Yatırımcı Arıyorum

Z Kuşağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bazı kaynaklar Z kuşağını 1996 yılından sonra doğan kuşak olarak tanımlasa da, milenyum yani 2000 yılından sonra doğan neslin Z kuşağı olduğu bilinmektedir. Yani 21. y.y.’nın ilk nesli Z kuşağı olarak tabir edilir.

İşletmeler İçin Z Kuşağı Hakkında Önemli Detaylar

Teknolojinin içinde doğan ve büyüyen Z kuşağı, bilgiyi yakalamak için elinden geleni yapıyor. Önceki nesillerde sayfalarca ansiklopedi karıştırılıp bilgiye ulaşılırken, günümüz kuşağı bilgiye ulaşmada oldukça şanslı, çünkü bilgisayar ve internetin nimetlerinden çok iyi yararlanıyorlar.

Z Kuşağı Akranlarından Kolay Etkilenir

Bilmeniz Gerekenler

Z kuşağı üyeleri günde 100 kere sosyal medyayı kontrol eder. Artık insanlarla iletişime geçmenin yolu birisine telefon numarasını vermek değil, sosyal medya üzerinden iletişime geçmektir. Sosyal medya, sadece ünlülerle iletişime geçmek ya da reklamlara bakmak için değil, ne satın alacaklarına dair girdi için, gerçek insanlara ve işletmelere yöneldikleri anlamına gelir.

Ayrıca Z kuşağı, sosyal medyada olan ister bir youtuber olsun isterse arkadaşları, kendi akranlarının görüşlerinden daha çabuk etkilenmektedir. Uzman görüşleri onlar için pek önemli olmayabilir.

Yapılması Gerekenler

Bu aşamada ne sattığınız önemli değil. Z kuşağını kendinize çekmek istiyorsanız, kesinlikle sağlam bir sosyal medya varlığına sahip olmalısınız. Instagram, Twitter, Snapchat ve Facebook, Z kuşağı için önemli sosyal medya kanallarıdır.

Bir işletme sahibi olarak, içeriğinizi her zaman bir sosyal ağa göre ayarlamanız gerekir. Twitterde paylaştığınızı Instagram’da paylaşmayın. Z kuşağı tüketicileri, farklı amaçlar için farklı sosyal kanalları kullanmaktadır.

Z Kuşağı Sosyal Açıdan Bilinçlidir

Bilmeniz Gerekenler

Z kuşağı tüketicileri, görüşlerini ve değerlerini paylaşan işletmelere değerlerini göstermeleri için online banka hesaplarını göstermekten çekinmezler. Bu kuşağa göre, bir markanın sosyal olarak bilinçli olduğunu bilmeleri, satın almaya karar vermelerinde önemli rol oynar.

Yapılması Gerekenler

Z kuşağının önem verdiği yardım kuruluşlarına katkıda bulunmak, topluma geri vermek, çevreye karşı sorumlu olmak ya da önemli sosyal konulara önem vermek, bu nesle nüfuz etmenin yollarından biridir. Tüm bu işleri yaparken sahtelikten uzak durun. Çünkü bu nesil 1 mil öteden sahteliğin kokusunu alır.

Z Kuşağı Maliyet Bilincindedir

Bilmeniz Gerekenler

Z kuşağı tüketicilerinin büyük bir bölümü, satın alma sırasında maliyetin en önemli faktör olduğunu söylemektedir. Bunun ilk nedeni, Z kuşağının yüksek kazanma gücünde olmadığıdır. İkincisi ise, birçoğunun öğrenci olması ve geri ödemesi büyük öğrenci kredilerinin olması, üçüncüsü ise; finansal krizler sırasında ebeveynlerinin evlerini, işlerini ve birikimlerini kaybettiklerini görmeleriydi. Tüm bunlar paranın değerini onlara göstermiştir.

Yapılması Gerekenler

Ürün ve hizmetlerinizin neden daha yüksek bir değere sahip olduğunu göstermedikçe, Z kuşağına mensup tüketicilerinizin her zaman düşük fiyat arayacağını kabul etmelisiniz. Benzersiz bir ürün mü satıyorsunuz? Uzun süre dayanacak uygun fiyatlı bir lüks mü, yoksa ömür boyu bir kez yaşanacak bir deneyim mi? Kayıp korkusu, birçok Z kuşağı müşterisi için bir motivasyon kaynağı olduğundan, sınırlı süreli teklifler, bu müşteriler için çok etkili olabilir.

Z Kuşağı Pazarlamanızın Bir Parçası Olmayı Sever

Bilmeniz Gerekenler

Z kuşağı tüketicileri, ne satın alacağına karar verirken, akranları tarafından paylaşılan içeriğe güvenir ve içerik tartışmasına katılmak için önemli görüşlere sahip olduklarını düşünürler.

Yapılması Gerekenler

Z kuşağı müşterilerinin düşüncelerini paylaşmaları için birçok fırsat sağlayın. Fotoğraf, video veya başka içerik ekleyerek bunları sosyal medyada kullanın. Ne düşündüklerini görmek için hızlı ve resmi olmayan müşteri anketlerini yapın. En önemlisi de işletmenizi çevrimiçi olarak incelemelerine izin verin. Z kuşağı müşterilerinizin markanız çevresinde ne kadar çok kullanıcı tarafından oluşturulan içerik oluşturursanız, o kadar çok Z nesil çekersiniz.

Z kuşağı genç olsa da, hem Türkiye hem de dünya pazarında önemli bir müşteri kitlesidir. Z Kuşağının İş Hayatından Beklentileri

İşletmeniz Z Kuşağının Yükselişine Hazır mı?

Z kuşağı demografisinde olanlar genelde 16–20 yaş arasındadır. Dijital dünyada bu gençler için mevcut görünen sonsuz seçenek yelpazesi nedeniyle, tek sınır zamandır. Böylece gençler arasındaki tüketim davranışları gelişmiştir.

Z kuşağının ana hedefi, içeriğe daha hızlı ulaşmaktır. Bu nesil için hız, en popüler son içerikleri toplayan uygulamalarda trend sayfaların kullanılmasıyla elde edilir. Twitter için anılar gibi işlevsellik, kullanıcıların özel ilgi alanlarına göre küratörlüğünü yaparak dünyanın dört bir yanından en son haberleri almalarına olanak sağlar.

LinkedIn için Pulse uygulaması, aynı zamanda bir kullanıcının uzmanlık alanına ve iş bağlantılarına dayanan ilgili haberleri ve bilgileri bulmak için, hızlı ve kolay bir çözüm sunar ve bu gelişmeler, diğerlerin yanı sıra bu yeni neslin üyeleri arasında çok popüler olduğunu kanıtlar.

Markalar ve Z Kuşağı

Markalarla etkileşim söz konusu olduğunda, Z kuşağına göre, bir şeyin zamanına değip değmeyeceğini değerlendirmek için, sınırlı bir zaman ve enerji birleşmektedir. Şirketler için en büyük zorluk, bu filtrelerin ötesine geçmek ve her iki taraf için de faydalı ve değerli olduğunu kanıtlayan gerçek bir bireyle bağlantı kurmak olacaktır.

Kişiselleştirmenin yanı sıra, etkileşim ve içerik işbirliği, Z kuşağına cazip gelmektedir. Sosyal açıdan bilinçli bir grup olan markaların, iyi bir marka savunuculuk stratejisi kullanarak Z kuşağını hedeflemesi gerekir. Hem kilit faktörlerden hem de incelemelerden etkilenen Z jenerasyonu, markanızı beğenirse çok değerli olabilir.

Bu kuşak, kampanyanızı ve markanızı yaydıklarından önemli marka elçileri olabilir. Hem şeffaflık, hem de topluma geri dönme açısından, markalardan daha fazla şeyler beklenilmesi ile iyi bir müşteri deneyimi hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle şirketlerin, geri bildiriminin iyi veya kötü olup olmadığı konusunda müşterilerle online ilişkileri geliştirmeye hazır olması gerekir.

Z Kuşağının İş ve Eğitimi

Büyüdükleri hızlı tempolu, hiper bağlantılı dijital dünya teknolojileriyle Z kuşağındakiler, özellikle iş ve eğitim söz konusu olduğunda, istediklerini aramak için hızlı bir yeteneğe sahiptir. Eğitim görmenin, üniversiteye gitmenin değerini anlıyorlar. Geleneksel eğitimin uygulamalı deneyimler ve pratik beceriler sunan yeniliklerle artırılması gerektiğine inanırlar.

Bir önceki nesle kıyasla Z kuşağı, genç yaşta kalabalığın arasından sıyrılmalarına yardımcı olacak yetenekler oluşturmak isterler. Boş vakitlerinin büyük kısmını üretken ve yaratıcı buldukları etkinliklerde geçiriyor ve bir iş kurmaya bağlı becerilerin geliştirilmesine ilgi gösterirler.

Z kuşağının çok uzun yıllar büyük bir tüketici tabanını oluşturacağından, işletmeler ve markaların bu tüketici gurubu ile bağlantı kurabilmesi hayati önem taşır. Z Kuşağı ve İş Dünyası

Anlaşılması gereken ilk şey, bu insanların teknoloji meraklısı oldukları ve pazarlama saçmalıklarını tolere edecek zamanlarının olmadığıdır. Z kuşağına gerçekten ulaşmak için onlarla nasıl iletişim kuracağınızı anlamanız gerekir.

İşte verimli olabilecek bazı stratejiler;

Aşırıya kaçmayın; Bu, saatinizi veya zamanınızı stratejinize koymayın, modaya uygun olmak için çok fazla uğraşmayın demektir. Trend olan konulara dikkat edin, hedef kitlenizle gerçek bağlar oluşturmak için komik veya orijinal bir şekilde yararlanmaya çalışın.

Gerçek Olun; Yapılan araştırmalara göre, Z kuşağının %60’lık bölümü ünlü isimleri tercih ederken, %40 gibi kısmı da reklamlarda gerçek isimleri görmeyi tercih eder. Kampanyalar oluşturmanızı ve Z kuşağı ile iletişime geçen içerik üretmenizi sağlamanın etkili yolu, pazarlama mesajınızla markanız arasında bir tampon oluşturmak için sektörünüzdeki sosyal faktörü kullanın.

Görsellerden Yararlanın; Ortalama Z kuşağı tüketicisi, 18 yaşına gelmeden binlerce pazarlama mesajını kullanır. Görsel mesajlar, onların dikkatini çekmenizi sağlayacaktır.

Son olarak; sürekli gelişen bir dijital dünyada yaşıyoruz ve Z kuşağı çok önemli bir konumda. Bu sebepten dolayı, Z kuşağı ile ilgilenecek dijital becerilere ve uzmanlığa sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz