Yatırımcı Arıyorum

Girişimcilikte Başarının Anahtarı: Azim

Başarıya Gitmek

Hepimiz şahsımıza münhasır kişileriz. Hepimiz farklı tarzlara, farklı meşreplere sahibiz. Aslında başarıya gitmemizde işte bu farklılıklarında büyük rolü vardır. Girişimcilik bir yoldur. Bu yolda başarı can kurtarıcınızdır. Girişimcilik aslında teoride anlatıldığında çok yerini bulmayan bir olgudur. Girişimcilik soyut dünyada, yaratıcılık ile başlayan bir süreç olduğundan izahattan çok örneklerle anlatılmalıdır. Bu sebeple girişimcilikte başarı aslında girişimcinin kişisel, kendi yolculuğunda gizlidir.

Fark Yaratmak

Fırsatları yakalamak, anı görmek, başkalarının göremediğini fark edebilmek ancak aynı zamanda esnek olabilmek bir girişimci için oldukça önemlidir. Fark yaratabildiğiniz sürece girişimci olabilirsiniz. Ayrıca doğru zamanlama girişimcilikte fevkalade mühimdir. Mutlak zafer için olmazsa olmaz ise tutku ve azminizdir. Denemeye devam eder ve azminizi kaybetmez, tüm rasyonelleri değiştirebilecek inanca sahip iseniz kazanmak çok yakındır. Kazanma şansınız yüzde bir ise ve siz denemeye, çalışmaya azimle devam ederseniz nihayetinde başarır ve o yüzde bir yüzde yüz olur. Azim bu denli önemlidir. Girişimcilikte bulunmak ve iş hayatına dahil olmak ile kimi zaman kendinizi sörf tahtasında dalga beklemek gibi hissetmenize neden olabilir. Burada da düzlüğe çıkmanın formülü sakin kalmak ve kendinize inanmaktır. Soruna odaklanmak değil, çözümü aramaktır.

Hangi Konularda İyiyim?

Eğer yaptığınız iş hayatınızın amacına hizmet ediyor ise tutkunuz çok daha büyük olacaktır. Başarı için doğru soruları kendinize sormanız gerekir. Parayı nasıl kolayca kazanırım? Nasıl hızlıca zengin olurum? gibi sorular asla doğru sorular değildir. Bu sorular aksine sizi yanlışa sürükleyebilecek sorulardır. Sormanız gereken sorular ise ben nelerde çok iyiyim? Neler beni mutlu ediyor? Nelerde daha başarılıyım? gibi sizi geleceğe hazırlayacak size ait cevapları bulabileceğiniz sorulardır. Siz en çok hangi konuda yarar sağlayabilir ve hangi işi şevkle yapardınız? İnsanlara nasıl fayda sağlardım sorusu ayrıca size projeler üretebileceğiniz cevaplarda verecektir. İşte burada girişimcilik ruhu doğar. Maddi emellere ait doyumlar elbette çok önemlidir. Ancak sizi mutlu kılan diğer unsurlar neler veya ne yaparken mutlu olurdunuz?

Doğuştan itibaren gelenekleriniz hayallerinizi ve hayatınızı şekillendirir. Gelenekler kadar alışkanlıklarda gidişatınıza yol verecektir. Bu sebeple alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde girişimci olmak istiyorsanız evvela yapmanız gerekenlerden biri. Bir yolda yürümeye başlamış ve kararlı iseniz karşılaşacağınız zorluklar bile size ağırlık yapmayacaktır. Ancak elbette koşullar ve kalbiniz arasındaki bağı kurabilmekte çok önemli. Hayat oldukça realist yaklaşır size. İçinde bulunduğunuz durum gerçek olandır. Hayalleriniz her daim canlı kalmalı ancak başarı için koşullar ve hayaller terazide doğru tartılmalıdır. Bu tartıdan çıkan sonuç neticesinde peşinden koştuklarınızı bırakmamak ise azminizle alakalıdır. Bu azim sizi er yada geç başarıya götürecek olandır. Girişimcilikte Başarıyı Yakalamak

Azim İle Hareket Etmek

Yapamazsın kelimesini çok kolay telaffuz edebilen insanlardan uzak durmanız, duramıyorsanız etkisi altında kalmamanız da çok önemli. Ancak tecrübesine güvendiğiniz bir yol göstericiniz olması da artı bir avantajdır. Bunu pek tabii profesyonel seçimler ile de karşılayabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki sizi başarıya götürecek olan azminiz ve sizsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments