Yatırımcı Arıyorum

Girişimcilik ve Kazanmak

Girişimci Olmak

Hayal gücü bilgiden daha önemlidir demiş Albert Einstein. O zamanlar girişimcilik kavramı olsa idi kendi döneminin en iyi girişimcisi olurdu şüphesiz. Evet, hayal gücü bilgiden daha önemli. Özgün ve farklı düşünceler cesaret ile birleştiğinde eğer ihtiyaçlar ile buluşuyorsa girişimcilik yolculuğu başlamış demektir. Fikirlerin iş kolları ile buluşması, kazanması ve büyümesi için hayal gücünün önemli bir anahtar olduğunu artık hepimiz biliyoruz. O halde hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin.

Menfi değişiklikler ve istikrarlı bir büyüme girişimcilerin en büyük hayalleri arasındadır. Hayallerin gerçeğe dönüştüğü noktada kazancın beklediğini bilen girişimciler amaçlarının peşinden gittikleri ve doğru hesaplar yapabildikleri taktirde girişimcilik hikayelerinde başarıya daha yakındırlar. Girişimcilik yolculuğunuz boyunca işinize her daim tutku duyun ve nice fedakarlıklara da hazırlıklı olun. Bugün dünyanın en önemli girişimcilerinde biri olan Steve Jobs’un dediği gibi dünyayı ancak büyük tutkuları olan kişiler değiştirebilir. Girişimcilikte bir diğer önemli unsur hızlı olmaktır. Yoksa bir sabah bir bakmışsınız ki fikriniz hayatın içinde ve hizmete hazır! Hızlı olmak ve çok çalışmak girişimcilik kavramının hamurunda olan unsurlardır. En önemlisi de başarılı olacağınıza sonuna kadar inanmanızdır. Kendine inanmayan bir şahsın başarıya ulaşma ihtimali sadece düşük bir şansa bağlıdır. Bu da her zaman geçerli değildir.

Başarılı Girişimciler

Başarılı girişimcilerin korkulara yer vermediğini de bilmenizi isteriz. Başarıya ulaşmış girişimciler korkularının üzerine girmiş ve korkularını yenmiş kişilerdir. Topluluk önünde konuşma korkusu yahut risk alma korkusu veya belirsizliklere karşı duyulan endişe, başaramama korkusu veya envai çeşit bunlara benzer korkuların ve endişelerin üzerinden gelmeniz önünüzü daha çok açacak ,sizi başarıya daha da yaklaştıracaktır. Ayrıca mümkün olduğu kadar size ait kör noktalar hakkında, yahut ilginizi bugüne kadar çekmemiş konular hakkında gelişim göstermekte size girişimcilik yolculuğunuzda çok şey kazandıracaktır.

Girişimcileri kazanmaya götüren bir diğer önemli detayda en az üç ve beş yıllık planlarının hazır olmasıdır. Başarısızlığa götüren en büyük hata plansızlık yahut yanlış yapılan planlamalardır. Spesifik ve iş görür maddelerden oluşmuş planlar en büyük kurtarıcınız olacaktır. Ne zaman nasıl hareket etmek gerektiğinin de belirtilmiş olan planlar sizi hataya düşmekten alıkoyar. Girişimcilik yolculuğunun başında son derece parlak bir süreç geçirmeniz önemlidir ancak müşterilerinizin isteklerine ileri ki dönemlerde yeterli cevap verememeniz tüm bu parlak süreci siler atar. Müşterilerinizden gelen geri dönüşleri doğru anlamak ve yine müşterilerinizin beklentilerine net ve doğru cevaplar verebilmekte girişimciliğiniz adına hayati önem taşımaktadır. Müspet veya menfi tüm geri dönüşleri değerlendirmeli ve önerilere özellikle eğilmelisiniz.

Girişimcilikte hızlı davranmalı ancak hızlı kazanmayı beklememelisiniz. Hızlı kazanmayı beklemek, parayı vurmak gibi beklentiler sizi yanlışa sevk edebilir ve büyük çöküşe sebep olabilir. Doğru zamanda doğru adımları atarak büyümeyi gerçekleştirmeli, gerçekçi bir bakış açısı ile kararlar vermelisiniz. Bir girişimcilik hikayesini büyümeye götüren önemli bir diğer faktör elbette doğru muhasebedir. Gider ve gelirlerin doğru orantıda gitmesi, beklentilerin üzerinde kazançlar elde ediyorsanız dahi harcamalarınızı ciddi kontrol altında tutmayı, doğru ve başarılı bir muhasebe ekibi kurmayı titizlikle takip etmeli ve özellikle girişimciliğin ilk yıllarında sadece kurumsal değil beşeri harcamalarınızı da minimuma indirmelisiniz.

Fikirlerinizi bir girişimci olarak icraata geçirebilmiş olmak bile bir başarıdır. Kendinizi ve yaptığınız işi asla küçümsemeyiniz. Motivasyon kazanmada fevkalade mühimdir. Hevesiniz ve şevkiniz, azminizle beraber her daim canlı kalmalıdır.

Girişimci Lider Olmak

Girişimci liderlik, aslında birazda insanın içinde olan karakteristik bulgular olarak ta karşımıza çıkmakta. Cesaret ile yapılmamış olanı yapan, mevcut olanı benzersiz kılan, plan, program, trend analizleri neler araştırarak çalışan kişi gerçek girişimcidir. Networkin dediğimiz paylaşılabilir destek bilgileri de elbette girişimci için oldukça önemlidir. Bu da yol gösterecek, ışık tutacak bir başka akıl ile mümkündür. Bugünün gerçekleri ile tanışmış ancak ileriye dönük bir girişimci, profesyonel yapıyı oturtmak için çalışırken dünyanın nereye gittiğini düşünmeli, fizibiliteleri geleceğe göre yapmalıdır. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda bir girişimcinin zarara uğraması ve başarısız olması minimuma inmekle beraber, kalıcı başarılar elde etmesi çok daha mümkün olacaktır. Tüketiciyi de iyi yakaladığınız taktirde ve ürünü veya hizmeti tüketicinin etrafında döndürmek fevkalade önemlidir. Yaptığınız işin merkezinde tüketici olduğu taktirde başarı girişimcisine çok yakındır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz