Yatırımcı Arıyorum

Hem Patron Hem de Yönetici Olmak

Hem Patron Hem de Yönetici Olunur mu?

Tek kişilik (yerel) işletmelerde, işletme sahibi genelde hem patron hem yönetici konumundadır. Bu durum kişinin sorumluluk alanını genişletmektedir. İyi bir patron ve iyi bir yönetici olmak biraz zordur, sabır ister, emek ister ancak imkânsız değildir.

İyi olan şu ki, eğer bir yönetim pozisyonunda olursanız, bu bir lider olamayacağınız anlamına gelmez. Aksine, iyi bir patron olmak istiyorsanız, iyi bir lider olmalısınız.

İyi Bir Patron ve Yönetici Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Kötü patron olmanın en kötü yanı, onu fark etmemenizdir. Çalışanlarınızın sizin gibi çalıştığını, sizinle çalışmaktan hoşlandığını ve size iyi bir patron dediğini düşünüyorsunuz. Sora çalışanlarınızın olduğu odaya girdiğinizde, konuşmaların durduğunu görüyorsunuz. Ve yine çalışanlar arasında düzenlenen bir partiye katılmayan tek kişi sensin.

Çalışanlarınızın sizin hakkınızda ne düşündüğünü merak etmeye başlıyorsunuz ve sonunda insanların sizi sevmediği sonucuna varabilirsiniz. Size ne yapmanız gerektiğini söyleyenleri kim sever, öyle değil mi?

Ancak patron ve yönetici olmak ciddi bir iştir ve yaygın inancın aksine kolay değildir. Aşağıda belirteceğimiz ipuçları, yöneticilik becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olacaktır ancak önce patron olmak ve lider olmak arasındaki farkın ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Patron ve Yönetici Arasındaki Farklar

İyi bir patron, çalışanlarının düşündüklerinden daha fazla yeteneğe sahip olduklarını fark etmelerini sağlar. Bölmece sürekli olarak düşündüklerinden daha iyi işler yaparlar. Kulağa bezer gelse de, bir “patron” ve “yönetici” biraz farklı anlamlara sahiptir. Patron olmak, bir takımın veya tüm organizasyonun sorumluluğunda olduğunuz anlamına gelir. Bir patron görevler atamalı, çalışanlar üzerinde kontrol sahibi olmalı ve önemli kararlar almalıdır.

Lider olmak, başkalarını eğitmek, onlardan en iyi şekilde yaralanmak demektir. Örnek olarak başkalarına liderlik eden, vizyonu olan ve hedeflerine bağlı kalan bir kişidir. Her iki açıklamada bir madalyonun iki yaza gibi geliyor öyle değil mi? ancak ne yazık ki; her patron bir yönetici olamaz ve her yönetici bir patron değildir. İşletmelerde Sorunlar Neden Çıkar?

Hem iyi bir patron hem de yönetici olmak istiyorsanız, işte size ipuçları:

Bir Güven Bağı Kurun

Güven olmadan bir işletmede gerçek anlamda işbirliği yapılamaz. Sadece koordine edebilirsiniz. Bir grup insanı bir takıma dönüştüren en önemli unsur, güvendir. Patron olmanın en önemli kısmı, ekibinize güven bağı kurmak için sürekli çalışmaktır. Güven oluşturmanın çeşitli faydaları vardır. Etkili iletişim, çalışan bağlılığı ve daha iyi iş performansı. Çalışanlarınızla aranızda iyi iletişim kurmak için, her zaman dürüst olduğunuzdan emin olun. Şeffaf olun. Haberler kötü ya da dezavantajınız olsa bile, her zaman gerçeği söyleyin.

Adil olun. İnsanları eylemlerine dayanarak yargılamak kolaydır. Ancak bazen nedenlerine daha yakından bakmalısınız.

Dedikodu yapmayın ve kimsenin kişisel bilgilerini paylaşmayın. Yanınızda bulunmayan çalışanlar hakkında kötü şeyler söylemeyin.

İyi bir patron ve yönetici, iyi bir takım oyuncusudur. Hem iyi takım oyuncusu olduğunuzu hem de başkalarının size güvenebileceğini gösterin. İyi örnek olun. İşlerinizi zamanında bitirin ve başkalarından sevmedikleri işleri yapmalarını istemeyin.

Empati kurun. Çalışanlarınızın zor zamanlar geçirdiğini biliyorsanız, onlara iyi olup olmadıklarını ve yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sormaktan çekinmeyin.

Çalışanlarınızı Övün

Takdir edilen kişi, her zaman beklenenden fazlasını yapacaktır. İşyerinde çalışanın tanınması göz ardı edilemez.

 • Çalışanların %16’sı tanınma eksikliği nedeniyle önceki işinden ayrılmıştır
 • %35’i tanıma eksikliğinin üretkenliklerinde en büyük engel olduğunu iddia etmektedir
 • ABD’li işçilerin %78’i, tanınmanın onları işlerinde motive ettiğini söylemiştir

Olaya bir de sizin açınızdan ele alalım. Eğer patron değil de bir çalışan olsaydınız, patronunuz sizin adınızı bile bilmeseydi ve farklı adlar kullansaydı, kişisel yeteneklerinizi bilmeden gereksiz işler verseydi ne hissederdiniz? Yanıtı çok açık. İşyerinde ve insanların gözünde değersiz olduğunuzu ve sizi tanımaları gibi bir düşüncelerinin olmadığını anlar ve üzülürdünüz. Hem iyi bir patron ve yönetici olmak istiyorsanız, çalışanlarınızı çok iyi tanımalı, yeteneklerini keşfetmeli, hak ettikleri yere gelmelerini sağlamalısınız.

İyi motive edilmiş, verimli bir ekibe sahip olmak istiyorsanız, çalışanı tanımanın çok önemli olduğunu anlamanız gerekir. Bu sayede, çalışanlarınız daha tatminkâr ve size sadık olacak, bireysel üretkenlikleri artacak ve çalışanı elden kaçırma gibi bir durumunuz olmayacaktır.

 • Çalışanınıza adıyla teşekkür edin.
 • Hangi özeliklerini tanıdığınızı belirtin.
 • Gerçekleştirdikleri eylemle, ekibe ve kuruluşa kattıkları değeri belirtin.
 • Bir hediye ile ödüllendirin -ücret zammı, bir etkinlik bileti ya da ailesiyle birlikte bir akşam yemeği gibi-

Çalışanlarınıza İlham Verin

Albert Einstein demiş ki; Öğrencilerime asla öğretmem. Sadece öğrenebilecekleri koşulları sağlamaya çalışırım. Siz de çalışanlarınızı öğrenciniz gibi düşünün ama bir şey öğretmeyin. Sadece öğrenebilecekleri koşulları sağlamaya çalışın. İşyerinde ilham, bağlılık ve tutku ile ilgilidir. Çalışanlarınız yaptıkları işi seviyorsa, yardımınıza biraz daha ihtiyaçları olabilir. İyi bir patron ve yönetici olarak;

 • Çalışanlarınızı övün ve gelişmeye teşvik edin
 • Bilgilerinizi onlarla paylaşın
 • Geri bildirimleri kabul edin
 • Onlara vizyonunuzu anlatın. İnsanlar önemli bir şeyin parçası olduğunu bilmeyi severler
 • Fikirlerinizin arkasındaki faydalardan bahsedir. Sadece “ nasıl” hakkında konuşmayın, onlara nedenlerini de söyleyin

Çalışanlarınızın Kendileri Olmalarına İzin Verin

Çalışanlarınızı oldukları gibi kabul etmiyorsanız, bir işyerinde kendilerini rahat hissetmelerini bekleyemezsiniz. Çalışanlarınızın yüksek motivasyonlu olmalarını istiyorsanız, ev ve iş arasındaki bölünmeyi engelleyin, onları entegre etmeniz gerekir.

 • Tutkuları hakkında konuşmaya teşvik edin
 • Onlara güvenin ve hedeflerine nasıl ulaşacaklarına karar vermelerine izin verin
 • Onları çalışmalarının sorumluluğunu almaya teşvik edin

Geri Bildirimleri Alın

Bir işletmeyi geliştirmenin en iyi yollarından biri de olumlu ya da olumsuz geri bildirim fırsatlarından yararlanmaktır. Mükemmel işçiyi bulmanız zordur. Bu yüzden şirketinizde açık ve dürüst bir iletişimi teşvik etmelisiniz. Bundan korkmayın. Hoş olmayan bir şey duysanız bile, bunu bir geliştirme fırsatı olarak kabil edin.

Olumlu ya da olumsuz geri bildirimleri ele almayı iyi bilen kişiler, daha başarılıdır. Çalışanlarınızı geri bildirim vermeye teşvik etmelisiniz. Yapacağınız bir projede, fikirlerini alın.

 • Ben olsaydım neyi değiştirirdim?
 • İşinde neyi sevdin ya da beğenmedin?
 • Ekibimizde değiştirmek istediğin bir şey var mı?
 • Şahsen konuşmak istemiyorsanız, çalışanlarınızdan genel bir anket doldurmasını isteyebilirsiniz. Onlara dürüstçe söyleyin ve sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağınızı da belirtin.

İşyeri Şikâyetlerini Çözmenin Doğru ve Yanlış Yolları

İyi Bir Patron ve Yönetici Nasıl Olunur?

Bir çalışanın işten ayrılmasının en büyük nedenlerinden birinin, patronun ya da yöneticinin iyi olmadığını düşünmesidir. Verimli olarak çalışan elemanlarınızı kaybetmek istemiyorsanız, patron ve yönetici olmanın dengesini iyi sağlamanız gerekir.

Başkalarını denetlemek bir ton baskı gerektirir. Ve bir yönetim pozisyonunda olduğunuzda nasıl yaptığınızı değerlendirmek zor olabilir. Patron ve yönetici olmak zor bir iştir. Çünkü bunun nasıl başarılacağına dair bir formül yoktur. Bazı insanların, sezgisel olarak her çalışandan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceklerini bilen doğal doğmuş bir yönetici lider olduğu doğrudur ancak, pek çok yöneticinin de bunu öğrenmesi gerekir.

Her çalışanın kendine özgü yetenekleri ve bilgileri vardır. İyi patron ve yöneticinin, çalışanlarının bu özelliklerini bilmesi ve buna göre yetenekleri dâhilinde görevlendirmesi gerekir. Sorumlu kişi olmak her zaman kolay değildir.

Komuta, saygı ve erişilebilir görünme arasında doğru dengeyi bulabiliyor muzunuz? Çalışanlarınız yöneticilik tarzınıza iyi yanıt veriyor mu? Eylemlerinizden herhangi biri ofiste kızgınlık yaratıyor mu?

Sonuç Olarak;

İyi bir patron ve yönetici olmak birbirinden farklı olsa da, her iki özellikleri bir araya getirebilmek imkânsız değildir. Bir patron çalışanların yönetirken, bir yönetici onlara yenilik yapma, yaratıcı düşünme ve mükemmellik için çabalama konusunda ilham verir. Her takımın bir patronu vardır. Ancak insanların ihtiyacı olan şey, onların ilerlemelerine yardımcı olacak bir patron ve yöneticidir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz