Yatırımcı Arıyorum

Happy Hour’un Şirket Personeline Faydası

Bütün bir haftanın yorgunluğunu bir cuma gecesi, çalıştığınız şirketin üst düzeyleri ve Ceo ile birlikte, eğlenerek atma fikri. Kulağa çok hoş geliyor öyle değil mi? Bir tekne partisi ya da bir barbekü partisi motivasyon sağlamaz mıydı?

Bazı işletmeler, çalışanların motivasyonunu artırmak ve birbirleriyle kaynaşıp arkadaş olmalarını sağlamak için Happy Hour organizasyonları düzenliyor. Mutlu çalışan demek verimli eleman demektir. Bu yüzden çalışanların da mutlu olması işyerleri için önem arz ediyor.

Happy Hour Nedir?

Türkçe karşılığı “Mutluluk Saati” olan Happy Hour, haftanın ya da ayın belli bir gününde genelde cuma günleri düzenlenen motive faaliyetleridir. Çalışanların stres atması, yorgunluklarını biraz olsun unutmaları, birbirleriyle kaynaşarak güzel vakit geçirmeleri için düzenlenen Happy Hour etkinlikleri bir çeşit mükâfatlandırmadır. Maneviyatı güçlendirmedir. Takım çalışmasının da güçlenmesine yarar sağlar.

Son zamanlarda oldukça popüler olan Happy Hour, Türkiye’de de pek çok şirkette, belli zamanlarda yapılan organizasyonlar ile düzenlenmektedir.

Bir şirketi istediğiniz kadar teknoloji ile donatın, en iyi ürünleri üretin, yine de aslolan insan gücüdür. Başarılı olan pek çok şirkete baktığımızda, elemanlarının mutlu çalışanlar oldukları ve maddi ile manevi yönden huzur ile çalıştıkları görülmektedir. Bu da verimliliğin artması ve işverenin, çalışanlarına gösterdiği değerin bir ölçütüdür.

Happy Hour Etkinliği Yapmak

Happy Hour faaliyetleri pek çok şekilde düzenlenmektedir. Sabah kahvaltıları ve kahve saatleri, 5 çayları, mini kokteyl organizasyonları, BBQ ( barbekü ) organizasyonları, bar yemek servisi, aperatif ikramlar, yemek organizasyonları, animasyonlu mini showlar, karaoke organizasyonları veya günü birlik geziler gibi motive etkinlikleri düzenlenmektedir.

Uygun bir bütçe varsa tekne kiralayarak tekne partisi de düzenlenebilir. Bu genelde pek çok işletme tarafından da tercih edilir. Ayrıca her yıl sonu yapılan etkinliklerde, personelin yılın yorgunluğunu üzerinden atmaları ve başarılı personelin ödüllendirilmesi için geceler düzenlenmektedir. Bu geceler, motivasyon geceleridir.

Happy Hour etkinliklerine en iyi şekilde hazırlanmak gerekir. İlk olarak kaç personelin etkinliğe katılacağı belirlenmelidir. Eğer çok fazla personeli olan bir işletme ise periyodik olarak, belli çalışan sayısına göre etkinlikler düzenlenebilir.

Periyodik olarak yapılan bu etkinlikler için uzman organizasyon şirketlerinden yardım alınabileceği gibi şirketin halkla ilişkiler birimi de düzenleyebilir.

MEKÂN SEÇİMİ

Evvela hangi etkinliğin yapılacağına karar verilmelidir. Eğer günü birlik gezi düzenlenecekse, yakın yerler tercih edilmelidir çünkü uzak yerler yolculukta çok zaman alır. Bu yüzden en yakın ama eğlenceye de uygun yerler tercih edilmelidir. Uygun mekân seçilmelidir. Mekân seçimi yapılırken de personelin ulaşımının kolay olacağı yerler seçilmelidir.

Diyelim ki İstanbul merkezli bir şirket bir Happy Hour etkinliği düzenleyecek. Bunun için özel araçla ya da topla taşıma araçlarıyla ulaşılabilecek uygun yerler tercih edilmelidir. Doğa ve deniz ambiyanslı yerler seçilirse daha da rahatlatıcı olacaktır. Bu yüzden doğa-deniz temalı yerler seçilirse daha da etkili olur. (istanbul için) Şile, Ağva gibi yerler bu tarz etkinlikler için uygundur. Türkiye’nin dağ-deniz-göl yani doğa cenneti olduğunu düşünürsek, mekân konusunda pek güçlük çekilmeyecektir.

Happy Hour’un Şirket Çalışanlarına Etkisi

Yanınızda çalışan personele motivasyon olarak personel başı 50 TL. verebilirsiniz. Ancak bunun etkisi en fazla 24 saat sürecek ve unutulacaktır. Happy Hour organizasyonu sonucunda, personel yaşadığı geceyi yıllarca unutmaz. Maddiyatın etkisi bir süreye kadardır. Ancak manevi değer bir ömür sürer. Bu yüzden insanlar, çok eğlendikleri geceleri kolay unutmazlar. Happy Hour etkinlikleri insani ilişkileri geliştirir, insanları yakınlaştırır ve çalışanın bir yere ait olduğu hissini güçlendirmesine yardımcı olur. Ayrıca Happy Hour organizasyonu başarılı olan işletmelerin bu etkinliği, iş dünyasında da konuşulacağından, diğer şirket ve firmalara da örnek olunacaktır.

Yani bu etkinlikler büyük kazanımlarla geri dönecektir. Personel daha sağlıklı çalışacak ve daha çok verim alınacaktır.

Pazartesi günü, iki günlük tatilin ardından işe başlama günüdür ve biraz motivasyon sorunu olabilir. Bunun önüne geçmek için, pazartesi sabahı yapılacak bir kahvaltı saati, günün geri kalanını motive etmek için yeterlidir. Personel daha zinde ve sağlıklı çalışacak, verimlilik artacaktır. Verimliliğin artması başarının artması demektir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz