Yatırımcı Arıyorum

Girişimcilik Hayalini Gerçeğe Dönüştürmek

Girişimcilik Hayalini Gerçeğe Taşımak

Girişimcilik üzerine hayalleriniz ve hedefleriniz var ve siz de KOBİ dünyasına katılmak istiyorsunuz. Sektörde var olmak ve iş yapmak için heyecan duyuyor, aklınızdaki iş planı ile geleceğinize şekil vermek niyetindesiniz. Ancak muhtelif endişeleriniz var ise gelin bu endişeleri birlikte cevaplandıralım ve endişelerinizi sonlandıralım. Evvela girişimci nedir sorusu ile başlayalım. Bu sorunun cevabı bir yandan başarılı olmanın da anahtarıdır. Gereksinimleri önceden fark eden ve bunu akılcı fikirlerle hayata sunan ve bundan kar sağlamayı bekleyen kişidir girişimci. Başkalarının bakıp göremediği eksikleri ve ihtiyaçları gören ve bu eksikleri fırsata çeviren kişilerdir. Siz de araştıran, merak eden, sorgulayan ve eksikleri fark edebilen bir yapıya sahip iseniz ve içinizde yapmayı düşündüğünüz işe karşı heyecan besliyorsanız, evet siz de bir girişimci olabilirsiniz.

Cazip fikirler ile insanları etkileyebilme mahareti de girişimcilikte oldukça önemlidir. Sizinle aynı işi yapan onca insandan bir farkınızın olması çok daha hızlı yükselmenizi ve çok daha fazla kazanmanızı sağlayacaktır. Bununla beraber gelecekle ilgili planlarınızın da gerçekçi olması elbette şart. Ayaklarınızın yere basması oldukça önemli.

Girişimci Rehberini Kullanmak

Girişimcilik hayaliniz var ise evvela bir döküman hazırlamalı, bir iş planı oluşturmalısınız. Yapacağınız hizmet veya ürünü kimler alır, pazarlaması nasıl yapılır, ne kadar yatırım ister, rakipleriniz kimler gibi soruları cevaplamak ve bir yol çizmek son derece önemli. Her açıdan işinizi değerlendirebilmelisiniz. Finansal destek almak istediğinizde de bu iş planınız size fevkalade faydalar sağlayacaktır. Fikir odağı yani girişimci, somut bir biçimde sunum yapacağı iş planı ile bir yerde ilk izlenimini vermektedir.

Üstelik hazırlamış olduğunuz iş planını zaman zaman okumanız ve üzerinde çalışmanız size de büyük kazançlar sağlayacak, eksiklerinizi, artılarınızı, doğrularını görmenizi sağlarken, yeni fikirlerin aklınıza gelmesi ve işinizi geliştirmenize vesile olacaktır. Kendinizi en net görebileceğiniz yerde aslında yine hazırlayacağınız iş planı olacaktır. Hazırlayacağınız iş planı ile ileride finansal yatırımcınızı işinize ikna edebilecek misiniz? Bu sorunun cevabı da geleceğiniz için oldukça mühim. İşinizin gelecek vaat ettiğine ve size kazandıracağına yatırımcınızın inanması gerekli.

Kobi Vadisi olarak bu konuda size ışık tutacak, merak ettiğiniz birçok soruya ulaşabileceğiniz girişimci rehberi adlı sayfayı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Girişimci Olmak İçin Gerekli Azmi Göstermek

İş hikayenizi nasıl neticelendirmeyi düşündüğünüzde son derece önemli. Belli bir birikiminiz olabilir. Krediye başvurabilir, başka şirketlerle iletişim kurabilirsiniz. Yahut bahsettiğimiz gibi finansal arayışa çıkabilirsiniz. Her türlü alternatifi uzman bir beyin ile birlikte düşünmeli, finansal tahminlerinizi çok iyi yapmalısınız. Danışmanlık almanız da size büyük artılar kazandırabilir. Bu elbette sizin inisiyatifinize kalmış bir şey. Danışmalık hizmetini özel şirketlerden alabileceğiniz gibi, çalıştığınız bankanın bireysel uzmanınızdan da alabilirsiniz. Sanayi Bakanlığı, Tübitak ve KOSGEB gibi kurumlarda destek almak açısından göz ardı edilmemelidir. Girişimcilik Hayallerine Destek Olan Krediler

Uzun vadede başarı düşünüyor iseniz işinizi en başından itibaren sıkı tutmalı, tüm dikkatinizi işinize vermelisiniz. İçinde olmak istediğiniz sektörü tanımanız da çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Örneğin yapacağınız işin duayeni kim biliyor musunuz? Örneğin bu sorudan başlayarak bir araştırmaya girebilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz