Yatırımcı Arıyorum

Görsel Mağazacılık Stratejisi ile Satışları Arttırmak

Görsel Mağazacılık

Perakende mağazaları, satış gelirlerini birkaç strateji ile maksimize edebilir, bunlardan biri görsel mağazacılıktır. Görsel mağazacılık yaparak veya stratejiyi mağazalarınızda etkili bir şekilde uygulamak için mücadele ederek, ne demek istediğimizden emin değil misiniz?

Görsel mağazacılığın, şirketinizin kar marjının artış gösterdiğini görecek şekilde nasıl tasarlanıp tanıtılacağını gösteren yazımız size rehber olacaktır.

Görsel Mağazacılık Görmezden Gelinmemelidir

Görsel bir mağazacılık stratejisine baktığınızda, tüm bir atölyenin düzenini stratejik bir şekilde tasarlamaya çalışabilirsiniz. Buna raflar ve ürün vitrinleri de dâhildir. Böylece daha ilgi çekici, heyecan verici ve sonuçta karlı bir tüketici deneyimi sağlayacaktır.

Bununla birlikte görsel mağazacılık, mağazalarınızın etrafındaki belirli yerlere kolayca göz atmaları için, ürünler kurmaktan daha fazlası anlamına gelir. Belirli sunumların yapılan ve hatta renklerin, neden alternatif düzenlemelerden daha iyi bir deneyim sunduğunun arkasında, bir bilim var ve güçlü bir görsel ekranın, ciroyu artırabileceği ve markanızı güçlendireceği belirlenmiştir. Hatta bu görsel strateji, müşteri sadakatini de teşvik etmektedir.

Görsel mağazacılık, alışveriş yapan bir kişinin mağazanızda gördüğü her şeydir ve olağanüstü bir alışveriş deneyimine yol açar. Perakendecilerin, müşterileriyle iletişim kurmak için kullandığı konuşulmayan bir dildir.

İhtiyaç Duydukları Şey Yerine Tüketicinin Ne İstediğine Odaklanın

2020 senesinin ortasına geldiğimizde, küresel perakende satışların 27,76 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Sonuç olarak, markanızın kârını en üst düzeye çıkarması ve önümüzdeki birkaç yıl içinde, bu büyümeden pay alması için açıkça bir alan bulunmaktadır.

Görsel bir pazarlama stratejisi üzerinde çalışırken, tüketicilerin dikkatini çekmek için kullanmak istediğiniz stokta olan ürünleri düşünün. Buradaki bir ipucu da, müşterinin ihtiyaç duyduklarına değil, ne istediklerine odaklanmaktır. Satın alma seçeneklerinde duygusal tepkiler etkilidir ve bu yüzden müşterinin arzu edeceği bir şeyi satmaya odaklanmalısınız.

Mağazalarınızdaki herhangi bir odak görsel mağazacılık ekranı için, bunları yalnızca en yeni ve en üst düzey ürünleriniz için ayırın. Bunun nedeni, bir satın alma işlemi arayan müşteriyi çekecek ve yüksek dönüşümlü maliyet şansınızı artıracaklardır. Tüketicinin dikkatini çekmesini ve satın almasını istediğiniz lüks ürünler için, promosyon teklifi sunmak için, bu ekranların yanı sıra, açık hava işaretlerini de kullanabilirsiniz.

Mağazalarınızdaki Dekompresyon Bölgelerinden Yararlanma

Tüketicilere, mağazanıza ayak bastığı andan itibaren, pastoral bir alışveriş deneyimi sunmayı düşünüyorsanız, mağazanın dekompresyon bölgesine bakın. Bir dükkânın bu alanı, ana girişin sadece birkaç metre içinde bulunur ve psikologlar tarafından, bir alışverişçinin ruh halini yükselttiğine ve alışveriş deneyimine hazırladıklarına inanılmaktadır. Buradaki deneyimin odak noktası olması gerekiyor. Sonuçta, negatif veya dikkati dağıldığında kim ürünlere göz atmak ve alışveriş yapmak ister?

Etkili bir dekompresyon bölgesi, tüketicinizi koşuşturmalardan kaçmayı teşvik eden, daha sakin, daha odaklanmış bir ortama taşımanıza yardımcı olacaktır.

Dekompresyon bölgesi;

  • Minimum 10–15 metre
  • Mağazanın tam görünümü ile mağaza girişine dayanmakta
  • Yeni bir atmosfere işaret etmek için, dış alandan zıt mobilyalar ve renkler kullanılarak yaratılmıştır

En yeni menzilinizi vurgulamak için mankenleri, çekici stantları ve özel aydınlatmayı kullanın. Araştırmalara göre, tüketicilerin %98’i bir mağazaya girdiğinde, sağa dönmektedir. Neden daha rahat bir müşteri gezintisi için, mağazanızın etrafında bulunan sağ taraftan bir dolaşım yolu oluşturmak için, dekompresyon bölgenizi kullanmıyorsunuz? Ya da tüketicilerin izleyeceği en olası yolsa, en iyi ürünlerinizi dekompresyon bölgesi sağına yerleştirmeyi deneyin.

