6- İşiniz ve Eğitiminizi İlk Etapta Bir Arada Götürmeyin

Birçok girişimci üniversiteden mezun olduktan sonra iş hayatına atılmaktadır. Üniversite sırasında sahip olduğu iş fikrini modele döküp hayata geçirmektedir. Daha birkaç yıllık iş tecrübesi olan girişimciler aynı zamanda yüksek lisans ve master yapmanın planlarını da kurmaktadır. Fakat burada yanlış algılanan durum, daha yeni olan işiniz ile eğitiminizi bir arada yürütmek sizi ikiye bölecektir. Şirketiniz bu yüzden zarara uğrayabilir veya şirketinizin gelişimi yavaşlayabilir. Kurduğunuz işte bir süre tecrübe edindikten sonra işiniz gereği hangi alanda gelişmeniz gerekiyorsa eğitimin sırasında bu alana yoğunluk verebilirsiniz.

7- Her Bir Müşterinin Aynı Zamanda Sizin Patronunuz Olduğunu Unutmayın

Girişiminizi başarısızlığa iten en büyük neden müşteri odaklı olamamaktır. Müşterileriniz kullanmayacağı bir ürün veya hizmet sunmak, satış sonrası kaliteli hizmet vermemek gibi etkenler nedeniyle şirketiniz büyük bir tehlike içine girebilir. Bu yüzden müşterileriniz ihtiyaçlarını ve isteklerini göz önünde tutun ve onlara yönelik çalışmalar gerçekleştirin.

Girişimci Rehberi

Artık sizde iş dünyasına adım atmayı düşünüyorsanız, girişimcilik kelimesini sık sık duyacağınız anlamına gelmektedir. Peki girişimcilik hakkında tam olarak detaylı bir bilgiye sahip misiniz? Biz size yardımcı olmak için, girişimcilik hakkında bilinmeyen birçok yanıtı hazırladık. Kobu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için: girişimcilik rehberi adlı içeriği inceleyebilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz