Yatırımcı Arıyorum

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik Eşya Mağazası Açmak

Başarı sağlamak için iş planınız ve bu girişime dair planlamanız çok iyi olmak zorunda, bu iş için zaman ayırmalısınız. Yeteri kadar ilgi ve alaka göstermediğiniz bir iş size çok fazla zarar verebilmektedir. Zaman ve mekanın yegane önemi bu tarz iş kollarında belli olmaktadır.

Düşenin dostu olmaz? kapanmak üzere olan, spota düşen malları ucuza toplayın, ucuz her zaman ses getirir. Ucuz reklamdır, ucuz ve kaliteli eşya satarsanız müşteri size alışır.

Deposu olan bir dükkan tutmalısınız kesinlikle. Eğer deposu olmayan bir dükkan tutarsanız ileri dönemlerde bu depo işi size oldukça yüksek maliyetler getirebilir. Yüklü bir yatırım yaparsanız daha fazla kazanırsınız.

Hediyelik Eşya Dükkanı Nasıl Açılır?

Başarı yakalamış olan bütün dükkanları inceleyin, bu başarıyı nasıl sağladıklarının araştırmasını yapın bir nevi Pazar araştırması, rakip analizi diyebiliriz hatta.

Başarısız olanların neden başarısız olduklarını araştırmalısınız, hataları gözden geçirerek o hataların sizin başınıza gelmemesi için önlem almalısınız. Çalışma saatlerini ve eleman disiplinini ön planda tutmalısınız. Elemanlarınızın bilgili ve işin kurdu olmasını bekleyin, işe aldığınız elemanı buna göre seçin.

Başarı yakalayan rakiplerinizin nasıl başarı yakaladıklarını sağdan soldan soruşturun, gözlemleyin, en çok satılan ürünü araştırın. Bu projede başarı sağlamak için çalışmak, sebat etmek, sabır ve disiplin çok önemli. Mali açıdan yüksek bir girişim her zaman iyi sonuçlar vermez, kötü sonuçlar ile karşılaşmamak için bildiğiniz işi yapmalısınız.

İşyeri Açmak İçin Gerekli Evraklar

Bu işletmeyi açmak için gereken ruhsat ve izinleri almak için lokasyonunuzda bulunan belediyenin internet sitesinde ruhsat için gereken belgeleri inceleyin ve hazırlayın. Belgelerin hazırlanmasından sonra belediyeye müracaat edebilirsiniz. Belediyeden hemen sonra vergi dairesine gidip iş yeri açılışı yaptırmanız gerekmektedir. Bu işlemelerin ortalama olarak maliyeti 3 ile 4 bin lira arasında değişmektedir.

Hediyelik eşya dükkanına bir isim bulmak için kafanız karışabilir, çocuğunuzun ismini bile koyabilirsiniz, arkadaşlarınızdan yardım alın, çekici isimler koyun, isimlerin müşterilerin kafasında kalmasını sağlayın. İsim önemli bir parça olsa da isim değil kalite satar bu yüzden isim kötü ya da iyi değildir. Esnaf olduktan sonra isimler değil abiler ablalar olur.

Esnaf Olmak

Müşteriler gibi düşünün, empati kurun neler alırlar, ben olsam bunu yapardım, ben olsam şunu alırdım diye kendiniz ile istişare edin, küçük düşünmeyin. Müşterilerinizin memnuniyeti için her şeyi düşünün. Hızlı satın alınabilecek ürünler için vitrin yapın.

Reklama yatırım yapın, indirimler ile göz boyama yapmayın, gerçekçi olun insanları kandırmaya çalışmayın, dürüst bir esnaf olursanız kendi reklamınızı yapmış olursunuz. Dükkan dış cephe tabelasının renkleri ve ışıklandırmasını dikkat çekici yapın. Biraz albenisi olsun ben buradayım desin. İşletmenin başarılı olması gereken en önemli unsur reklamdır.

Sağlam bir kasiyer bulun, elemanlarınıza işkence etmeyin, elemanlarınıza dürüst olun işlerini severek yapmalarını sağlayın. Motive edin bağırıp çağırmak emirler yağdırmak yerine sempatik olun. Demotive etmeyin onların sizler gibi insan olduğunu unutmayın. Sizin en büyük kazancınız elemanlarınız olacaktır.

Yer Belirlemek

Aslında bu işin en önemli parçası lokasyon, Amerikalı yatırımcılar bir iş yeri açarken önce lokasyon diyorlar. Yerin ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum, dikkat çeken yürüyüş yolları, AVM’ler ya da tam köşe başları en uygun yerler olabilir. Hediyelik eşya dükkanı açmak için 100 metre karenin üstünde alan gerekmektedir.

Dükkan kirasının sizin 6 ay karşılayabileceğini düzeyde olmasına dikkat edin çok işlek bir cadde, sokak olmadığı sürece dükkanın kendini amorti etmesi 6 ay kadar sürebilmektedir.

İşyeri Dekorasyonu

İkinci en önemli detay dekordur. Dekor sattırmaz, dekor dükkana müşteri çeker, satışı yapan elemandır, dükkanı dükkan yapan önemli bir unsurdur dekor.

Dekor konusunda profesyonel insanlardan yardım almalısınız. Hediyelik eşya dükkanlarının en büyük özelliklerinden biri raf sistemdir. Rafların dizilimi, yerleşimi konusunda, raf dekorları, raflara dizilecek ürünler ve dahası bir iç mimar tarafından belirlenir ise daha güzel bir sonuç ortaya çıkacaktır.

Dükkanın kurulumu ve dekoru uzman kişiler tarafından yapılır ise çok büyük avantaj sahibi olacaksınız. Çekici ve düzenli bir ortam planlıyor iseniz çevrenizde bulunan hediyelik eşya dükkanlarını gezerek örnek alabilirsiniz. Farklı tasarımlar ile kendinize has bir ortam dizayn ettirmeniz mümkün.

Hediyelik Eşya Fikirleri

Hediyelik eşya dükkanında bulunması gereken ürünlerden bazıları:

 • Kişiye Özel Kupa çeşitleri
 • Sevgiliye özel Tişört çeşitleri
 • Hediye Sepeti çeşitleri
 • Aşk Kulesi çeşitleri
 • Aksesuar ve Aksesuar Setleri
 • Konuşan Yastık çeşitleri
 • Kişiye Özel Çikolata çeşitleri
 • Aşk ikonlu Çift Kupaları
 • Babalara – Beylere Özel Tavla Setleri
 • İnci Kolye çeşitleri
 • Sevgiliye özel Sevgili Kimliği
 • Stres topları ve Küpleri
 • 3 Boyutlu led lamba çeşitleri
 • Doğum Günü Kavanozları ve çeşitleri
 • Kişiye Özel Yastık Setleri
 • İsme Özel Defterler
 • Kişiye Özel Cüzdanlar
 • Kanvas Tablo çeşitleri
 • Kişiye Özel Takı çeşitleri
 • Öğretmenler Günü Hediyeleri
 • Aşk ve sevgi temalı Drajeler
 • Müzik Kutusu çeşitleri
 • Takı çeşitleri
 • Aşk Tapusu

Hediyelik Eşya Mağaza Açma Maliyeti

Hediyelik eşya dükkanı açmanın maliyeti 100 m2 ve üzeri dükkana göre değişmektedir, en ufak işletmenin size açılış maliyeti  45 ile 65 bin lira arasında olabilir. (bu fiyatlar işyeri büyüklüğü ve sergilenen ürün miktarına göre değişkenlik gösterebilir)

Dükkanın büyüklüğü, depo ve depo genişliği arttıkça maliyet daha da artacaktır. Öyle ufak maliyetler ile bu dükkanı açmanız mümkün olmayabilir. Lokasyonu orta halli bir dükkanın kirası 2-3 bin lira, öyle bu işi araştırmadan yazan sitelere bakmayın siz bir dükkanın içine girme 15 bin lira en kötü kira depozit vs ile. 20 25 bin lira mağazanın vitrini dekoru ve ufak çaplı ürünler kaba saba hesaplar ile bunlar çıkıyor ince hesap yapmadan bu rakamları veriyorum size.

Hediyelik Eşya İşinde Ne Kadar Kazanılır?

Binlerce ürün düşünün, her ürünün %100 kazandırdığını düşünün, sonrasında reklam ve İnternet üzerinden satış yapmak içinde düşünün. Ortalama oturmuş olan bir hediyelik eşya dükkanı günlük olarak 1.000 lira ciro yapabilmektedir. Konum itibari ile ortalamanın üstüne bir hacme sahip ise 2000 ila 3000 lira gibi rakamlara ulaşabilmektedir.

Mahalle arasında oturmuş bir dükkan günde 250 – 500 lira arasında ciro yapmaktadır. Kar marjını malın üstüne koyduğunuz yüzde ile hesaplayabilirsiniz. Eğer %100 kar koyduysanız bu ciroların yarısı kadar kar yapmış olacaksınız. En yeni iş fikirleri arasında gösterilen hediyelik eşya dükkanı açmak hakkında yazımızı umarız beğenirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Ankarada olsa size yardımcı olutdum

 2. Cevap yaz
  Muhammed kurt yorumu:

  Gebze’de açmayı planlıyorum . Bu işten anlayan dürüst ne yaşta olursa olsun satış yapabilen bu işten anlayan bir bayan ile çalışmak istiyorum. bütçem yeterlidir. ***

Yorumunuz