Grup Ekranlarını Etkili Bir Şekilde Kullanmak

Görsel mağazacılık, genellikle mağazanızdaki grup ürünlerine dayanan bir başarı veya başarısızlık olabilir. Yapılan bir araştırma göstermiştir ki; alışveriş yapan bir kişiyi, maksimum ürün sayısına maruz bırakmanın, görsel mağazacılık yaparken taktiksel bir yöntem olduğu görülmüştür. Ekranlarınızın kalabalık görünmesini sağlayın. Mankenler ve raflar gibi farklı teşhir ürünlerinden faydalanın. Odak noktalarının satışları yüzde 229 oranında artırdığını da unutmayın.

Piramit ilkesi veya Üçlü Kural yöntemlerinin, çeşitli ürünleri bir sergiye yerleştirirken çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Piramit İlkesi, ekranınızın düz ve sıkıcı görünmemesini sağlayan, en büyük öğenin ortada ve en küçük öğenin dışarıda olduğu, üçgen bir ekran oluşturmanızı gerektirir. Bunun yerine, ürünler izleyiciye doğru düştüğü için göze çarpar.

Aynı derecede etkili olan bir başka ilke de Üçlü Kuralı’dır. Bunun içinde alışveriş yapanların ilgi çekici bulacağı çekici asimetri oluşturursunuz. Görünüşe göre, insanlar asimetriyi normal olarak görüyorlar, yani daha az dikkat ediyorlar. Ürünü üçlü gruplara yerleştirerek, gözün, her bir ürünün ekranının aksine, her bir ürünü etkili bir şekilde tanıtmak için, ürünleri ayrı ayrı almaya zorlayan, göze çarpan bir dengesizlik yaratabilirsiniz.

Biraz Renk Eklemek

Bakması kolay şeyler ilgi çekerken, çok tuhaf olan şeyler göz için rahatsız edicidir. Bu her şey kadar renk için de geçerlidir. Kontrast renkler dikkat çekmeye yardımcıdır. Siyah-beyaz ya da kırmızı-yeşil düşünün. Ancak çok renkli, koordinesiz bir ekran oluşturmak insanları uzaklaştırabilir.

Karışık renkler insanın gözlerini yorar ve müşterinin ortamdan uzak durmasına yol açar. Renk seçimi yaparken, birbiriyle uyum sağlayacak renkler kullanabilirsiniz. Gençler için üretim yapan bir mağaza işinde iseniz, en çok sevdikleri renklerin kombinasyonunu tercih edebilirsiniz.

Beş İnsan Duyusunun Hepsini Aklınızda Bulundurun

Görseller, her ne kadar odak noktası olsa da, diğer dört insan duyusunun da göz ardı edilmemesi gerekir. Bilindiği kadarıyla duyguların yüzde 75’i kokudan geliyor ve hoş kokular tespit ettiğimizde ruh halimiz, yüzde 40 olumlu olacaktır. Bir koku, sabun veya gıda perakende şirketi işletiyorsanız, satış söz konusu olduğunda, kokunun gücünden yararlanmalısınız. Perakende Mağazacılık Nedir?

Anılar veya duygular, farklı koku türleri ile tetiklenebilir veya tanımlanabilir. Bir fırın işletiyorsanız ve sıcaklık, rahatlık ve ev yemekleri hissi uyandırmak istiyorsanız, aromaları ana dükkâna koymak için alanı ayarlayarak, müşterilerin kokuları almasını sağlayın.

Benzer şekilde, markanız sabun ve tuvalet malzemeleri konusunda uzmanlaşıyorsa, kokuların çakışmasını önlemek için bunları stratejik olarak yerleştirmelisiniz.

Örneğin, tüm narenciye ürünlerini, bir enerji ve gençleştirme hissi uyandırmak için bir araya getirin ve bunları daha rahatlatıcı olan, lavanta ve papatya kokularından uzak tutun.

Görsel Mağazacılık Ekranlarını Düzenli Olarak Değiştirin

Bir mağazanızın tüm tasarımını tamamladığınızda ve işlerin nasıl göründüğünden ve düzenlendiğinden memnun olduğunuzda, harika hissedeceksiniz. Ancak bu, bu şekilde kalmasına izin verdiğiniz anlamına gelmez. Taktik görsel mağazacılığın önemli bir kısmı, yeni stoklar geldikçe, sunumlarınızı hareket ettirmektir.

Müşterilerin sizi ziyaret etmekten sıkılmasına izin vermeyin. Bir şeyleri değiştirmeye devam edin ve stoklarınızı sürekli olarak yenileyip, yeni getirdiğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Promosyonlar, yalnızca sınırlı bir süre devam ederken, mevsimlik ürünler tüketicilere sadece birkaç hafta cazip gelecektir. İnsanlara markanızın zamanın gerisinde veya tembel olduğu izlenimini vermeyin. Bunun yerine, görsel mağazacılık ürünlerinizi her ay değiştirin ve yenilik algısını koruyun.

Önümüzdeki aylarda ve yıllarda alışveriş şeklimizin oldukça değişmesi bekleniyor. Öngörülecek bir şey varsa, deneyim, sadece mal ve hizmet satın almaktan daha fazla tercih edilecektir. Görsel mağazacılık ile mağazanızın tüketicileri ilgilendirmesini sağlayan, ilgi çekici şeyleri sunduğunuzdan emin olun. O zaman neden mağazanızın bir sonraki görsel mağazacılık kampanyasını planlamaya başlamıyorsunuz?


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz