Yatırımcı Arıyorum

Güneş Enerji Sistemi ile Para Kazanmak

Güneş Enerji Panelleri ile İş Kurmak

Gelişen dünyada en çok ihtiyaç duyulan şeylerden birini enerji oluşturur. Tüketilen enerji miktarları arttıkça giderler de artar. Ne kadar tasarruf edilmeye çalışılırsa çalışılsın enerji tüketiminin önüne maalesef geçilmez. Eğer elektrikten anlayan biriyseniz kendi enerjinizi üreterek hem tasarruf etmeniz hem de bu işi kar elde edebileceğiniz bir şekilde yapmanız mümkün olabilir. Yenilebilir enerji kaynakları ile enerji üreten kişiler kendi ihtiyacından fazla olan enerjiyi satarak gelir elde edebilir.

Sağlanan gelirlere göre başta ek gelir olarak kullanabileceğiniz gibi ilerleyen dönemlerde bir iş fikri olarak enerji üretimi yapılabilir. Özellikle yenilebilir olan enerji kaynaklarından yararlanan girişimcilerin uzun vadede oldukça iyi gelirler elde etmesi mümkün olur. Bunun için gerekli olan tek şey enerji ve elektrik işleri hakkında gerekli bilgiyi sağlamış olmanızdır. Güneş ve rüzgar enerjilerinin kullanılması ile birlikte gelirlerinizde artış yaşamanız mümkün olabilir. İşinizi kurmak için belirli bir miktar sermaye sağladıktan sonra elde edilebilecek gelir oldukça fazla olacaktır.

Enerji insanların en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri haline gelmiştir. Bu nedenle enerji üretimine olan talep oldukça uzun yıllar boyunca sürmeye devam edecektir. Dünyada ve ülkemizde en önemli sektörlerden biri olması nedeniyle bu alana ilgi duyan girişimciler enerji alanında bulunan iş fikirleri sayesinde gelirlerini arttırabilir. Kendi işlerini kurarak gelirlerinde ciddi bir artışı sağlayabilir.

Evden Güneş Enerjisi Nasıl Üretilir?

Girişimcilerin evlerinden güneş yardımıyla enerji üretmesi ve kendi maliyetlerini azaltması mümkün olabilir. Bunu yapabilmek için öncelikli olarak bazı malzemelerin sağlanması gerekir. Ardından ise uygun olan bir alan belirlenmelidir. Örneğin; evinizin balkonu veya çatısında enerji üretimi için gerekli olan malzemeleri kullanarak enerji üretmeye başlayabilirsiniz. Girişimcilerin evden güneş enerjisi yardımıyla enerji üretmek istemesi halinde sağlaması gereken (temel) malzemeler ise şu şekildedir:

 • Mona kristal güneş paneli

Güneş panelinin amacı güneşten gelen enerjilerin elektrik olarak geri dönmesidir. Bunun sağlanması ile birlikte enerji sisteminin kurulumuna başlanabilir.

 • Inverter

İnverter güneş panellerinde kullanılan en önemli malzemelerden birini oluşturur. Inverter malzemeleri güneş panellerinde üretilen enerjilerin depolanmasında yardımcı olur. Enerjilerin Yaklaşık olarak 12 volttan 220 volta kadar yükselmesine yardımcı olan cihazlardır. Bu sayede üretilen enerjinin 220 volta kadar kullanılmasına yardımcı olur.

 • Şarj kontrol cihazı

Şarj kontrol cihazlarının kullanılması ile birlikte üretilen elektriğin akülerinin şarj edilmesine yardımcı olur. Şarj regülatörü olarak isimlendirilen kontrol cihazları güneşin sunduğu enerjinin depolanmasının ardından dolduğunda şarj etmeyi keser. Bu sayede üretilen enerjiye fazla akım gitmemiş olur.

 • Jel aküler

Jel aküleri elektrik üretiminde en önemli olan malzemeler arasında yer alır. Jel akülerin tercih edilmesi girişimciler için daha iyi olabilir. Oldukça uzun bir ömre sahip olması nedeniyle enerji üretiminde fark yaratabilir.

 • Solar kablo

Solar kablolar enerjilerin malzemeler arasındaki dönüşünü sağlayan temel bir malzemedir. Sizin kurduğunuz enerji paneline göre 4 mm seçeneğinden başlar ve 10 mm’ye kadar uzanabilir. Arada bulunan diğer bir kablo seçeneği ise 6 mm’dir. Girişimciler kendilerine göre en uygun olan modeli seçebilir.

