Kartvizitte Ne Yazmalı

Kartvizit Önemi

Kartvizit, yalnızca sunumda değil, satışlarda da yardımcı asistanınızdır. İşletmeyle bağlantınız varsa, o zaman bir sorununuz olmaz. İşinizde kartvizite ihtiyacınız var mı? İş akışı oluşturmaya ve satışları artırmaya yardımcı olması için kartvizitte ne yazılması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Adınız, soyadınız, iletişim bilgileriniz, firma adınız, logonuz, sloganlarınız, fotoğrafınız neyi ne kadar belirttiğiniz kadar önemli değil. Nasıl yazılacağı önemlidir. Satışlarınıza yardımcı olacak bir kartvizit için 5 tavsiye verelim.

Kartvizit Tavsiyeleri

1- Bir Kartvizit Kendini Satmalı

Kartvizitinize sadece adınızı ve telefon numaranızı yazdığınızda, bir tanıdık için uygun olabilir ancak yeterli değildir. Bir kartvizit aynı zamanda satmak zorunda. Ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve hatta kendinizi.

Tanımadığınız birine bu tarz bir kart verdiğinizde, kişi ne iş yaptığınızı bilmeyecek, yaptığınız işi söylemiş olsanız bile bir süre sonra unutacaktır. Kartvizit, sizin kurumsal kimliğinizin bir parçasıdır ve kartvizitinizi verdiğiniz kişiye ve onun şirketine verdiğiniz değeri gösterir. Kişi, kartvizitinize baktığında sizin ne iş yaptığınızı anlamalıdır.

Kartvizit, bir hizmetin en etkili tanıtımıdır ve en iyi şekilde yapılmalıdır. Kurumsal Kimlik Nedir?

2- Karanlık Yazılardan Kaçının

Resmi pozisyonunuz yönetici gibi görünse bile, bunu kartvizite yazmayın. Birçok insan için sorumluluğun ne olduğu önemli değildir. Liderlik yapmak, satmak, sunmak veya belki de tüm çalışanların şirketlerinde ağırlık ve önem vermek için bir terimdir.

“Satış müdürü”, “işe alım müdürü”, “ekipman kurulum müdürü” gibi ne yaptığınızı ve hangi sorunları çözme konusunda yetkin olduğunuzu basit bir dille yazmak daha iyidir. “Gönüllü araç sigortası konusunda tavsiyede bulunuyorum” ifadesi “Sigorta Acentesi” nden daha iyi izlenim bırakır.

3- Bir Kartvizit Göze Çarpmalı

Birçok iş etkinliğinde, Bağlantılı Duvarlar kurulur. Katılımcılar kartvizitlerini bu kartlara ekler ve diğer konukların kartlarını görebilirler. Kartvizitinizin rengi, şekli farklı değilse, o zaman fark edilmeyecektir. Yüzlerce karton parçası gibi kaybedilecektir. Ve metinden ne yaptığınız ve hangi değeri taşıdığınız net olarak belirtilmemiş ise, gelen tek bir kişiyi müşteri olarak alamazsınız. İnsanlar seni neden tanımaları gerektiğini anlamazlar.

Kartviziti yeniden düzenlediğin anda, Connecting Wall ile olan yeni temasların sayısı zaman içinde artacaktır.

Herkesten daha yapana kadar devam et, yoksa kartvizitin kaybolmaya başlar.

Kartvizitin orijinal şekli dikkatleri üzerine çeker. Hatırlarsanız, standart olmayan boyutlar nedeniyle kart saklamak uygun değilse, masaya bırakılan kart unutulur ve kaybolur.

Bir kartvizitin sürekli olarak göz önünde bulunmasını isterseniz manyetik kart yani mıknatıslı kart yaptırabilirsiniz. Böylece ev ve işyerlerindeki buzdolaplarına ve mıknatıslı ortamlara takılan kart göz önünde olacak ve insanlar sizi hatırlayacaktır.

4- Kartvizitin Arkasını Kullanın

Klasik kartvizit tek taraflıdır. Bir taraf üzerinde bilgiler yazılıdır ve diğer tarafta boş bırakılmıştır. Boş bırakılan kısım genelde özel not yazılması için boş bırakılmıştır. Ancak istenildiği takdirde boş kalan arka tarafa şirket hakkındaki ek bilgiler eklenebilir. Alınan ödüller, unvanlar ve tanıtım alabilirsiniz. Bu potansiyel müşterilerin sadakatini ve ilgisini artıracaktır.

Hizmetlerin, işlerin veya ürün kategorilerinin listesini ayrıntılı olarak tanımlayın. Ayrıca karta web site adresi gibi bilgileri de eklediğinizde, kişiler web sayfasını ziyaret etme imkanı bulacak, hizmetler ve ürünler hakkında geniş bilgilere sahip olacaktır. Bu nedenle, kartvizitin arkasını da genel bilgiler için kullanabilirsiniz.

5- Bir İş Etkinliğine Giderseniz

Diyelim ki bir iş etkinliğine gittiniz. Tüm işler ve toplantılar bittiğinde bir klasiktir, firmalar ve kişiler birbirlerine kart verirler ancak bir süre sonra kişiler bu kartları nereden aldıklarını unutur ve hatırlamazlar. Böyle bir durumda kartın ön ya da arka kısmına, kendinizi hatırlatacak şekilde notlar ekleyebilirsiniz.

Belirli bir etkinlik için özel kartvizit yapabilirsiniz. Sonra ön veya arka tarafa, tanıştığınız etkinliği ve sizi geri arama veya yazma isteğini bildiren bir pusula göndermeniz yararınıza olacaktır.  Bu tür ifadeler harekete neden olur. “Ambalaj Forumunda tanıştık. Bana e-posta gönder! ”ya da “Mobilya fuarında tanıştık. Lütfen beni Perşembe gününe kadar ara” gibi kendinizi hatırlatma mahiyetinde notlar iliştirebilirsiniz.

Kartvizitinizde yazılı ne olursa olsun, toplantıdan sonra iletişim kurduğunuz herkese verdiğiniz karta not yazdığınızdan emin olun. Önce birisinin sizinle iletişim kurmasını beklemeyin. Kendinizi hatırlatmazsanız, potansiyel bir müşterinizi, ortağınızı hatta bir meslektaşınızı ve arkadaşınızı kaybedebilirsiniz. Kartviziti değiştirdikten sonraki 24 saat içinde, toplantınızın anıları hafızanızda taze iken bunu yapın. Önce siz iletişime geçin.

Kartvizit Dizaynı

Kartvizitlerin iş dünyası ve girişimciler için önemi hakkında detaylı bilgileri paylaşmaya çalıştık. Peki siz bu kadar önemli bir unsur hakkında nasıl bir tasarım yapacağınızı ve dizayn konusunda nasıl seçim yapacağınız konusunda halen emin değilseniz, endişelenmeyin. Kartvizitler adlı makaleyi okuyarak konu hakkında oldukça yararlı bilgilere ulaşacaksınız.