Yatırımcı Arıyorum

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Yapılabilecek İşler

Güneydoğu Anadolu İş Fikirleri

Ülkemiz güney doğusunda bulunan ve hem nüfus bakımından hem de yüz ölçümü bakımından en küçük bölgemiz olan Güneydoğu Anadolu bölgesi, Dicle ve orta Fırat olmak üzere iki bölümde incelenmektedir. Plato ve ovaların hakim olduğu yeryüzü şekli ile Akdeniz iklimini yaşayan bir bölgedir. Bolca yağış görmesine rağmen güney çıkışlı çöl rüzgarları ile zaman zaman kuraklık yaşamaktadır. Bölgenin doğusuna doğru gittiğinizde ise deniz etkilerinden ve çokça Akdeniz ikliminden çıkıyor ve kar, don olaylarına daha da yaklaşıyorsunuz. Bu da elbette tarımsal faaliyetleri etkilemekle birlikte, iş hususunda tarıma yönelmenizi belirli ölçülerde tecrit altına alıyor. Yine de tarımsal alanda güçlü bir bölge olan Güneydoğu Anadolu bölgesi, elverişli ve düzlük tarım alanları ile de bilinmektedir.

Mercimek, buğday, keten, pamuk, nohut ve susam bakımından oldukça zengin olan Güneydoğu Anadolu bölgesi emekçilerinin yüzünü güldürmektedir. Antep fıstığı adından da anlaşılacağı gibi Gaziantep’ in gözünün nuru, büyük gelir kaynağıdır. Antep fıstığı üretimi düşünenler artık Siirt’ i de planlarına dahil edebilirler. Çünkü Siirt’te de antep fıstığı üretimi hızla büyümektedir.

Güneydoğu’da Karlı İş Modelleri

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bozkırlar da fazla olduğundan küçükbaş hayvancılık oldukça yaygındır. Yükseklere çıktıkça keçinin çok daha yaygın olduğu görülür. Hayvancılığın ve hayvansal ürünlerin ticareti Güneydoğu Anadolu bölgesinde en önemli kazanç kapısı olarak görülmektedir. Tarihi eserleri, dünyaca ünlü Balıklı Gölü, Nemrut Dağı ile Güneydoğu Anadolu bölgesi turizmi kafi derecede yeterlidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yapacağınız girişimlerde turizm ve gıda sektörünü ön planda tutabilir, şansı bu iki sektörden yana kullanabilirsiniz. Halıcılık ta son derece revaçta olan ve kazanç getiren bir diğer iş alternatifi olabilir. Halı ve tekstil sektörleri de hayli gelişmiş olup, pamuk ve elyaf ipliğinde dünyaca ünlü bir bölgedir. İplikte olduğu kadar halıcılık ile de dünyayı kendine hayran bırakan bu bölgede, halı işine girmekte fevkalade karlı olabilir.

Telkari sanatının da yaygın olduğu bu bölgede, gümüş en zarif hali ile gözler önüne seriliyor. Hediyelik dükkanlarda karşınıza çıkabilecek yahut salt telkari dükkanlarında  görebileceğiniz bu eşsiz takılar özellikle yabancı misafirlerin fevkalade ilgisini çekmektedir. Bu iş seçeneği de oldukça kıymetli ve denemeye değer bir fırsattır. Elbette bir de kelimelerle tariflenemeyecek kadar güzel Güneydoğu Anadolu bölgesinin mutfağı var. Hünkar beğendiler, soğan kebabı, leziz katmeri, yoğurtlu patatesi, lahmacunu, kebap çeşitleri derken bu lezzetlerden yola çıkarak bir iş kurabilir yahut bu dünyaya farklı bir lezzetle girebilirsiniz. Örneğin Güneydoğu Anadolu bölgesini taco (geleneksel bir çeşit Meksika yemeği) ile tanıştırabilirsiniz.

Tarih boyunca nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Güneydoğu Anadolu bölgesi, eşsiz tarihlerin izlerini halen taşımaktadır. Bu bölge sadece terör olayları ile anılamayacak kadar özel, Zeugma, tarihi Antep evleri, Dülük antik kenti, Balıklı Gölü, Nemrut Dağı ve nice güzellikleri ile muazzam bir dünya. M.Ö. 6000’lere dayanan eşsiz bir geçmişe sahip Güneydoğu Anadolu, hükümetin son kararı ile cazibe merkezi haline getirilmesi üzere çalışılmaktadır. İşletme sahipleri ve yatırımcıların yatırım teşvikleri ile bu bölgemize yapacakları yahut taşıyacakları yatırımları ile bölgenin istikrarı sağlanır iken yatırımcılarda bu durumdan madden ve manen faydalanabilecekler. Sahalar oluşturulması ve daha önemlisi işsizliğin azaltılması için, dahası bölgenin imaj değişikliği için bu adımlar fevkalade önem arz etmekte. Ülkemizde batı ve doğu arasında göze çarpan refah ve istihdam farklarının kapatılması konusunda da büyük bir adım sayılabilecek bu teşvikler yeterli midir? Cesur girişimcilere ve idealist kişilere ihtiyaç ta vardır.

Bir internet kafe, bir etüt merkezi sandığınızdan çok daha fazla kazanç sağlayabilir. Bir spor salonu beklentilerinizin üzerinde dönüşler ile  sizi fevkalade memnun edebilecek fikirler arasında yer alabilir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde en kazançlı görülen seçeneklerden biri de müteahhitlik olarak gösterilmektedir. Daha küçük bir iş planlıyor iseniz akıllı telefon tamiri düşünebilirsiniz. Kısa bir eğitim ve doğru lokasyon ile bu bölgede bu iş kolu ile fevkalade kazançlar elde edebilirsiniz. Kargo şirketi bürosu açmakta adresini ve yerini bulduğu taktirde oldukça iyi gelir elde etmenizi sağlayabilir. Bu bölgenin eksiklerini ve ihtiyaçlarını iyi analiz edebilir iseniz yapacağınız işte başarıyı yakalama şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Güneydoğu’daki Şehirlerde İş Yapmak

Sadece bölgesel olarak değil, Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan tüm şehirler için ayrı ayrı olarak hazırlamış olduğum iş yapma rehberimizi de incelemenizi tavsiye ediyoruz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz