Yatırımcı Arıyorum

Giyim Mağazası Açmak

Kıyafet Satış Mağazası Açmak

Düşük, orta sermaye ile kendime bir iş kurmak istiyorum fakat çok zorlanmayacağım bir ürün çeşidi ile faaliyet göstermek istiyorum diyorsanız giyim eşyaları satan bir mağazaya sahip olmayı düşünebilirsiniz.

Her gelir grubundan insan alışveriş yapmaktan hoşlanır her koşulda biraz çarşı gezip ufak tefek alışveriş yaparak moral yükseltmek bayanların değişmez alışkanlıklarından biridir. Çarşıları en fazla bayanlar doldurur ekonomik kriz ülkede hangi boyutta yaşanıyor olursa olsun kozmetik ve giyim tüketimi devam eder.

Gider miktarı belki farklılık gösterebilir ya da talep edilen ürünlerin fiyatlarından ödün verilerek daha düşük fiyatlı ürünlere yönelebilirler fakat bu sektörde tüketim asla durmaz. Tekstil sektörü içinde yer alan giyim eşyaları geniş fiyat aralıklarına, ürün çeşitliliğine sahip. Kobi Vadisi platformlarında pek çok kategoride sektörler hakkında verdiğimiz bilgilerden de anımsayacaksınız tekstil ihracatı yüksek, aktif sektörlerimizden biri, pazarı sağlıklı bir ivme kaydetmekte.

Genel tüketici davranışları, sektörel durum, pazar büyüklüğü açısından değerlendirildiğinde koşullar olumlu. Siz hedef kitlenizi belirleyin ne kadar bir sermaye ile girişimde bulunabilirsiniz hangi ürün grubu ile hangi tüketici kitlesine ulaşacaksınız bir taslak çalışması hazırlayın.  Belirlediğiniz gider doğrultusunda ürün araştırması, hitap edeceğiniz kitleye ulaşabileceğiniz bölge araştırması ve dükkân arayışına girişebilirsiniz bu aşamalardan sonra.

Giyim Mağazasında Neler Satılabilir?

Ürün grubunuzda neler bulunacak? Etek, Bluz, Elbise ya da daha geniş ürün grubu mu tercih edeceksiniz? Pardösüler, montlar, takım elbise ve ceketler gibi ya da daha da fazla ürün çeşitliliği mi tercih edersiniz?  Ya da ürün çeşitliliğinizi daha da yükseltip birkaç çanta ayakkabı çeşidi de ilave edecek misiniz? Yelpaze genişlediğinde harcamalarınız artacak fakat marka satışı yerine piyasaya yeni sürülen henüz tanınan marka çeşitlerinden mi tercih edeceksiniz? Hazırlık aşamasında sorulacak çok soru var cevaplarını bulmakta acele etmeyin.

Ne kadar çok ayrıntı üzerinde durur, üzerinde mesai harcarsanız daha sağlam bilgilere ulaşırsınız ve elde ettiğiniz veriler ile oldukça iyi bir planlama yapabilirsiniz. Butikler genellikle elbise, bluz, elbise gibi ürünleri bir arada bulundurarak tüketiciye sunar tek bir ürün grubuna yöneldikleri pek gözlemlenen bir durum değil. Özellikle AVM gibi alışveriş merkezleri tercih edilir olduğundan beri insanlar bir defada ihtiyaçlarını alıp çıkmak eğilimindeler.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan giyim mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Giyim Mağazası Hangi Bölgelerde Açılabilir?

AVM gibi bir ortamda dükkân açmayı düşünüyorsanız sermayeniz bir hayli yüksek olmak durumunda fakat yine de dışarıda ki fiyatlar ile AVM fiyatlarını karşılaştırmakta yarar var, bazen beklenmedik olumlu sürprizler olabilir ön yargılı hareket etmek yerine ayrım yapmadan somut araştırma sonuçlarına ulaşmaya çalışın siz.

AVM gibi yerlerde hizmet verseniz de mutlaka lüks tüketiciye hitap etmek zorunda değilsiniz bu merkezleri her gelir grubunda bulunan tüketici kitlesi ziyaret ediyor ve marka olarak bilinen pek çok firmanın uygun fiyatlı ürünleri burada satılıyor. Satış elbette kalabalık alanlarda gerçekleşir daha fazla insana ulaşmak, çok daha fazla insan tarafından fark edilmek istiyorsanız  satış mağazanızı insanların gözüne çarpacak bir bölgede faaliyete geçirmeye çalışmak durumundasınız.

Giyim Sektöründe Hedef Kitle

Diğer kriteriniz hedefte bulunacak tüketiciniz, hedefinizde kimler var? Tesettürlü bayanlar mı? Büyük beden bayanlar mı? Modern giyim eşyalarının tüketicisi ve genellikle küçük beden ağırlıklı gençlik kitlesi mi? Kadın ve erkek ayrımınız olacak mı? Gördüğünüz gibi her kriterin beraberinde getirdiği onlarca soru var ve hepsi incelenerek yanıtlanmalı planınıza not edilmeli.

Müşteri profilinizi gelir gruplarına göre mi değerlendirip belirlemek daha kazançlı olacak? Tüketici cinsiyeti ve özelliklerine göre mi değerlendirip belirlemek daha kazançlı olacak? Burada yine ciddi araştırmalar yapılması gerekiyor. Marka olmuş fakat düşük fiyatlı ürünler satan mağazalara mutlaka siz de girdiniz, gezdiniz. Siz de bir tüketicisiniz ve müşteri kimliğiniz ile beklentileriniz, yorumlarınız oluşmuştur. Şimdi bir de Girişimci profesyonel kimliğinizle değerlendirmeye çalışın.

Ve bu kez mağazaları, ürünleri, tüketici davranışlarını girişimci kimliğiniz ile değerlendirin. Tam burada size hatırlatabileceğimiz önemli bir detay, günümüz satış pazarlama yöntemleri tüketicinin özelliklerine göre biçimleniyor, fakat bu cinsel kimliklerini yok sayacağımız anlamına da gelmiyor.

Erkeklerin dar pantolon giymeye alışması, kısa çorap giymeye başlamaları gibi örnekleri vermek mümkün, moda cinsiyete bağlı pek çok giyim tercihini değiştirdi. Dekorasyon, sunum, aydınlatma biçiminiz mağazanızın ne kadar davetkâr olacağının belirleyici etkenleri.

Giyim Dükkanı Açmak İçin Resmi İşlemler

Muhasebeciniz ile birlikte hareket etmek yasal prosedürde bir aksilik ile karşılaşmanıza izin vermeyecektir. Belediye ve Vergi dairelerinden de gerekli bilgileri kolayca edinebilirsiniz.

Ayrıca Kobi Vadisi Platformunda iş yeri açma ile ilgili makalelerimizden yararlanabilir, soracağınız diğer konular ile ilgili uzmanlarımızdan danışmanlık hizmetini ücretsiz alabilirsiniz.

Giyim mağazası açmayı düşünüyorsanız, bu sektörde Giyim Bayiliği veren firmaları da araştırmanızı tavsiye ederiz.


yatırım ilanları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments