Girişimcilerin Yaptığı En Büyük Hatalar

Girişimcilikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş hayatı içerisine girmeyi planlayan herhangi bir girişimci birikimlerini çeşitli sektörler üzerinde değerlendirmek isterken bazı hatalar yapabiliyor. Yapılan hataların bazen geri dönüşü olabiliyorken, bazen de geri dönüşü olmayabiliyor. Bazı yapılan hatalar olumsuz sonuçlandığı takdirde kişinin piyasalara bakış açısı oldukça farklı düşünceler içerisine girebiliyor.

Kişinin herhangi bir sektöre adım atmadan önce yapması gereken birkaç durum meydana geliyor. Bu durumlardan en önemlisi ise piyasa ve pazarlar üzerine para yatırmadan titizlik ile araştırması gerekiyor. Para getirecek sektörlere birikimler her zaman yapılabilir fakat önemli olan ise geri dönüşün olup olmadığı olarak belirtiliyor.

Girişim yapılacak sektörler üzerinde araştırmalar yapmak oldukça yararlı bir hal içerisinde gerçekleşiyor. Kişiler piyasaların hangi anlamlar içerdiğini, hangi işlemlerin gerçekleştiğini, hangi yatırım araçları üzerinde alım ya da satım yapıldığı, meydana gelebilecek risklerin hangi boyutlarda olduğu, paraların sektörler üzerindeki kar ve zarar miktarlarının nasıl gerçekleştiği gibi konulara dikkat ederek çeşitli araştırmalar yapması öneriliyor.

Ülke sınırlarımız içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte internet ortamında çeşitli ücretli ve ücretsiz kursların verildiği görülmektedir. Kişi bu kurslar sayesinde piyasaların durumlarını baştan aşağı analiz ederek bilgi sahibi olabilir ve de bu durumu piyasa ve pazarlar üzerinde avantaja çevirebilir. Artı olarak piyasaya olan acemiliğini bu kurslar sayesinde atabilir ve de profesyonel yatırımcılar gibi gelirlerini çeşitli sektörler üzerinde değerlendirebilir. Genel olarak ülke sınırlarımız içerisinde yaşayan piyasa uzmanları, girişimcinin piyasaya girmeden önce mutlaka kurs ve araştırma yapmasını uygun buluyor.

Risk Yönetimine Dikkat Etmemek

Piyasalar içerisinde yer edinen risk yönetimi, oldukça deneyim isteyen bir sistem olarak günümüzde beliriyor. Kişi kendi deneyimleri ile risk durumlarını başarılı bir şekilde atlatabilir. Risk yönetimi hakkında dikkat edilmesi gereken temel noktalardan bir tanesi de girişimcinin çevresindeki kişilerin yaşamlarından almış olduğu fikir ve tavsiyeler doğrultusunda kişisel risk yönetimini gerçekleştiremeyeceğini bilmek olmalıdır. Çünkü girişimcinin bakış açısı, teminat miktarı ve de işlemlerinin büyüklüğü gibi birçok faktör değişim gösterebiliyor. Son olarak bu konuda atlanmaması gereken kurallardan bir tanesi de kişinin izlemesi gereken yolların en başında demolardan oluşan hesaplar ile deneyim kazanmak olmalıdır.

Genel olarak bu sisteme bir profesyonel olarak bakıldığında çoğu deneyim kazanmış yatırımcıların risk kontrollerini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği belirtiliyor. Vermiş oldukları kararları üst seviyelerde tutarken, almış oldukları riskleri en alt seviyelerde tutarak devamlılık gösteriyorlar. Oluşan risk dağılımlarını iyi bir şekilde dengeleyebiliyorken, yapılan diğer işlere ise bu riskleri başarılı bir şekilde dağılımını gerçekleştirdikleri belirtiliyor.

Yatırım Planı Oluşturmamak

Ülke sınırları içerisindeki ve dünya üzerindeki tüm yatırımcıların, yatırım yapmadan önceki planları içerisinde yatırım planı oluşturdukları biliniyor. Çevremize baktığımızda birçok uzman yatırımcının yıl başı ve yıl sonlarında oluşturdukları planlar ile gündeme geldiği gözlemleniyor.

Genellikle yeni yatırımcıların henüz tam anlamıyla sektör üzerinde ileriyi göremedikleri için yatırım planı oluşturamadıkları belirtiliyor. Bu konuları çözüme kavuşturabilmeleri için yapılması gereken temel davranışlardan bir tanesi de piyasaları yakından takip etmeleri ve de uzman yatırımcıların fikirlerinden çıkarım yapmaları olmalıdır.

Aşırı Bir Şekilde Kaldıraç Kullanmak

İş hayatı üzerindeki forex piyasasının yeni oluşturulan piyasa üzerindeki avantajları, yeni yatırımcılar için oldukça geri dönüşü olmayan hatalar yapmalarına neden olduğu gözlemleniyor. Bu kaldıraç sistemi kazançlı bir sistem olması gibi deneyim sahibi olmayan ve de aşırı kazanç elde etmek isteyen girişimcilerin hırsları sonucunda hata yapmamaları için aşırı kaldıraç sistemini kullanmamaları öneriliyor.

Piyasa içerisindeki acemi yatırımcıların oldukça aşırı kaldıraç kullandığı gözlemleniyor. Bu sebeple acemi yatırımcıların deneyim kazanana kadar aşırı kaldıraç kullanmamaları öneriliyor. Oluşabilecek sorunlara çözüm üretmek için herhangi bir deneme hesabı oluşturarak kaldıraç sisteminin olumlu ve olumsuz sonuçlarının vermiş olduğu riskleri araştırabilme şansı da mevcut olduğu belirtiliyor.

Kazanma Hırsı ve Kibir

Genel olarak uzman yatırımcıların yaşamlarına ve de düşüncelerine bakacak olursak, gerçekleştirmiş oldukları yatırımların hiçbiri üzerinde kibir ile bahsettiklerini görmek mümkün olmuyor. Bu yatırımcıların yapmış olduğu yatırımlar üzerine çeşitli haberler yapılmadığı müddetçe ne kadar kar ve zarar ettiklerini öğrenmek pek mümkün olmuyor.

Profesyonel bir girişimci olabilmek için sakin, sabırlı ve de organize şekilde yatırımların yapılması gerekiyor. Yeni girişimcilerin yapmış oldukları çalışmalar üzerinde oldukça telaşlı, panik ve sabırsız bir şekilde gerçekleştiği belirtiliyor.

Girişiminize Destek Gerekiyorsa

Siz de profesyonel bir girişim için maddi desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizin gibi projesine/şirketine yatırım desteği arayan binlerce kişi, Kobi Vadisi platformunu sayesinde gelecek adımlarını çok daha sağlam adımlarla atıyor. Yatırım desteğinizi karşılamak ve daha profesyonel adımlar atabilmek için, Yatırımcı Arıyorum sayfasını ziyaret ederek girişiminizi ülke genelinde yer alan yatırımcılara ulaştırabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Girişimcilerin Yaptığı En Büyük Hatalar

okuma süresi: 4 dk
0