İş Fikri Aramak

İdeal İş Fikri Formülünü Bulmak

Birçok kişi için bir iş fikri arayışı önemli bir sorundur. İş dünyasındaki fikirleri iyice araştırmalı ve çevrenizdeki müşteri potansiyeli ile insanların neye sahip olmadıklarını, hangi ürün/hizmetlere ihtiyacı olduğunu belirlemelisiniz.

Ancak, her şey ilk bakışta göründüğü kadar basit değildir ve çoğu insan hangi işletmenin açmaya değer olduğuna karar veremez.

Bugün, benzersiz bir iş fikrinin ortaya çıkmasının çok zor olduğu bir klişe var – pazar, o kadar doymuş ki tüm pazar zaten işgal edilmiş durumda ve mevcut rakiplerle mücadele etmenin hiçbir anlamı yok. Tamamen yeni ve daha önce var olmayan bir işle pazara gelmek kolay değildir.

Parlak bir fikrin ortaya çıkması beklentisiyle, pek çok potansiyel girişimci, münhasırlık ve benzersizlikle övünmeyen iş fikirlerini kullanmak için zahmetsizce, ancak yine de onlardan önce binlerce girişimci tarafından test edilebilecek şekilde uygulanabilir.

Şehrinizde kaç tane kafe ve restoran, kuaför, araba servisi veya kesim ve dikiş kursunun çalıştığını hesaplamaya çalışın. Örneğin bir kafe açma fikrinin kendisi dünya kadar eskidir. Ancak, kendi kurumunuzu şehir halkı arasında popüler olan ve size kar ve memnuniyet getirecek eşsiz bir yer haline getirme yine sizin yetkinizdedir. Ya da bir kuaför salonu mu açacaksanız, sadece bir kuaför olarak mı çalışacaksınız yoksa bir güzellik merkezine mi çevireceksiniz, bunu belirlemeniz gerekmektedir.

Ne kadar kulağa ne kadar garip gelse de, “Hangi işe başlamalıyım?” sorusunun cevabını ararken, tekrar kendimle uğraşmak zorunda kalacağım. Bir işe başlamak, bir girişimci hayatını bir iş fikriyle bağdaştırmak, bunun sorumluluğunu üstlenmek, sürekli olarak iyileştirmek ve daha da iyileştirmek. Ancak sahibi kendisine inanmıyorsa ve tamamen benimsemiş değilse, hiçbir fikir gerçek ve karlı bir işe çevrilemez. Her şeyden önce, işletme fikri girişimcinin kendisini “ateşlemelidir”. Hangi İşi Yapabilirim?

İş Sevgisi

İş, özellikle kuruluş ve oluşum aşamasında, bir bebek gibidir. Sadece sürekli bakım ve özen, koruma ve denetim değil aynı zamanda sevgi de gerektirir. Bir iş fikrini severek seçemezsiniz, sadece beklentilerine ve karlılığına odaklanırsınız. Böyle bir iş başarısızlığa mahkûmdur. Güzellik salonu işini küçümsüyorsanız, salonunuz müşteriler tarafından asla sevilmeyecektir.

Bir diğer şey ise, bir güzellik salonu açan bir girişimcinin uykusuzluktan muzdarip olmasının nedeni, geceleri işten uzaklaştığı ve gelecekteki güzellik salonunu nasıl daha iyi, daha verimli ve daha çekici hale getireceği düşüncesidir. İş fikrine olan inanç ve sevgi girişimcinin asistanı, sevgisini yitirmeden devam etmek, sürekli gelişmek ve geliştirmek için bir teşviktir.

Hobi İşi

Başka bir uç nokta daha var ki birçok yeni girişimcinin hayali, hobileri ve işleri birleştirmektir. Ancak, herkes bu işlerde başarılı olamaz. Hobi, istediğin bir işi zevk olarak yapmaktır. Takı yapmak, el işi ürünler yapmak gibi.

Ancak, bunu bir iş olarak ele almak, bir kişinin gelirinin kaynağı ve çoğu zaman rutin işleri, hem süreci düzenlemek hem de işletmedeki yerini belirlemek için titiz bir yaklaşım gerektiren tamamen farklı bir konudur. Bu yüzden sık sık, bir hobiyi bir işe dönüştürmek, girişimcilerin hem hobilerini hem de işlerini hayal kırıklığına uğratıyor. Bunun olmasını önlemek için, bir iş fikri seçimine yalnızca kalbindeki ateşle değil, aynı zamanda soğuk bir zihin ve ayık bir hesaplama ile yaklaşmak gerekir.

Hobiyi işe dönüştürmek, günümüzde oldukça karlı işlerden biri olarak görülmektedir. İnsanların el işlerine ve eskiyi tekrar değerlendirmeye dair istekli olduğunu düşürürsek hobiler iş dünyasında ciddi bir pazar payına sahiptir.

Mükemmel bir iş fikri için arama formülünü tanımlarsanız, şöyle görünecektir:

Unutmayın, bir iş fikri ararken ve seçerken, hiçbir durumda pazarın elverişsiz kuralını unutmamalısınız ki giden her ürün ve herhangi bir işletme gelecekteki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamalıdır. İş fikriniz sadece kelimelerinizde ve kafanızda iyiyse, ama gerçek dünyada hiç kimse bu iş fikrinin ürününe ihtiyaç duymuyorsa, iş başarısızlığa mahkûmdur. Bu durumda ürün veya hizmetinizi satacak kimseye sahip olamazsınız.

Pazara girişin önündeki engellere gelince, herhangi bir girişimci bir sonraki aşamada fikrini prizmalarıyla değerlendirmek zorunda kalacaktır.

Bir iş fikrinin seçimi, belki de herhangi bir kimsenin girişimcilik yolunun başlangıcındaki kilit ve stratejik açıdan önemli bir karardır. Gelecekteki bir işletmenin başarısı, bir işletme için doğru bir fikrin seçimine, girişimcinin tutumuna bağlıdır.

İş fikrini hayata geçirmek istiyorsanız, aklınızdaki projenin müşterinin isteklerine ve başka insanların ihtiyaçlarına uygun olup olmayacağını belirlemek zorundasınız.

En Yeni İş Fikirleri

Sizde yeni bir girişimci olma yolunda emin adımlarla ilerliyorsanız, bütçenize ve size en uygun iş modellerine ulaşmak için Kobi Vadisi desteğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken; yeni iş fikirleri sayfasını ziyaret ederek dilediğiniz sektördeki iş modellerini araştırmak olacaktır.