Personel Seçimi Yapmak

İşyeri İçin Ekip Kurmak

Bir acemi girişimci, bir işe başlarken gerçekleştirmesi gereken pek çok görevle karşı karşıya kalır. Bu da her işi kendisinin yapmasına ve zaman eksikliğine neden olur. Bir süre sonra yapacağınız diğer işlerde vaktinizin yetmediğinden şikâyet edersiniz.

Tüm işleri kendiniz yapmaya kalktığınızda bir süre sonra yükünüz ağırlaşacak ve bir sonraki adımları atmakta zorlanacaksınız. Yeni sorunlarınızın da meydana geldiğini göreceksiniz.

Tüm bu sebeplerden dolayı sizinle çalışacak silahşörlere yani savaşçılara ihtiyacınız olacak.

Er ya da geç, başkasına karşı sorumluluklarınızın bir kısmını vermek zorunda kalacaksınız.

Ancak belli bir çalışmayı yürütürken de, ne kadar başarılı çalışırsa çalışsın, işi fazlasıyla emanet etmemenizde yarar var.

Ek olarak, bir kişi her işi yapamaz. İş konusunda bilgili, yetenekli ve işe uygun kişileri işe almak yetkinliklerinizdeki açığı kapatabilir.

İşinizi yüksek kazanca götürecek bir takımın toplanması, özellikle girişimciler için kolay bir iş değildir. Bir kilit ekip oluşturmanız gerekir.

İş İçin Kadro Oluşturmak

KİLİT EKİP

Kilit ekip, sağ kol olarak tabir edilen, işinin uzmanı, yetenekli ve iş sahibi yokken tüm işleri aksatmadan yürüten kişilerden oluşur. Kısacası işin A takımıdır. Bu kişi sadece kendi alanında profesyonel olmamalı, ister pazarlama isterse satış olsun tüm alanlarda sizinle birlikte yol almalıdır.

Tam olarak ilk aşamada gerekli olan çalışanlardır. “Sıfır” olan işe aldığınız herhangi bir kişi, yalnızca dar profili değil, herhangi bir sorunu çözmeye hazır bir “evrensel asker” olmalıdır. Böyle bir kişiyi bulmak, görüşme sırasında onu tanımak ve kendisi için çalışmaya ikna etmek çoğu zaman zordur. Ve sizin için kalan tek şey, doğru kişiyi deneme yanılma yoluyla aramaya devam etmektir.

İŞ GÖRÜŞMESİ

Mülakat, gelecekteki bir girişimcinin yapması gereken ilk şeydir. Bir yandan, sonsuz röportajlar çok zaman alır, ancak ihtiyaç duyduğunuz kişiyi kaçırmama şansınız vardır. İş görüşmelerinde, sadece şahsen bir insan kendi hakkında izlenim bırakabilir, strese karşı dayanıklılığı test edebilir ve motivasyonunu görebilirsiniz. Bir kişinin sorularınıza, çalışma koşullarınıza ve olası beklentilerinize, davranışlarına, görünümüne, iletişim biçimine ve çok daha fazlasına yanıt vermesi, başvuru sahibinin sizin ve işiniz için ne kadar uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Unutmayın, ölçütlerinize uymayan insanlara dokunmayın. İşini yapamayan bir çalışan, şirketi düşürür ya da büyümesini yavaşlatır, her durumda, dünyanın en dürüst ve en sevgili insanı olsa bile, kötüdür. İş dünyasında duygulara katiyen yer yoktur.

İş görüşmelerinde sadece kişinin gördüğü eğitim yeterli değildir. Karakter özellikleri, işe uygunluğu ve yatkınlığı, çalışma şartlarına uyum sağlayabilme, ekibin diğer insanlarına uyum sağlayabilme durumu gibi kriterler de göz önüne alınmalıdır.

Bu arada eğer kişi sosyal medya hesabı kullanıyorsa, paylaşımlarından ve arkadaş çevresinden kendisinin nasıl bir kişiliği olduğunu da görebilirsiniz.

Büyük şirketlerin eleman alımlarında, iş başvurusu yapan kişinin sosyal medya hesaplarını incelediğini ve kişi hakkındaki pek çok stratejik kararın buna göre verildiğini biliyor muydunuz?

ARKADAŞ ÇEVRESİNİ İŞE ALMA

Acemi bir girişimcinin en büyük hatası, işi kurduğunda ailesinden ya da arkadaş çevresinden birilerini işe almaktır ki bu aslında hatadır. İşveren-personel ilişkisi bir süre sonra bozulabilir ve çoğu zaman iş ve kişisel ilişkilerin nasıl ayırt edileceği bilinemez. Fikir ayrılığı yaşandığında sadece ilişkiler bozulmaz, iş süreci de yavaşlar.

Eğer arkadaş çevrenizden bir kişiyi işi almayı düşünüyorsanız, bunun sonuçlarını iyi değerlendirmeniz gerekecektir. Arkadaşa emir veremezsiniz, aksi durumda sesinizi yükseltemezsiniz. Kendisinin nasıl olsa işten çıkartılmayacağını düşünerek, işe gereken özeni göstermeyebilir. Sizden cesaret alarak diğer personeli ezebilir. Bu sebeple, iş alımlarında mümkün olduğunca arkadaş veya aile çevresinden alım yapmamanız tavsiye olunur.

Personel aradığınızda, kişilerin yardımı ile çözmeniz gereken görev çeşitliliğini belirleyin, hangi niteliklere sahip olması gerektiğini öğrenin ve işi ne kadar iyi yaptığını belirlemek için kendinize gerekli parametreleri ayarlayın. Önünde belirli bir hedef belirleyin, son tarihi belirtin ve sonuca bakın. Eğer bir sonuç alamazsanız, iyiyi bulana kadar aramaya devam edin.

Personele Eğitim Vermek

İşyerinizde / şirketinizde gerekli olan tüm personellerinizin kadrosunu oluşturduktan sonra unutmamanız gereken en önemli noktalardan biride, bu kişiler sizin mesai arkadaşınızın olması dışında sizi/firmanızı dışarıya karşı temsil edecek bireylerdir. Peki eğitimsiz bir çalışma arkadaşını veya personeli kim ister? Hele ki günümüzde artık her şeyin başı eğitim iken!

Bu konuda da bilgi sahibi olmanız için oldukça faydalanabileceğiniz personel eğitimi adlı makaleyi sizin için hazırladık.

İş İlanı Vermek

Eleman alacaksınız ancak iş konusunda en iyi personeli nereden bulabilirim diye düşünüyorsanız, bunun en etkili yolu iş ilanı vermektir.. Bunun için personel arayan platformlara üye olmak ya da işveren ve işçiyi bir araya getiren sitelerde iş ilanı yayınlamak gerekecektir. Bu sayede size uygun adayları bulabilir, iş görüşmesine davet edebilirsiniz.

Bu konuda size en doğru desteği Kobi Vadisi İK sunuyor. İşyeriniz için ücretsiz olarak iş, eleman, personel ilanını yayınlayabilir, adaylardan gelecek olan talepleri kapsamlı olarak analiz edebilir ve işyeriniz için en doğru çalışma arkadaşlarınıza ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken; ücretsiz iş ilanı ver sayfasını ziyaret ederek sadece 1 dakika içinde yeni iş ilanınızı yayına alabilirsiniz.