 • Konnektörler

Kullanılan malzemeler güneş sunduğu enerjiyi elektrik olarak geri sağlar. Küçük malzemelerin bir araya gelmesiyle birlikte evinizde bulunan televizyonları ve cep telefonlarını priz olmadan açabilmenize yaracak kadar elektriği kısa süre içinde sağlayabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Paneli Nasıl Kurulur?

Güneş panellerinin kurulumu için girişimcilerin öncelikli olarak seçtiği malzemelere dikkat etmesi gerekir. Seçilen güneş panelinin boyutuna bağlı olarak kabloların kalınlığının seçilemesi gerekir. Güneş panelinin boyutu arttıkça kullanılan kablonun kalınlığıda buna bağlı olarak artacaktır. Güneş enerjisi panellerinin kabloları doğru şekilde yerleştirildikten sonra işlemler hızlandırılabilir. Güneş enerjisinin doldurulacağı akülerin kablolarının doğru şekilde yerleştirilmesine bu aşamada dikkat etmek gerekir. Güneş panelinin kurulumu gerçekleştikten sonda düzenli aralıklar temizlenmesine ve panelin yüzeyinin kapanmasının önüne geçilmesi gerekir.

Not: eğer sizde bu alanda hem güvenilir bir kişi olmak hem de bu iş modelinden kazanç elde etmek istiyorsanız, mutlaka eğitim almanızı tavsiye ederiz.

Güneş Enerjisi Üretimine Nasıl Başlanır?

Güneş enerjisi üretebilmek için girişimcilerin alt ve orta seviyede elektrik bilgisine sahip olması yeterli olmaktadır. Kabloların doğru bağlanması ve enerjinin üretilebilmesi için uygun olması halinde üretime başlanabilir. Bu nedenle güneş enerjisi ile üretim yapmak isteyen girişimcilerin öncelikli olarak ne miktarda elektrik üreteceğinin tespit edilmesi gerekir.

Girişimciler hangi düzeyde elektrik üretimi yapacağına karar verdikten sonra kendileri için bir liste oluşturabilir. Televizyon açacak kadar enerji üreterek sistemi test edebilir. Kamp yapan kişilerin telefonlarını şarj edecek kadar enerji üretmek istemesi muhtemeldir. Bu nedenle öncelikli olan üretilecek enerji miktarının tespit edilmesidir.

Gerekli olan enerji miktarının belirlenmesinin ardından girişimcilerin kısa süre içinde gerekli malzemeleri bulması mümkündür. Ancak malzemelerin alınmadan önce girişimcilerin hangi alana güneş paneli kurulacağınının tespit edilmesi gerekir. Örneğin bağ evinde yaşayan bir girişimcinin kurduğu paneller ile birlikte oldukça fazla enerji üretmesi mümkün olabilir. Güneş panelleri balkonlara, çatılara ve evlerin bahçelerine kurulabilir. Sahip olunan alana göre enerji miktarının daha fazla olması ve tüm evi karşılayacak kadar üretim yapılması mümkün olur.

Girişimciler kurdukları paneller ile kendilerini tasarruf ettirebileceği gibi bu alan üzerine bir iş kurabilir. Kendi evinde üretim yapmak isteyen diğer kişiler için malzeme satabilir veya güneş enerjisi panelinin kurulmasını sağlayabilir. Böylelikle oldukça fazla gelir elde edebilir.

YouTube video player

Güneş Enerjisi Paneli Üretim Maliyeti Ne Kadardır?

Güneş enerjisi ile elektrik üretmek için malzemelerin sağlanması gerekir. Ancak malzemeler pahalıdır ve alınan miktara göre fiyatları değişir. Elektrik üreterek küçük bir deneme yapmak isteyen kişilerin maliyetleri daha az olacaktır. Ancak büyük bir sistem kurulması ve elektrik üretiminin ciddi şekilde yapılması halinde maliyetler artacaktır.

Güneş enerjisi panellerinde kullanılan malzemelerin markalarına göre de maliyetler değişim gösterir. Genellikle yabancı para birimleri üzerinden aracılarla buluştuğu için maliyetleri yüksek olabilir. Güneş panellerinin tüm malzemelerinin sağlanması ortalama olarak 10.000 – 20.000 TL’yi bulabilir. Eğer enerji üretimine dair bir iş kurulacaksa maliyetlerin daha fazla olması mümkündür. Bu nedenle girişimcilerin ilk önce belirli bir sermaye miktarına sahip olması ve sahip olduğu sermayeyi işi için kullanması gerekir.

Güneş Paneli Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güneş paneliyle üretim yapmak isteyen girişimcilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Öncelikli olarak panelin koyulacağı yerin seçilmesi gerekir. Buna bağlı olarak dikkat edilecek noktalar değişim gösterecektir.

 • Eğer güneş paneli çatı üzerinde kurulacaksa bulunduğunuz şehirdeki enerji kurumuna başvuruda bulunulması gereklidir. Aynı zamanda panelin kurulacağı çatıya dair statik belgesi, imar değişikliği belgelerinin sağlanmış olması gerekir. Çatı üzerinde kurulacak olan güneş panellerinin maliyeti 120.000 TL’ye kadar çıkabilir.
 • Eğer güneş panellerinin bir arazi üzerine kurulumu sağlanacaksa daha büyük boyutlu olan bir girişimi içerir. Bu durumda enerji dağıtımı yapılarak daha çok gelir elde edilmesi mümkün olacaktır. Arazi üzerinde kurulacak güneş panelleri için ortalama olarak 21.000 m2 olan bir alana sahip olunması gerekir.

Gerekli olan izinleri ve belgeleri sağladıktan sonra enerji üretimine başlamanız mümkün olacaktır. İl Tarım Müdürlüğünden arazi için uygun olan kuru marjinal tarım arazisi raporunun alınması gereklidir.

Güneş Panel Sistemi ile Nasıl Para Kazanılabilir?

Bu iş modeli özellikle son yıllarda ülkemizde ve dünyada genelinde oldukça popülerleşmeye başlayan yeni nesil iş fikirlerinden biridir. İşte bu yüzden, işin başında mantıklı bir plan yaparak ilerlemeniz ve bulunduğunuz çevreye kendinizi başarılı bir şekilde tanıtmanızın uzun vadede çok fazla yararı olacaktır.

Birkaç örnekle nasıl para kazanılabileceğinizden bahsedelim;

Bir düşünün,

 • Çevrenizde yakın olarak kaç farklı aile tanıdığınız var?
 • Çevrenizde her hafta kamp kurmaya giden kaç kişi var?
 • Çevrenizde yazlık veya kışlık evi olan kaç kişi var?
 • Çevrenizde tasarruf etmek isteyen kaç kişi var?

vb. durumlar….

İşte sizin için ilk hedef kitle burada başlıyor. Yani, ilk olarak kendi evinizde üretmeye başladığınız güneş enerji sistemini yavaş yavaş çevrenizdeki insanlara pazarlayarak hem ürün satışı / tedariği hem de bu işin montaj / işçiliğinden para kazanabilirsiniz.

Peki ya sonra?

Sonrası zaten kendiliğinden gelecektir. Komşunuzun arkadaşı, akrabalarınızın arkadaşları, sosyal medya vs… derken bir bakmışsınız zamanla artık randevulu çalışır bir hale gelmişsiniz.

Pazarlama aşamanızda ilham alabileceğiniz en büyük örnek şu olabilir:

Su arıtma cihazları 🙂

Evet size garip gelebilir ama, su zaten çeşmeden geliyor. İnsanlar hazır suya para ödemek yerine çok cüzi miktarlarda arıtma cihazını evine kurup neredeyse bedavaya hazır su tadında çeşme suyu içebiliyor.

İşte tam olarak sizin yapacağınız iş modeli de budur. Yani, insanların aktif olarak kullanabileceği ücretsiz enerji üretimi sağlıyorsunuz. ve bu işlem ömür boyunca ücretsize tekabul ediyor.

Güneş Enerji Panellerinden Ne Kadar Kazanç Sağlanabilir?

Güneş enerjisi panellerinin kazançları çeşitli faktörlere göre değişir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise panellerin yıllar içinde kazanç miktarını arttıracağıdır. Güneş enerjisi panelinin kurulduğu ilk yıl ortalama kazanç 2.300 TL olurken ilerleyen yıllarda kazanç miktarı 42.700 TL’ye kadar çıkabilir. Her yıl artan bir kazanç oranı ile enerji üretimi yapılabilir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz