Yatırımcı Arıyorum

Girişimcilik Önerileri

Girişimcilik Fikirleri

Günümüzde çoğu insan kendi işinin sahibi olmak istiyor. Saat sınırları olmadan, bir yöneticinin emrinin altında olmadan çalışmak ister. Bunun için girişimci olmayı seçebilirsiniz. Özellikle Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus ile girişimci potansiyeli yüksektir. Girişimci olmak istiyorsanız bir iş fikrine ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle sermayenize göre yer almak istediğiniz sektörü seçmelisiniz. Sektöre karar verdikten sonra iş fikrinizi bulmalısınız.

Girişimciliğe Adım Atmak

Girişimci olmadan önce kendinize sormanız gereken sorular vardır;

 • Risk almaya hazır mısınız?
 • İş fikrinizi bulduktan sonra hayata geçirirken ve işinizi kurduktan sonra yaşayacağınız zorluklara hazır mısınız?
 • Başarısız olma ihtimalinize hazır mısınız?
 • Girişimcinin sahip olması gereken özellikleri taşıyor musunuz?

Kendinize bu soruları sorduktan sonra girişiminiz için karar verebilirsiniz.

En Popüler Girişimcilik Modelleri

Türkiye’de yapabileceğiniz pek çok girişim fikri bulunmaktadır.

 • Solucan Gübresi

Solucan gübresi işi ile yüksek bir kazanç elde etmeniz mümkündür. Düşük maliyetli bir iş olduğu için düşük bir sermaye miktarı ile solucan gübresi işine başlayabilirsiniz. Solucan gübresi işine başlayabilmeniz için gerekli alt yapıyı sağlamalısınız. Aksi halde başarısızlık elde edebilirsiniz. Solucan gübresi işi için en az 20 metrekare alana sahip olmalısınız ve günde 15 saatinizi bu işe ayırabilmelisiniz.

 • Çiçek İşletmeciliği

Günümüzde çiçeklere olan talep artmaktadır ve bu işte kâr etme potansiyeliniz yüksektir. Çiçek üretimi yapıp işletecekseniz ilk önce müşterilerinizi bulmalısınız. Müşterileriniz ile konuşarak neleri talep ettiğini öğrenerek dikkatinizi o yöne verebilirsiniz. Çiçek işletmeciliği yapmak kârlıdır fakat tarım girişimcilikleri içinde zorlu bir iştir.

 • Gübre Dağıtımı

Tarım sektöründe faaliyet gösteren her işin gübreye ihtiyacı vardır. Gübre dağıtımı işi ile kazanç sağlayabilirsiniz. Bu işi yapabilmeniz için gerekli olan birkaç araba sahibi olmanız yeterlidir. Sahip olduğunuz arabalar ile şehiriçi taşımacılık yapabilirsiniz. Tarımsal ürünlerin yetiştiği her ilde müşteri bulabilirsiniz.

 • Mantar Yetiştiriciliği

Mantar yetiştirme iş fikri her sermaye düzeyine uygundur ve geri dönüşüm almanızın en kısa olduğu iş fikridir. Her sermaye miktarına uygun olması nedeniyle girişimciler tarafından sıklıkla yapılan bir iştir.

 • Kinoa Yetiştiriciliği

Kinoa bitkisi Türkiye’de pek bilinmiyordu. Güney Amerika’da yaygın olarak yetiştirilen bitkiye Türkiye’de gün geçtikçe ilgi artmaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan bu bitki tohum olarak satıldığında oldukça iyi kazanç sağlayabilirsiniz.

 • Macadamia Fındığı Yetiştirmek

Macadamia fındığı Omega 7 içeren nadir bir besin kaynağıdır. Sağlığa çok faydalı olan bu ürünü yetiştirmeniz halinde kilosunu 150 ve 250 TL arasında satmanız mümkündür.

 • Safran Yetiştiriciliği

Safran yetiştirilmesi kolay bir bitkidir ve Türkiye’de gün geçtikçe safrana olan talep artmaktadır. Safranın kilosunu 20.000- 40.000 TL arasında satmanız mümkündür. Safran yetiştiriciliği işinden böyle kazançlar elde edebileceğini bilen girişimcilerin gözleri bu alana çevrilmektedir. Ancak safran yetiştiriciliğinin zor olan yönleride bulunmaktadır. Bitkiyi yetiştirebilmeniz için büyük bir alana ihtiyacınız vardır ve üretimi oldukça zordur. 1 kilo safran için 75 bin soğan ekimi yapmanız gerekir. Girişimcilerin safran yetiştiriciliğinden vazgeçme nedeni budur.

 • Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta bitkisine Türkiye’de her zaman talep vardı. Aromatik koku sağlaması, güzel görünüşü ve sağlık ve kozmetik sektöründe kullanılabilmesi nedeniyle var olan talep git gide artmaktadır. Girişimcilerin lavanta yetiştiriciliği yapmak istememe nedenleri arasında diğer girişim fikirlerine göre biraz sermayenizin olması gerektiği olabilir. Sermaye miktarınızın kat kat fazlasını elde etmeniz mümkündür.

 • Ginseng Yetiştiriciliği

Ginseng bitkisini yetiştirebilmeniz için soğuk ve yüksek rakıma sahip bir iklimde olmanız gerekiyor. Ginseng yetiştiriciliği ile yurtdışına satış yapmanız ile dönüm başına 50.000 dolar elde etmeniz mümkündür. Türkiye’de adam otu olarak bilinen bitkiyi online satış ile kök halinde 1500 TL civarında satabilirsiniz.

 • Renkli Yumurta Üreticiliği

Son yıllarda renkli yumurtaya olan talep artmaktadır. Renkli yumurtalar diğer yumurtalara göre daha sağlıklı ve kolesterol oranı azdır. Renkli yumurta üreticiliği yapabilmeniz için renkli yumurtlayan süs tavuğu almalısınız. Tavuğun maliyeti 150-200 TL arasında değişmektedir. Elde edeceğiniz renkli yumurtalar yurtdışında astım hastalıklarını tedavi etmek için kullanıldığı için yurtdışına satış yapmanız da mümkündür.

 • Devekuşu Çiftliği Kurmak

Deve kuşunun etine olan talep her geçen gün artmaktadır. Yeni bir girişim sayesinde deve kuşu çiftliği kurmanız sizin için kazançlı bir yatırım sağlayabilir. Deve kuşu çiftliği açarak deve kuşlarını yetiştirebilirsiniz. Deve kuşunun yalnızca eti ve yumurtasını değil pek çok özelliğinden kazanç elde edebilirsiniz. Deve kuşlarının tırnakları ve tüyleri kozmetik sektöründe kullanılıyor. İş Fikirleri, Girişime Nasıl Dönüşür?

 • Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı Yapmak

Sosyal medyanın yaygın kullanılmasının etkilerinden biride artık insanların en özel anlarını kayıt altına almak istemesidir. Bu nedenle insanlar doğum yaparken fotoğraf çekilmek isterler. Artan bu talebi karşılamanız halinde iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Bu işe başlamadan önce fotoğrafçılık eğitimi almalısınız. Profesyonel olarak bu işi yapmanız halinde iyi kazançlar elde edersiniz.

 • Yarasa Gübresi Satmak

Yarasa gübresi tarım sektöründe oldukça tercih edilen bir gübredir. Yarasa gübresi üretimi yapan girişimciler aldıkları sonuçlardan oldukça memnundurlar. Diğer girişimcilerinde bu alandaki fırsatı görebilmesine yaramıştır. Yarasa gübresi ürünlerde %50 ve %120 oranında verim sağladığı için üreticiler tarafından tercih edilmektedir ve her geçen gün talep artmaktadır.

 • Catering Firması Açmak

Yemek yapmayı seviyorsanız catering firması açarak oldukça kârlı işler yapabilirsiniz. Küçük bir işletme ile başlayarak büyük bir işletme haline gelmeniz mümkündür. Düğün, nişan ve diğer özel günlerde insanlar yemek yapmak yerine catering firmaları ile anlaşarak yemeklerini bu firmalardan sağlarlar.

 • Danışmanlık Hizmeti Vermek

Başarılı olduğunuz bir işte danışmanlık vererek kendi işinizi kurmanız mümkündür. Düşük bir maliyetle danışmanlık hizmeti vermeye başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken bir ofis açarak hizmetinizi sağlamaya başlamanızdır. Hatta internette olan bir hedef kitleniz varsa ofis açmanıza bile gerek kalmadan sadece fatura kesebilecek yeterliliği alıp online ortamlardan danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Danışmanlık hizmeti verirken dikkat etmeniz gereken hedef kitlenize güven verebilmektir.

 • Tasarım Takı Yapmak

Eğer tasarım yapma yeteneklerinize güveniyorsanız kendi tasarımlarınızı bir işletme açarak satabilirsiniz. İyi bir ekip kurarak işlerinizi büyütmeniz mümkündür. Özellikle kişiye özel yapılan tasarımlar sayesinde oldukça fazla kazançlar elde edebilirsiniz.

 • Networking Marketing Yapmak

Networking marketing bir ürünün kişiden kişiye satılması ile bu satışlardan pay almasıdır. Networking marketing zaman ayırılması gereken bir iştir. Ne kadar vakit ayırırsanız o kadar fazla kazanç elde edebilirsiniz.

 • Organizasyon Şirketi Kurmak

Organizasyon şirketleri iyi kazanç elde ederler. Bir organizasyon firması açmak belirli sorumluluklara sahip olmanızı gerektirir. Pek çok insan için hazırlayacağınız programlar olacaktır. Bu programlar için sorumluluk duyunuzun gelişmiş olması gerekmektedir.

 • Çocuk Aktivite Merkezi Açmak

Çocuk aktivite merkezi açmak günümüzde kazançlı bir girişim fikridir. Çalışan anne ve babalar çocuklarının iyi vakit geçirebilmesi için onları eğlendirmek isterler. Hafta sonu geldiği zaman alışveriş merkezlerine giden anne ve babalar için alışveriş merkezlerinde bir çocuk aktivite merkezi açmanız size iyi kazançlar sağlayacaktır.

 • Vejetaryen ve Vegan Cafeler Açmak

Günümüzde insanların beslenme alışkanlıkları farklılık göstermektedir.Normal cafelerde yemek yemek isteyen vejetaryen ve vegan beslenen insanlar için seçim imkanı yok denecek kadar azdır. Hedef kitlenizi bu şekilde oluşturarak sadece vejetaryen ve veganlara hitap eden cafeler açabilirsiniz. Bu şekilde oluşan talebe yanıt vererek kazanç elde etmeniz mümkündür.

 • Kreş ve Gündüz Bakım Evleri Açmak

Çalışan anne babalar çocuklarını güvendikleri bir yere bırakmak ve iyi vakit geçirmesini sağlamak isterler ve aynı zamanda bilgilerini arttırmalarını isterler. Kreş ve gündüz bakım evi açarak çocuklara eğitici, eğlendirici bir program hazırlamanız halinde anne ve babalar sizin işletmenizi seçeceklerdir. Anne ve babaların çocuklarının bakımları sırasında ne istediklerini bilmeniz sizin için önemlidir.

 • Güneş Enerjisi Üretimi Yapmak

Güneş enerjisi maliyeti düşük olan bir enerji türüdür ve Türkiye’de güneş alan bir ülke olarak kârlı bir girişim fikridir. Güneş enerjisi panelleri kurarak enerji sağlayabilir ve bu sağlanan enerjiyi satabilirsiniz. Panel kurumu maliyetli olsa da elde edeceğiniz enerjiyi satarak maliyetinizin üzerinde kazanç sağlayabilirsiniz.

 • E Ticaret Yapmak

E ticaret Türkiye’de oldukça fazla tercih edilen girişimcilik türüdür. İnternetin yayılması ile hayatımıza giren e ticaret sektörü Türkiye’de de oldukça popülerdir. Satmak istediğiniz ürünü online bir mağaza ile satabilirsiniz.

 • Mobil Uygulama Yapmak

Mobil uygulamalar akıllı telefon kullanan herkesin bildiği uygulamalardır. Mobil uygulama yaparak satışa sunmanız mümkündür.

Girişim fikirlerinizin size kazanç sağlayabilmesi için insanların ihtiyaç ve isteklerine bir cevap veriyor olması gerekir. İş fikrinizin hangi ihtiyaç ve isteğe cevap verdiğini tespit ederek daha kolay satış, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Girişimciler Nasıl İş Fikri Bulurlar?

Girişimci olmak istiyorsanız öncelikle bir iş fikrine sahip olmanız gerekir. İnsanların pek çoğu fikir üretmekte zorlanırlar, girişimcilerin ürettiği fikirlerle sorunlarını çözmesi halinde bunu ben nasıl düşünemedim derler. Bunun önüne geçmek fikir üretebilmeniz için sizi rahatsız eden bir konuyu düşünün. Aslında şu ürün şöyle olsa daha iyi olurdu, şu hizmet başka türlü sağlansa daha tatmin edici olurdu diye düşündüğünüz ürün ve hizmetleri bulun. Bu alanda yapacağınız değişimler sizin girişimcilik fikrinizi oluşturur. Bir girişim yapmak için asla geç kaldığınızı düşünmeyin.

Eğer sizde yeni bir girişimci olarak iş kurmak istiyorsanız, Türkiye’nin en büyük iş fikirleri deposu Kobi Vadisi desteğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken: iş fikirleri sayfamızı ziyaret edin ve yüzlerce farklı iş modeli hakkında ayrıntılı detaylara ulaşın.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Bende arıyorum bende çalışmak istiyorum sizinle

Yorumunuz